Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
769
 

Kimin için varsın

Hayatın akışı bir başkadır. Yaşamın boyunca bu akış içinde belli statulerde, belli roller biçilmiştir hepimize. Herkes yapması gereken rolu oynar, onunla yaşar. Paylaşır sonrada bu rolleri.

Dalga geçmek; hayatla dalga geçmek diye bir olguda yoktur. Dalga geçtiğin kendi rolündür. Kendinle dalga geçersin ama, ben hayatla dalga geçiyorum dersin. Çocukluktan beri süre gelen yapmacıklı oyunlar, eğlencelerle kendini avutursun, geçmişini översin ama; övündüğünle kalırsın. Gelecek için hiçbirşey planlamaz; sadece geçmişin avutmalarıyla yaşarsın.

Sonra çalışmaz, Allah bana yardım eder dersin. Bu şuna benzer; bostanlığa mısır ekmeden; bostanlıktan mısır gelmesini beklemek. Bu emeksiz yemek beklemedir. Hayat ise emek ister.

...

Bunlar kısacık örnektir rollere. Hayat film gibidir akıp geçer. Sende akıp geçersin bu hayyattan. Dün vardın, bugun son günün, yarın yoksun. Sanki hiç olmamış gibisin. Sanki rolünü oynamışsın ve film bitmiş.

Hayat akıp geçiyor işte. Yokluğunun ilk zamanları yad edilir; iyi, kötü yönlerin. Sen yaşarsın hayallerde. Herkes seni anar. Yaptığınla yaşarsın; eserlerin vardır ve eserlerin kadar anılırsın; kısacık bir zaman sonra.
Ve;
Derken unutulmaya başlarsın; unutulur; unutulur, hatırlanmazsın artık, hayaller aleminden bile ayrılmışsındır. Artık hayaller giremecek kadar uzaklaşmışsındır hayattan. Yaşamışmısın, yaşamamışmısın belli değil. Varlığın neydi ki yokluğunda o olsun. Sana söylenecek sözler; eskidendi, hey gidi hey, neydi o zamanlar, ... vb. gibi sözlerdir.

Bazen kötülenirsin. En yakınların taraflarından bile. Hep bir engel teşkil etmişsindir; onların yapmak istediklerini yapmamışsın veya gücün yetmemiştir.

Ama hiç sormazlar; ''sen kendi istediklerini tam manasıyla yaptın mı?'' diye. Bu zamana kadar da sormamışlardır. Onların; bitmek tükenmek bilmeyen istekleri için; çalışmış, çabalamış ama; doyuramamışsındır. Suçlusundur bu yüzdende(kabahatlisindir).

Sen kimin için vardın; kimin için; ne için; yaşıyorsun?

Hiç sordun mu? Hep yakınındakilerin istekleriyle uğraştın bugune denk. Ölmeden biraz da kendin için iste bu hayatta; kendin için yaşa? Daha film kasetin tam olarak dolmadan.

Sen evvela kendin için varsın; herşeyden önce kendinsin. İhmal etme kendini. Biliyorsun hayat keşkelerle dolu. Artık bu keşkeleri bırakıp; kendinle barışma zamanın gelmedi mi?

Ben; ben için varım. Benden önce ben yoktur. Ben; suçlu da olsa şuçsuz da olsa benim. Ve karakterim bu diyorsan;
Ben olduğunu yansıt öyleyse. Herkes böylece senin sen olduğunu görsün.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 121
Toplam yorum
: 49
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 472
Kayıt tarihi
: 21.04.09
 
 

Güneş ilk aydınlığını vurduğu an yeryüzüne. Işıltı içine girer hayat. Ve bu ışıltının peşinden koşma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster