Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
316
 

Kimlerin özgürlüğü tehlikede?

Kimlerin özgürlüğü tehlikede?
 

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç


Universitelere dini kiyafetlerle girilebilmesi konusundaki Anayasa değişikliği girişimi, AKP’nin kapatılma davasında Anayasa Mahkemesi nezdinde parti ve laiklik aleyhine en büyük argümanı oluşturmuş.

Ben, ideal kosullar altında ve prensip olarak dini kıyafetlerle eğitim kurumlarına girilmesini hoş görebilirim.

Ama ideal koşullar altında derken insanların gerçekten inanç özgürlüğüne sahip olduğu ortam ve koşullar demek istiyorum.

Dünya üstünde böyle bir yer yok. Belki de böyle bir şey mümkün değil.

Arabistan’da doğanların Müslüman, İtalya’da doğanların Katolik, Yunanistan’da doğanların Ortodoks, Hindistanda doğanların Hindu olduğu bir dünyada “inanç özgürlüğünden” söz edebilir misiniz? Bu koşullar ideal koşullar olarak tanımlanabilir mi?

Bunlar yetmezmiş gibi, eksik yapılmış gibi, ülkedeki temel eğitimin yerine imamlık eğitimi oturtmaya çalışanların yönettiği bir ülkede inanç özgürlüğünden söz edilebilir mi?

Dinlerin toplumlar üzerinde böylesine baskın ve hakim olduğu bir dünyada dindarların kendi inanç ve yaşam tarzını diğerlerine empoze etme anlamına gelecek bir eylem, diğerleri üzerindeki baskının ağırlaşması anlamına gelmez mi?

Bunu hala dindarların özgürlük sorunu olarak görenlere şaşarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok.. çok.. yerinde tesbitler... Sevgimle saygımla...

yeşilsoğan 
 26.10.2008 22:00
 

kapatma yöntemine başvuranların bakış açısına özellikle. Saşmak lazım tabii. Tek özgürlük sorunumuz var. O da türban. Ne kıl, ne tüy, ne bitmez tükenmez çileymiş ki bu. İsyan ettiriyor artık bizi. Allah bizi neden böyle, neden saçlarımızla yaratmış ki... Kel olsaydık da bunların hiç birini yaşamasaydık keşke. Doğuştan kelleştirme yöntemi uygulasınlar bari. Kökten çözüm hatta. Cinsiyet belirlenebiliyor nasıl olsa şimdi. Tek cinsiyette karar kılsınlar. "O da erkek cinsi" olsun. Yeter artık yıllardır saçımızla, başımızla, oramızla, buramızla oynadıkları.

Ayrıntıda gezinmek 
 26.10.2008 14:48
Cevap :
Amma yaptınız, olur mu hiç vaz geçmek kadından? Çarşafın, parmaklıkların arkasında olsun, sözümüzden çıkmasın ama bol bol olsun, düşünce budur. Bir cephe devam ediyorsa en azından kaybedilmemiş demektir. Çok da şikayet etmeyin bence.  26.10.2008 15:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 181
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 2117
Kayıt tarihi
: 28.06.06
 
 

İnsanın kendini anlatması zor, gereksiz de! Yaptığı işlere bakmak yeter, ne gerek var fazla i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster