Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '13

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
154
 

Kimlik Savaşı

Kimlik Savaşı
 

İbrahim bey Günaydın,

Öncelikle içten yorumunuz için özellikle teşekkür etmek isterim...

Evet, dikkat etmek lazım, başkalarının düşüncelerine de değer vermek lazım. Keza hayatımız boyunca öyle yaptık. Evlilikte bile öyle yaptık ama doğrusunu mu yaptık. Bu da tartışılır...

Benim babam TC Subayı idi. Ve en önemli ve seçkin subaylardan! Onun amcaları da subaydı. Ondan evvelki kuşakta asker kökenli. Ve tarihte ilk defa kardeşim ve ben bu döngüyü kırdık. O makina mühendisi, ben ise işletme mühendisi olmayı başardık. Kardeşimden farklı olarak ben, bir işçi kızı ile evlendim. Gerçi eşim Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu fakat babası ve annesi ilkokul mezunu... Oysa benim annem de eşim gibi 1967 yılında işletme mezunu....

Ben askeri yerlere girmeyeli temiz bir on yıl oluyor. Küpem olduğu için ailem de beni askeri yerlere götüremiyor zaten...

Artık yazdığım yazılarda geçmişimden arındığımı bas-bas bağırıyorum fakat;

Ben 1972 yılından beridir TC vatandaşıyım. Hep anne taraflarım yabancıdır; babannem ve annenanem  Arnavut, eşim Yunan vatandaşıydılar. Yani benim ailem de Osmanlılar gibi burnunun şeklini düzeltebilmek için Avrupalı kadın almış... Tabii ki şaka!

Artık hepimiz Türk vatandaşıyız. Hiç birimiz ben Arnavutum, ben Yunanlıyım demiyor. Hepimiz Türkiye’ye ve anayasasına gönülden bağlıyız.   

Yani ben İngilizlerle çok iyi anlaşmama rağmen ben İngilizim demiyorum.

Tabii ki köken farklıdır!

Eşim  Almanya doğumludur ve bir gün Fiersen’e gittik ve baktık ki küçük Türkiye!

Ben her zaman öncelikle dünya vatandaşıyım! Sonrasında Türk vatandaşıyım!

Ben Hollanda vatandaşlığını red etmiş birisiyim!

Çünkü ben Türk olmayı, Türküm demeyi seviyorum. Çünkü ben dünya tarihinin en eski milletinden olmayı GURURLA taşıyorum ve taşıyacağım!

Ben sizinle aynı fikri taşımıyorum. Ben Türkiye’nin ayrıştırılmasından yana değilim. Tam tersi, Türk üst kimliğinde birleştirilmesinden yanayım. Birlik ve beraberlikten yanayım!  Güç ayrılığından değil, güç birliğinden yanayım!

Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum ve yanıldığınızı görüyorum çünkü Özal Kürt kökenli bir başbakandı zaten! Kim diyor ki Kürtler başbakan olamaz diye! Oldu ki! Bu arada Erkeklerden daha erkek bir kadın başbakanı bile oldu Türkiyemin!

Türkiye’de ayrımcılık YOK demiyorum ama Hollanda’da 2 yıl yaşamış biri olarak bunun son derece ABARTISIZ olduğunu düşünüyorum.

Ben 1994-95 yıllarında askerdim ve Kürt arkadaşlardan öğrendiğim 4-5 şeyi diğer Kürt arkadaşlara söylediğimde beni anlamadıklarına şahit oldum. Kürt alfabesi ve grameri 90’lı yıllarda kabul gördü!

Ama artık zaten Kürtçe televizyon da var. Sokakta Kürtçe konuşmak serbest!

Ancak ben bir KÜRT milliyetçisi değilim ve olamam! Nitekim ben Kürt değilim!

Yine askerde bana nerelisin diye sorarlardı ve ben cevaben her zaman Türkiye’liyim derdim ve hep öyle oldum.

Şimdi söylem değiştirdim, Türk’üm yerine Anadoluluyum diyorum inanarak!

Ve hatta ileriye gidip “Ne mutlu Anadoluluyum diye” diyorum!

Yine de:

Ben Atatürk’e aşığım ve Atatürk benim ilk aşkım bu hayatta...

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan dolayı gurur duyuyorum...

Türkiye’de yaşayan herkesle gurur duyuyorum. Dün İngiliz Ticari ateşesinin bir Türkle evli ve çocuk sahibi olduğunu gördüm. İnan gözlerindeki Türkiye ışıltısına ben şahit oldum! Türkiye’de yaşayan herkes öyle ya da böyle Türkleşiyor! Geçen yıl tanıştığım Amerikalı İngilizce öğretmeni kadın mükemmele yakın Türkçe konuşuyordu!

Amacım hiç bir zaman, hiç bir koşulda, başka birine hakaret etmek, aşağılamak, yermek, küçümsemek, küçük görmek olamaz!

Ben Mevlana çocuğuyum ki kendisi Acemdir fakat dünyaya Türk olarak tanıtılmıştır!

Mimar Sinan da keza öyle!

Benim Türk olduğuma inanların sayısı, inanmayanların yarısı kadardır:

Ben hangi ülkeye gitsem, oranın vatandaşı olurum. Rusya’da bana Rusça, Hollanda’da Hollandaca, İtalya’da İtalyanca, Almanya’da Almanca, Amerika’da İngilizce konuşulur!

Düşman kelimesini gerçekten anlayamadım. Aklınızdan bile geçirmeyin! Biz dostuz ve dostluk üzerine sohbetleşmiş iki insan olarak çok garipserim bu çıkışı!

Ben Anadolulu(Erdekli) bir Türk olarak ve ben Muhammed Anıl Şakir Yiğit olarak, Türk Cumhuriyeti Vatandaşı olmaktan dolayı son derece gurur duyuyorum.

Umarım siz de duyuyorsunuzdur...

Selamlar, Sevgiler,

ANIL...

 

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne mutlu İNSAN'İM! Mustafa Mustafa Kemal'im ..."Yaşıyorsak bu vatanda birlik alın yazımızdır!"

Nil ALAZ 
 02.11.2013 11:02
Cevap :
Biz büyük bir Türk ailesiyiz ve en geniş olanından!  11.11.2013 5:27
 

Herşey gibi milliyetçiliği de abartıyor olmayalım? Ben Türkiye'de doğduğum için Türküm, İngiltere'de doğmuş olsaydım İngiliz olacaktım. Herkesi birbirine bağlayan etnik, kültürel, geleneksel,coğrafi, dini ve dil bağları vardır. Yurt sevgisi antlarla olur mu, belki? Ama bunu sadece küçücük çocuklara anlayamayacakları yaşta zorla söyletmeye kalkarsanız o beyin yıkama olur. Andımız neden lisede, üniversitede, işyerlerinde ara sıra da olsa okutulmuyor? En çok gereksinim duyulan, ulusal değerleri anımsamamız gereken yaşlarda unutulup gidiyor. Sonra da ülke elden gidiyor diye ayaklanıyoruz. Teknolojik gelişim kadar bilimsel bir düşünce yapısına da gerekesinim var, ama bunu anlamaya kimse yanaşmıyor. Kuru ulusalcılık sadece slogan üretir, çözüm değil. Bir Amerika kadar olamadık. Oradaki çingene de, zenci de, kendini seçkin zanneden beyaz adam da kasılarak Amerikalıyım diyor. Kendiyle bu kadar kavgalı, insanından bu kadar nefret eden başka bir ulus yoktur herhalde. Sevgiler Anıl.

Güz Özlemi 
 31.10.2013 12:04
Cevap :
Zaten sorun Türkiye'de sosyolog yetişmemesinde! Nerede toplum mühendisleri bizleri, bizlere anlatacak. Nerede ortak payda bulacak, sevgi dolu yöneticiler ve onların sağduyulu yönetim biçimleri? Nerede akil Türk toplumu? Hiçbir yerde! Ben Türküm demekten utanmam ve utanan varsa çekip gitsin bu ülkeden... Abartmaya gerek yok. Sadece ulusalcı ve bütünleşik bir yaklaşımla ve toplumun konsorsiyumu ile bu problem rahatlıkla çözülür ve çözülecek de!  31.10.2013 23:31
 

Sizede 'günaydın' demeyi unuttuğumdan tekrar geldim. Yaratılanı severim yaratandan ötürü. Yunus gibi adam olamamdık ki. Şimdi herkesin kalbi, gönlü daracık, geniş değil. Korkarım hepten kırılcağız bir gün. Rahat adım atamıyoruz. BAZEN yüreğime gelen yazacaklarımı yutkunuyorum...

İbrahim ARSLAN 
 31.10.2013 11:44
Cevap :
İbrahim bey, bizler sağduyulu insanlarız. Biz topluma örenek olacağız. Tabii ki önce ailemize, sonrasında yakın çevremize, ve daha sonrasında da topluma! Herşey dirayetle çözülecek ancak ısrarcı olmak lazım, sevgi lazım, Türk olma aşkı ve hedefi lazım! Ben bu hedefi Anadoluda fazlasıyla buluyorum ve diyorum ki medeniyetin başlangıcı ve bitişiyim ben! Kim ki benim topraklarımdan bilge, yalan söyler! Evet, Kürtler bu toprakta daha da eski! Eeh o zaman göster bana yol ve paylaşım! Hep beraber ileriye gidelim... Tabii ki de gidelim...Ben sözlerimi barış elçileri yaptım, ben tüm anadolunun acılarını yüreğime gömdüm ağlıyorum, her ölen, öldürülen, işkence gören, kullanılmış halk için! Artık halk kendini kullandırtmadan ve kendi isteklerini sonuna kadar bilerek yaşamaya devam edecek... Korkmaya kesinlikle lüzum yok... Biz sizi her şekilde destekleriz!!! Sevgiler ve saygılar  31.10.2013 23:37
 

Anıl Bey çok teşekkürler. Elbette kanım deli akıyorsa da biri de sizin gibi çıkıp tane tane bana anlatmayı seçiyorsa ona ilk teşekkürü borç bilirim. Mevzu şu ki üstünlük ırk ile değil 'Takva' iledir. Ben şahsen Türk olmanın bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Ama milliyetçilik ve ırkçılık yapacak değilim. İngiliz 'İngiliz' olduğu için övünebilir. Yani 'Kürt' biri 'Türküm' dese bence kaybetmez kazanır. Ama kürütüm demesi de normaldir. Ve türküm demek istemezse de kendi bileceği iştir. Biz bu ayrık tohumlarını svuşturmalı 'bir- beraber'liğimize gölge düşürmemeli, sırt sırta omuz omuza olmalıyız. Biz hep birlikte Türkiye'yiz. Anıl bey size de mahcubum. Telefon numaranız ( Telefonuma ne zaman fabrika ayarlarını yüklesem, numaralarım gidiyor- simdeiki en eski numaralar kalıyor sadece) bENDE KAYIP. 05398932017 KONUŞALIM... baba- oğul gibi:))

DivanyoluY 
 31.10.2013 11:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 613
Toplam yorum
: 1639
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 276
Kayıt tarihi
: 10.04.11
 
 

Eric küllerinden doğduktan sonra dünyada büyük değişiklikler olsa da Türkiye'de çok fazla şey değ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster