Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1176
 

Kimlik bilgileri için kimler düşünmeli

Kimlik bilgileri için kimler düşünmeli
 

Görsel alıntı


Yönetenler toplumun can, mal, huzur güvenliğinden sorumludur. Toplumun kimlikleri de toplumun benliğidir.

Bizim köşkümüz, sarayımız, hanlarımız, yazlık ve yaylalıklarımız gibi varlıklarımız, İsviçre de gizli hesabımız yok.

Yokluk içinde yaşayanların kimlik bilgilerini ne yapacaklar, varlıkları olanlar düşünsünler.

Neden dikkatli, emin ve güvenli yönetilmiyoruz diye düşünmek gerek. İnsanın kimlik bilgileri insanın canı arasında bir fark göremiyorum.

Adalet Bakanlarından Mahmut Esat Bozkurt Cumhuriyet Savcılarına şöyle sesleniyor. 

“Meriç kıyılarında çalışan Türk köylüsünün kaybolan sabanlarından tutunuz da, bu yurtta yaşayanların uğrayacakları en ufak bir haksızlıktan, hatta Bingöl dağlarının ıssız kuytularında nafakalarını bekleyen öksüzlerin gözyaşlarından siz sorumlusunuz”

Şimdilerde kaybolan sabanlardan yapılan haksızlardan nafaka bekleyen öksüzlerin gözyaşlarını unuttuk benliğimiz kimliklerimizin çalınmasını düşünmeye başladık. 

"Siz ne halde iseniz başınıza o şekilde idareciler gelir. Bir topluluk kendini düzeltmedikçe Allah onlardaki hali düzeltecek değildir."

“Resulüm! Eğer hüküm verirsen, aralarında adaletle hüküm ver. Şüphesiz Allah, adaletli davrananları sever.” (Maide, 5/42).

“Davut! Biz seni ülkede hükümdar yaptık, sen de insanlar arasında adaletle hükmet, keyfine/nefsinin hevesine uyma ki seni Allah yolundan saptırmasın.”(Sad, 38/26).

Öyle görülüyor ki, yöneticilerin en büyük görevi, Adaletli, aklıselim, kabiliyetli olmak. İlim ve bilim sahibi, dürüst, basiret ve ferasetli, dikkatli ve istişare sahibi olmak.

Büyük düşünürlerin önemli sözleri:  

Planınız bir yıl için ise pirinç ekiniz. Planınız on yıl içinse ağaç dikiniz. Planınız yüzyıl içinse insanları eğitiniz. ( Huang )

Bir öksürük, bir de yoksulluk gizli tutulmaz ( Mikszath )

Kalp kör olduktan sonra gözün görmesinde hayır yoktur. ( Hz. Ali )

Yönetenler dikkatli olmalı, Toplumun canını, malını korumalı. Yöneticiler planlarını özenli ve uzun vadeli yapmalı.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kötü niyetli insanlar her türlü işlem yapabilirler maalesef Mehmet Bey.Artık hiç bir şeyimiz doğru değil ve bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 07.04.2016 19:33
Cevap :
Kıymetli Şennur bizden önce mal, mülkleri,gizli hesapları olanlar düşünsün.Suçu oraya, buraya atma yarışından vazgeçip neden dikkatli ve özenli olmadıklarını anlasınlar.Devlet yada yönetenler insanın canını, malını ve kimlik bilgilerini korumakla görevlidir.Benim devletim beni ve benim kimlik bilgilerimi koruyamıyorsa güven ve itimadını kaybediyor demektir.Saygılar sunuyorum.Size ve kıymetli evlatlarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum.   07.04.2016 20:24
 

Bu olayı şahsi düşünmemek gerek sayın Burakgazi. Yakınlarınızın başına da böyle bir olay gelse yine üzücü olur. Bunun dışında adınıza bir GSM hattı alınıp, yasa dışı faaliyetlerde kullanılsa, yine başınız ağırır. Bakın bugün Yılmaz Özdil aşağıda linkini verdiğim yazısında, kimlik bilgileri çalınan kişilerin başına neler geldiğini yazmış.
http://www.sozcu.com.tr/2016/yazarlar/yilmaz-ozdil/kimlik-1172021/
Yine de sizin can güvenliği olmayan bir ülkede, kimlik güvenliği olmamasını görüşünüze katılıyorum. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 07.04.2016 9:08
Cevap :
Kıymetli Erol Işık; Sayın yazarımızın isimlerini yazdığı kişilerin uğradıkları zarar ve ziyanların hepsi doğrudur.Kader utansın diyeceğime benim canımı, malımı, benliğimi ( kimlik bilgilerimi) korumakla görevliler utansın.Benim adıma da Tlf hattı alınır, nüfus bilgilerimle şirketler kurulur bunlar bana üzüntü verecek ancak yetim hakkını çalanlar, hırsızlık yapıp bankalarda gizli hesapları olanlar kahrolacaklar.Benimki haksızlığa uğramış konu olacak, onların ki ise burunlarından akacak haydan gelen huya gidecek.Elbette üzülüyorum ancak benden daha çok üzülenler ve kahrolanlar olacak.Kimlik bilgilerimi çalındığına göre canımın da çalınacağından hiç şüphem yoktur.Beni ve kimlik bilgilerimi koruyamayanlar bu olayla güven ve itimatlarını kaybettiler.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   07.04.2016 12:24
 

''Her toplum layık olduğu şekilde yönetilir'' Mehmet Bey.. Sevgi ve selamlar..:)

Selda Çakmak 
 07.04.2016 8:47
Cevap :
Kıymetli yazarımız Sayın, Selda Çakmak Özbaşoğlu: Bütün toplumlar layık olduğu şekilde yönetilir.Biz bu yönetenlere buyurun siz bizi yönetin dediğimize göre işte böyle yönetiliriz.Canımız, malımız, kimlik bilgilerimiz böyle korunur.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.  07.04.2016 12:26
 

Sayın Burakgazi Değerli Dostum! Buyurduğunuz gibi kimlik bilgilerini haram kazanılmış yurt dışındaki bankalarda paralarını saklayanlar yatı katı banka ve şirketleri olanlar düşünsünler.Garibanın karnını güç bela doyuranın kimlik bilgileri ne olacak ki. Selam, sevgi saygılar sağlıklı esen kalınız.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 07.04.2016 7:08
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın, Nahide Çelebi: İnsanların canını, malını, benliğini koruyamayanların planları uzun vadeli değil kısa vadeli olup görev ve sorumluluklarını yerine getirmemişler, bizi, kimliklerimizi korumada gerekli dikkat ve özeni göstermemişler.Neyime korkacağım, varlıkları olanlar düşünsün diyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   07.04.2016 12:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7066
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1935
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster