Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '12

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
280
 

Kimler yaşam koçuyla çalışmalı? 1

Kimler yaşam koçuyla çalışmalı? 1
 

Bir elma, ne kadar güzel olursa olsun, ona o güzelliği veren, kendisine dokunan elin, ustalığında gizlidir.


Kimler yaşam koçuyla çalışmalı? soruma, kendi doğru yanıtlarımı ararken; bulduklarımın, yanlızca beni bağladığını belirtmek isterim. burada yazılanlar, bilimsel gerçeklerden çok, kendi düşünce, gözlem ve deneyimlerime dayanmaktadır.

Evet efendiiiim!... Sizleri daha fazla bekletmeyeyim diyorum. Ne dersiniz?

- Sevgili Cem kardeşiiiim!... Sizce kimler yaşam koçlarıyla çalışmalı?

- Hemen anlatıyorum arkadaşım... Sıkıldığın an, yazımı okumayı bırakabilirsin.

1 - " Ne yani? Ben kendi hayatımı yönetemiyormuyum ki, gidip bir yaşam koçuyla çalışayım? " önyargısına kapılmayan herkes, hayatında uygun gördüğü süre boyunca, bir yaşam koçuyla çalışabilir bence.

2 - Bir psikoloğa, psikiyatriste giderse, " hasta " muamelesi görmekten çekinen, ancak, deneyimine, hayat görgüsüne, yaşam vizyonuna inandığı, samimiyetinden emin olduğu, bazen en yakın arkadaşına bile anlatamayacağı sırlarını paylaşacağı, arkadaşları ve sosyal çevresi dışından biriyle görüş alışverişinde bulunmak isteyen herkese, yaşam koçu, biçilmiş kaftandır diyebilirim size.

3 - Yaşamını, kariyerini, daha iyi, daha doğru, daha az hata yapan olmayı önemseyen, kendisini, sevdiklerini, sosyal çevresini değerli gören, anlamlı bulan her insan; bu düşüncesinin doğal sonucu olarak, kendiliğinden bir yaşam koçuyla çalışmaya başlayabilir.

4 - Modern yaşamın zorladığı, her gün daha yanlızlaşan, yaşamındaki  her şeye karşı hızla yabancılaşan, dünyamızın baş edilemez değişim hızına yetişemeyen, tek başına yanlızca kendi yaşamının ancak çok kısıtlı bir bölümünü değiştirebileceğinin farkına varan herkes, ama gönüllü, ama zorunlu olarak çok yakın bir gelecekte bir yaşam koçuyla çalışmak zorunda kalacak.

5 - Bence bir insanın yapmakta en zorlanacağı şey, kendisine, dışarıdan objektif bir gözle bakabilmektir. Böyle bir işi yapmaya kalkışan kişi, ya kendini gökyüzüne çıkarır, ya da yerin dibine batırır. Konuya önyargısız yaklaşan, bilinç düzeyi yüksek birisi içinse, konusunda uzman bir yaşam koçu, dengeli bir dış gözlemin, komplekssiz bir iç yolculuğun, altın anahtarıdır.

6 - Yaşamının geride kalan bölümünde o güne kadar tek başına üstesinden gelemediği sorunları, saplantıları olan, geleceğin belirsizlikleri karşısında yanlız kalmak istemeyen her can, yaşam koçu sayesinde, tüm zamanlarını daha anlamlı, daha değerli bir hale getirebilir bence.

7 - Yaşamıyla ilgili idealleri, hayalleri, beklenti ve hedefleri olan her fert, işini ciddiye alan bir yaşam koçundan; onu hayat yolculuğuna ortak edebildiği oranda fayda sağlayabilir bence.

8 - Son nefesini vermedikçe, yaşamın kendisini, kendisinin yaşamını karşılıklı olarak etkileyip değiştireceğini farkeden, gücünün sınırlarını bilen her insan, yaşam koçundan, yanlızca fayda üretir; doğal olarak.

9 - Yaşamını olumlu yönde değiştirmek kararlılığında olup, bu değişim sırasında yaşanan ani, büyük kırılmalarda, adı kader olan muammanın etkisini keşfetmiş olanlar, bir yaşam koçuyla çalışmanın ne derece makul, ne derece gerçekçi bir gereksinim olduğunu herkesten önce kabul etmiş olurlar.

10 - İnsanı değerli kılanın beden değil; ruh, düşünce yapısı, davranış modeli, yaşam misyon ve vizyonu olduğunu anlayacak kadar olgunlaşanlar, alışılmış kalıpların dışına çıkabilmek için tabi ki yaşam koçlarıyla çalışabilirler.

Şimdilik bizden bu kadar efendim... Konu üzerinde düşünmeye, düşündükçe üretmeye, ürettikçe yazmaya, yazdıkça paylaşmaya devam edeceğiz. Tabi eğer, yazdıklarımız, sizler tarafından okunmaya değer bulunursa...

Not 1 : Yazım için kullandığım görselin, ne kadar küçük boyutlu olduğunun ben de farkındayım. Ancak, görseldeki yaratıcılık, öylesine hoşuma gitti ki, başka bir görsel kullanmak istemedim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hiç sıkılmadım yazınızı okurken! Hiç okumadığım için hiç sıkılmadım... Koç- luk diye bir meslek var sanırım! Koçarak kaçıyorum bu yazıdan! En iyi koç benden uzak dursun! Yaşam koçu NLS uzmanı gibi tabirlerden gına geldi... NLS ne ya yok mu bunun türkçesi... Hiç sıkılmadım yazından, hiç okumadım! Asgari ücreti yazın bence. Yazar demek ne demek bunu yazın. Yazarlar ne yazmalı, ne yazmamalı.

İbrahim ARSLAN 
 28.12.2012 14:17
Cevap :
Yazarlık konusunda düşüncelerimi anlatan yazılarım da var. Sayfamdaki siyasi duruşum ve düşüncelerim de oldukça net ve açık. Koçluk kavramının değeri de, anlamı da kişiden kişiye değişen bir subjektiflik içerir. Paylaştığın düşüncelerine saygılıyım, İbrahim kardeşim... Cemce sevgilerimle...  29.12.2012 20:59
 

Sevgili Cem Beyciğim, Koçluk başka yöntemlerden neden mi farklıdır? Koç önceden hazırlanmış hiç bir cevaba sahip değildir ve danışanına direk konserve usulü çözüm sunmaz. Aslında burada koçun ne kadar koç olduğuyla sınırlıdır. Çünkü; koç çözümü kişinin kendi içinde bulmasını ve yine kişiye özel belli bir yöntem kullanarak bu yaklaşımın bir alışkanlık hale gelmesini sağlar. Burada çarpıcı olan kişinin kendi kendine yeterliliğini fark etmesini bunu geliştirmesine yardımcı olur. Demek istediğim her cevap kişinin kendinde saklıdır; koç bunu sizin açığa çıkarmanızı ve bunun farkına varmanızı yani size ayna tutan kişidir. Ha, aynanın sırrına vakıf olmak, işte o, er kişinin yani koç gibi koçun işidir... ''Melekler Yüreğinizden Öpsün'' :) www.sabiharana.com

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün 
 28.12.2012 11:48
Cevap :
İyi bir yaşam koçu; danışanının hayat aynasıdır diyorsunuz yani... Yazıma zenginlik katan yorumunuza teşekkür ederim sevgili Sabiha Rana hanım... Cemce sevgilerimle...  28.12.2012 14:59
 

Merhaba Cem Bey'ciğim günaydın, ne güzel bir yazı böyle? Tebrik ederim. Hepsine yürekten katılmakla birlikte, 5. maddede, bireyin kendine objektif bakamayacağından ve bu nedenle, objektif ve duygudan uzak bir dış gözlemin, bireyi kaliteli bir hayata götüreceği tespitiniz mükemmeldi. Bireyler bana neden gelmeliler ? İlgi duyanların linke göz atmalarını rica ederim. İçten sevgiler, selamlar, saygılar. http://www.nilgunaktas.com/category/kocluk/

A.Nilgün Aktaş 
 28.12.2012 10:49
Cevap :
5.Maddde, bence de çok önemli... Bence, herkesin kendisine dışarıdan objektif gözlerle bakan birilerine ihtiyacı var. Yaşam koçu, bu ihtiyacı karşılamanın en akılcı, en ideal yolu... Yorumunuza teşekkür ederim sevgili Nilgün hanım... Cemce sevgilerimle...  29.12.2012 15:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1287
Toplam yorum
: 3558
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1678
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek O..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster