Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '12

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
75
 

Kimlere tüp bebek uygulanır?

Kimlere tüp bebek uygulanır?
 

tüp bebek


Tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp bebek kadından alınan yumurtaların ve erkekten elde edilen spermlerin vücut harici laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmesini sağlayan tedavi sürecine verilen addır. Döllenen yumurtaların bölünmesiyle embriyolar oluşur ve oluşan embriyolar anne rahmine transfer edilir. Bu sayede gebelik oluşur. Oluşan gebelik ile doğal yolla oluşan gebelik arasında hiçbir fark yoktur. Doğal gebelik ile arasında ki tek fark tüp bebekle oluşturulan gebeliğin laboratuvar ortamında gerçekleştirilerek anne rahmine transfer edilmesidir.

 Tüp bebek yöntemi her kısırlık sorunu olan çifte uygulanmaz. Öncelikle tedavinin gerekliliğini mecbur kılan şartların oluşması gerekir. Bazı kısırlık durumları çok küçük müdahaleler ile tedavi edilebiliyor, örneğin yaşam tarzınızdaki bir kaç değişiklik dahi kısırlığı yenmenize yardımcı olabilir. Önemli olan hekiminizin doğru teşhişi yapmasıdır.  Bu yazıda tüp bebektedavisi kimler için gereklidir ve tüp bebek tedavisini gerektirecek durumlar nelerdir ? açıklamaya çalışacağız.

Kimler için tüp bebek tedavisi gereklidir?

 • Kadında yumurtalık kanallarının tıkalı olduğu ya da bir cerrahi işlem sonucu hasar görmesi ve tamamen alınması durumlarında tüp bebek yöntemine başvurulabilinir. Bu gibi durumlarda doğal yollar ile gebeliğin oluşması imkânsızdır.
 • Kadının rahim içinde oluşan yapışkanlıklar nedeni ile de tüp bebek tedavisi gerekebilir.
 • Cerrahi operasyonlar ile yapışıklıklar açılabilir ve tüp ve yumurtalığın işlevi sağlanabilir. Fakat cerrahi işlem ile tüp ve yumurtalığın işlevi sağlanamamışsa ya da sağlandığı takdirde gebelik oluşmuyor ise tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır.
 • Yumurtlama ile alakalı problemi olan kadınlarda kullanılan ilaçlara rağmen yumurtlama elde ediliyor fakat kadın hala gebe kalamıyorsa tüp bebek tedavisi uygun görülmektedir. Bu tür sorunlar genelde polikistik over hastalarında görülmektedir.
 • Anne adayında ondometriozisin varlığında da tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.
 • Endometriozis, rahim içinde olması gereken ve adet kanamaları ile dışarı atılan endometriom duvarının rahim harici başka bir bölgede gelişmesi durumudur. Cerrahi işlem ile hastalığın temizlenmesini takip eden belli bir süre içinde gebelik oluşmaz ise tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır.
 • Erkekte sperm miktarı ve kalitesi ile alakalı bir sorun var ise yine tüp bebek tedavisi yapılmasında yarar vardır. Mikroenjeksiyon tekniği ile erkek kısırlığında yüksek oranlarda başarı sağlanmaktadır. Erkeğe bağlı kısırlıklarda tüp bebek tedavisine daha çabuk başlamak yüksek oranlarda şansı artırmaktadır.
 • Erkete hiç sperme ulaşılamaz ise tüp bebek yine yararlı bir uygulamadır. Sperm hücreleri mikroenjeksiyon yöntemi ile testisten elde edilebilir. Bu durumlarda tek çare mikroenjeksiyon tekniği ile tüp bebek tedavisidir.
 • Sebebi belli olmayan yani açıklanamayan kısırlıklarda da tüp bebek gerekebilir. Doğal yollarla gebelik sağlana
 • mamış fakat araştırmalarda hiçbir sorun bulunamamış çiftlere uygun bir tedavi seçeneğidir. Bu so
 • runlarla karşılaşan çiftlerin bazen doğal yollar ile de gebe kalmaları mümkündür. Fakat zaman geçtikçe gebe kalma oranlarında azalma olur.
 • Yaşı ilerlemiş kadınlarda da tüp bebektedavisi uygulanmaktadır. Doğurganlık ilerleyen yaşlara bağlı olarak azalır. Genellikle 35 yaşından sonra doğurganlık oranları daha da azalır. Bu sebepten dolayı 35 yaşını geçmiş ve hala bebek sahibi olamamış kadınlar da zaman kaybedilmeden tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. Tüp bebek tedavisi ile oldukça yüksek başarılar elde edilebilir.
 • Genetik tanı durumlarında da tüp bebek tedavisi en etkili tedavi yöntemidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 231
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3863
Kayıt tarihi
: 09.11.12
 
 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr.Cem Fıçıcıoğlu ..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster