Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1213
 

Kimi der ki kadın

Kimi der ki kadın
 

Dün akşam televizyon kanallarından birinin akşam haberleri sırasında yayınladığı bir haber resmen kanımı dondurdu. Bütün direnmeme rağmen böyle bir yazıyı yazmama neden oldu diyebilirim.

Haber’in konusu kısaca şöyle idi.Yabancı bir firma, yeni bir sistem başlatmış. Bu sisteme göre hava durumu , borsadaki son durum v.b bazı konular, bikinili (yarı çıplak demek belki daha doğru olur) kadın mankenler tarafından sunulacakmış.

Bu haber’i gördüğümde bir an için dondum kaldım. Sergilenen yaklaşım kelimenin tam anlamıyla kara mizah türündeydi. Kendi kendime “Gülermisin, Ağlarmısın?” diye söylendiğimi hatırlıyorum.

Araba fuarlarından, teknik fuarlara kadar hemen her yerde daha çok ilgi çekmek, dikkat toplamak amacıyla firma, araba v.b tanıtımları seksi, iç gıcıklayıcı kıyafetler giymiş kadın mankenler tarafından yapılıyor. Nedeni ise çok basit kadına ve kadın vücuduna cinsel obje, meta olarak bakılıyor. Bunun en büyük sebebi ise piyasa düzeninin kadını metalaştırma çabasının oluşturduğu bir yaklaşım tarzı. Kapitalist düzende kadınlara genel olarak meta ve cinsel obje gözüyle bakılır ve bu öğretilir (Örnek:Binbir Gece dizisi). Oysa bu tip bir düşünce tarzı yanlıştır.

Kadın asla ve asla alınıp satılabilen bir mal, meta değildir.

Kadınlara, kadın cinselliğini ön plana çıkarmak isteyen herkese aşağıdaki dizelerle bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Kimi der ki kadın

uzun kış gecelerinde yatmak içindir

Kimi der ki kadın

yeşil harman yerinde

dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.

Kimi der ki ayalimdir

boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran

Kimi der ki çocuk doğuran

Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal

O benim kollarım, bacaklarım, başımdır

Yavrum, annem, karım, kız kardeşim

Hayat arkadaşımdır.

(Nazım Hikmet Ran)


Sizin sevdiğiniz, değer verdiğiniz, çevrenizde bulunan kadınlara cinsel obje ya da meta olarak bakılsa hoşunuza gider mi?

(www.okenia.net)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konu ve toprak çok su çeker, biz yine de bir ucunu açık bırakalım! Kıssayı elbette bilirsiniz, bilirsinizde, daha hafifini bulamadığım için izninizle yorumum yerine bunu gönderiyorum. "Bir gün bir ormancı almış eline baltayı, ormana ağaç kesmeye gitmiş. Orada büyük bir ağacı gözüne kestirmiş ve başlamış baltayı ağaca vurmaya! Her balta vurulduğunda ağaç "ahh!,ahh!"diye inliyor,ağlıyormuş!Yanındaki ağaç sormuş,"niye inleyip ağlıyorsun, balta darbelerinin acısından mı?"diye! Kesilen ağaç demişki: "Hayır,acımdan değil beni kesen baltanın sapı benden de ona ağlıyorum!"demiş!" Elinize sağlık, saygılarımla.

Canmehmet 
 22.06.2007 15:43
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Yazdığınız kıssa pek çok şeyi anlatmaya yetiyor. Tabii anlayana.Bu gidişatın sonu ne olur, nereye varır düşünmek bile istemiyorum ama düşünmeden de geçemiyorum işin açıkçası. Saygı ve Selamlarımla  22.06.2007 16:33
 

Bu konulara bende takılıyorum bazen. Bikini ile sunulan “hava durumu” önümüzdeki günlerde en çok izlenen hava durumu olacak var mısınız iddiaya

Ali Gülcü 
 22.06.2007 14:06
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Belirttiğiniz konuda ben iddiaya girmesem çok daha iyi olacak.Çünkü büyük bir olasılıkla iddiayı kaybederim.Ama isyanımı da saklamıyorum.Bu ve benzeri konularda gelinen çirkin boyutu hazmedemiyorum işin açıkçası. Selamlarımla  22.06.2007 14:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 476
Toplam mesaj
: 111
Ort. okunma sayısı
: 1327
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

1960 İstanbul doğumluyum. Kitap okumayı, yazı yazmayı, resim yapmayı ve yabancı dil'den Türkçe'ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster