Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
561
 

Kimlik bilgilerinin sızması tehlikesinin çaresi var.

Kimlik bilgilerinin sızması tehlikesinin çaresi var.
 

Kimlik Bilgilerimiz Ortalığa Saçıldı


Kimlik bilgilerin saçılmasına karşı 2 acil önlem: 1-TC Kimlik No ve Nüfus Czd. Seri No birlikte dikkate alınacak 2-Aileden en az 2 şahit olmadan zayinden kimlik verilmeyecek.

Kimlik bilgilerimizin ortalığa saçılması karşısında karşı karşıya kaldığımız tehlikeleri nasıl bertaraf edebileceğimiz hususu herkesin kafasını kurcalıyor.

İlk akla gelen çözüm TC kimlik numaralarının değiştirilmesiydi. Ancak “ya yine sızarsa” ihtimali karşısında bu çözüm geçersizdir.

İvedilikle yapılması gereken, birinci önlem, tüm kurum ve kuruluşların, kişilerin mevcut TC kimlik numaralarıyla birlikte nüfus cüzdanı seri numaraları teyit ettirilmeden işlem yapmamaları yönünde düzenleneme yapılmasıdır.

Yani TC Kimlik no ve nüfus cüzdanı seri numarası eşleştirilmeden işlem yapılmamalıdır. Bunun için mernis üzerinden gerekli program yazılımı ivedilikle yapılarak kimlik paylaşım sistemi üzerinden kullanıma sunulmalıdır.

Halen, hazırlık çalışmaları süren “çipli” nüfus cüzdanlarının dağıtımının tamamlanmasıyla bu tehlike önemli ölçüde bertaraf edilecektir. Ancak çipli nüfus cüzdanlarının tüm yurttaşlara ulaştırılmasının en az 3 yıl süreceği bilinmektedir. İşte alınması gereken 2. Önlem de, bu süre zarfında aileden nüfus cüzdanını kaybetmemiş en az 2 şahitle teyit ettirilmeden “zayinden nüfus cüzdanı taleplerinin” karşılanmamasıdır.

Durumun vehameti ve aciliyeti bakımından şu aşamada alınabilecek başka bir önlem yoktur.

Kenan IŞIK 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kimlik bilgiler sızdırılması değil de sanki bilerek yapılmış gibi , yaptırımlar gelecek için çok önemli.....selamlarımla.

Tülay EKER 
 09.04.2016 11:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 432
Toplam yorum
: 638
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 2299
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

Mülkiye mezunuyum. Emekli müfettişim. Ankara'da yaşıyorum. S'oligarşi isimli kitabı yazdım. Kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster