Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Doç Dr Tayfun Türkaslan Ameliyatla Migren Tedavisi

http://blog.milliyet.com.tr/migrenameliyati

22 Mayıs '15

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
144
 

Kimler kalıcı migren tedavisi olabiliyor?

Kimler kalıcı migren tedavisi olabiliyor?
 

Migren ameliyatı, migren ve gerilim tipi baş ağrısı olanlara kalıcı tedavi imkânı sunuyor.


Bugünkü blog yazımızda migren hastalığının tedavisinde çığır açan endoskopik migren ameliyatı ile kimlerin kalıcı olarak tedavi görebildiğine birlikte göz atalım.

Ama önce migren ameliyatı ve başarı oranlarını kısaca hatırlamakta yarar var. Migren ameliyatı Cleveland’dan başarılı bir plastik cerrahi uzmanı tarafından 15 yıl önce endoskopik alın germe estetiği sırasında keşfedildi. Saygın tıp enstitülerinde yıllarca yürütülen bilimsel çalışmalar kapsamında başının çeşitli bölgelerinde migren ağrısı olan hastalara yapılan ameliyatlar ile migrenin tedavisinde yüzde 90 gibi yüksek bir başarı oranı elde edildi. Kafatası kemiği ile saçlı deri arasında migreni tetikleyen duyusal sinirlerin rahatlatılması prensibine dayanan endoskopik (kapalı) migren ameliyatı sonuçlarının kalıcı olup olmadığının tespiti için hastalar 5 ila 10 yıl boyunca takip edildi. Ve ameliyat sonuçlarının kalıcı olduğu gözlemlendi.

Ameliyata olumlu yanıt veren hastaların yüzde 62’sinde migreni tamamen ortadan kaldırıp, kalan gruptaki hastalarda ise ağrı şiddeti ve atak sıklığını normal baş ağrısı seviyesine çekerek migrene kalıcı çözüm getiren endoskopik migren ameliyatı ile tedavi olabilecek uygun hasta adaylarının özelliklerini şu başlıklar altında ele almaktayız:

Primer baş ağrısı olanlar

Primer baş ağrısı, toplumda en yaygın görülen baş ağrılarının yüzde 90’ını oluşturur. Özelliği ise, kendiliğinden direkt olarak baş bölgesinde başlamasıdır. Migren en sık görülen primer baş ağrısıdır. Stres tipi baş ağrısı da yine bu gruba girer. Dolayısıyla bir nöroloji uzmanı tarafından migren ve stres tipi baş ağrısı tanısı konulan migren hastası olmak, endoskopik migren ameliyatı için aranan öncelikli şarttır. Migren ya da stres tipi baş ağrısı tanısı almış hastalarımızın ameliyata uygunluğu için detaylı bir muayene sonrasında ameliyattan fayda görüp görmeyeceği konusunda karar vermekteyiz.

Sekonder, yani vücuttaki herhangi bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan baş ağrıları için migren ameliyatı tedavi seçeneği değildir. Altta yatan hastalığın ortadan kaldırılmasıyla tedavi gerçekleştirilir.

Auralı ve aurasız migreni olanlar

Migren, iki şekilde ortaya çıkar: Auralı ve aurasız migren. Aurasız migrende, ağrı atakları herhangi bir belirti vermeden başlar. Auralı migrende, ataklar başlamadan ortalama 1 saat öncesinde çeşitli görme bozuklukları yaşanır. Her iki migren türünde de ameliyat kalıcı tedavi seçeneğidir. Auralı migren hastalarının atak başlamadan önceki belirtileri, ameliyattan sonra hafif de olsa devam edebilmekte, ancak ağrıları kalıcı olarak tedavi edilmektedir.

İlaca direnç gösteren kronik migren hastaları

Migren tedavisi için uygulanan bütün tedavi yöntemlerinden sonuç alınamaması, hastalığın kullanılan ilaçlara bir süre sonra direnç göstermesi, ilaçların yan etkilerinin ortaya çıkması durumunda kronik dirençli migren hastaları için endoskopik migren cerrahi yöntemi, ağrı ataklarından kalıcı olarak kurtulmak için mutlaka düşünülmelidir.  Bu hastalar her ay ortalama 3 ila 4 kez şiddetli migren atağı geçirmektedirler.

Botoks enjeksiyonundan yarar görenler

Migren için FDA tarafından güvenilir tedavi olarak kabul edilen botoks enjeksiyonu, yılda birkaç kez uygulanan geçici migren tedavisidir. Botoks enjeksiyonu uygulayıp bundan fayda gören migren hastaları migren cerrahi tedavisi için uygun adaylar arasındadır. Çünkü migren ameliyatı ile botoks enjeksiyonunun tedavi prensibi aynıdır: Tetikleyici sinir dokusu üzerindeki baskıyı kaldırıp ataklara son verilmesi. Botoks’un geçici etkisi migren ameliyatı ile kalıcı hale getirilmektedir.

Stres tipi baş ağrısı olanlar

Gerilim tipi baş ağrısı, aynı migren gibi primer baş ağrısı grubuna girer. Her yüz kişiden 30 ila 40’ını etkilemektedir. Gerilim ya da stres tipi baş ağrısı kişinin hayatını ciddi olarak engelliyorsa migren ameliyatı ile bu rahatsızlıktan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

Gelecek yazımızda, endoskopik migren ameliyatı ile ilgili en çok merak edilen ve sorulan sorular ile yanıtlarını ele alacağız.

Sevgiyle, sağlıkla kalın.

 

Plastik ve Estetik Cerrah Doç. Dr. Tayfun TÜRKASLAN

www.migrenameliyat.org

www.facebook.com/migrenameliyati

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 862
Kayıt tarihi
: 28.11.14
 
 

İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl girdiği Tıpta Uzmanlık Sınavında (..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster