Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ağustos '06

 
Kategori
Çocuk Kitapları
Okunma Sayısı
1427
 

Kim yayınlıyor bu kitapları?

Kim yayınlıyor bu kitapları?
 

Bir kaç gün önce yeğenime annesinin aldığı bir kitaptan masal okumaya kalktım. Masal bir varmış bir yokmuş diye başlıyor ve sonra Operadaki Hayalet'i çok kötü bir çeviriyle atlaya atlaya anlatıyordu. Hayaletler, öldürülen kadınlar, çığlıklar... Okurken hikayeyi yeni baştan yazmak zorunda kaldım neredeyse. Oysa kitaptaki diğer masallar orta halli. Bu bölümü kim eklemiş, neden eklemiş belli değil.

Sevgili ablam kızına bu kitabı birkaç sayfasını karıştırıp almış belli ki. Peki yayınlayan kitaptaki hikayelere hiç mi bakmamış? Başı sonu belli olmayan üstelik çok kötü bir türkçeyle çevrilmiş olan bu bölümü okuyup onaylamış olamaz herhalde. Son yıllarda çocuk kitaplarının hali çok kötü. Bir kitap evine gidip okul öncesi çocuklar için kitap istediğinizde size 20 ayrı yayın evi tarafından basılmış Pamuk Prenses masalını gösteriyorlar. Pahalı baskılı bir kitap almayı göze almazsanız çocuğunuz ya hep aynı masalları okuyup duracak ya da korkunç bir türkçeyle tercüme edilmiş ne anlattığı belli olmayan hikayelere maruz kalacak.

Peki piyasadaki bu yüzlerce niteliksiz kitabı denetleyen bir kurum yok mu? Hiç olmazsa çocuk kitaplarında belli kriterler olamaz mı? Çocuk kitaplarını sansürlerler diye korkmasam bir kurul kursunlar da bari türkçe hatalarıyla dolu olan kitapların düzeltilmeden yayınlanmasına izin vermeseler diyeceğim.

Yeğenime ucuza kitap aldığımda içinden hangi öcü çıkacak diye korkmaktan sıkıldım. Yeğenim adına rica etsem birileri gerçekten Pamuk Prenses haricinde ucuz ve okunabilir birkaç kitap basar mı acaba?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Keloğlan'a namaz kıldıran Kültür Bakanlığı bu işi savsaklıyorsa, gerisini siz düşünün. Yazarına telif hakkı vermekten kaçınan yayınevlerii, aklına gelenleri uydurup kitap yapıyorlar. Çocuklara, hangi yaş grubuna uygun olduğnu düşünen yok. İş çığırından çıktı. Sanat ve edebiyat adına utanılacak şeyler yapıyorlar. O tür yayınevlerine dur diyen yok. Yazıklar olsun...

Kuşkayası (Turgut Erbek) 
 03.08.2006 11:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 79
Toplam yorum
: 359
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1544
Kayıt tarihi
: 24.07.06
 
 

1972 yılıydı. Doğdum. Evde hep kitap okuyan iki kişi vardı. Büyüdüm, okullar okudum. Birşey öğrenmed..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster