Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '14

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
326
 

Kimsenin kazancında gözümüz yok...

Kimsenin kazancında gözümüz yok...
 

Görsel internetten alınmıştır.


Son günlerde meydana gelen iş kazalarının yoğunluğu ve ağır bilançoları tüm gözlerin  “İş sağlığı ve güvenliği” konusuna çevrilmesine neden oldu.

Bir gün Soma’dan facia haberi geliyor, diğer gün Ermenek’ten. Daha bu acıları unutmadan Antalya’dan, Ankara’dan çeşitli alanlarda iş kazaları maddi ve manevi kayıplarla beynimize ve yüreğimize bir hançer gibi saplanıyor.

İnsan sormadan edemiyor; Neden bu kadar çok iş kazası oluyor?

Acaba Türkiye Büyüdükçe mi bunlar göze batıyor, yoksa Türkiye büyürken sadece bazı kişileri büyüttüğü için mi bu kazalar artıyor?

Öyle ya, eşit bir büyüme olamıyorsa insanlarımız açısından ve azınlık taraf büyürken, çoğunluk ha bire küçülüyorsa, demek ki tek taraflı ve çoğunluğun hakkını gasp eden bir yapı var Türkiye’de.

Demek ki maliyeti düşürmek, kârı katlamak için iş güvenliği hep ihmal ediliyor. Yoksa nasıl izah edilebilir arka arkaya sıralanan tüm bu kazalar?

Hükümete kalsa tüm bunlar işin “fıtratında” var. Nedense hep zavallı, garibanların başına gelince işin fıtratı ön plana çıkıyor. Göstermelik bir tören, şehit ilanı ve bir lastik ayakkabı ile gönüller alınmaya çalışılıyor. Zavallı gariban insanımız boynunu büküp bakıyor, kader diyerek iç çekiyor.

Demek ki ölmek ve yaralanmak, yani acı fıtrat, hep zavallı garibanlara, çok kazanmak, bir eli yağda, bir eli balda yaşamak, yani ballı fıtrat da bazı seçkin kişilere tahsis edilmiş.

Kimsenin kazancında gözümüz yok ama insan kazanırken, kazanmasına katkı verenleri de kollar, kollamalı. En azından onların iş sağlığı ve güvenliğini düşünür. Sigortasız işçi çalıştırmaz, sendikalaşmaya karşı çıkmaz, işçinin tüm sosyal haklarını gözetir, yemeğini on beş dakikalık bir zamanda yemeleri konusunda baskı yapmaz, gelen müfettişleri iş yeriyle alakalı oluşabilecek olası olumsuz kanaatlerinden ötürü kafa kola almaz, işçilerimiz de insandır der, insan onuruna yakışır bir davranışla onların refahını yükseltir ve her türlü güvenliklerini sağlayacak tüm tedbirleri alır. 

Siz para kazanırken, işçileriniz canından olmasın!

Eminim işçisinin haklarını gözeten birçok işverenimiz vardır. Sözümüz işçilerin hakkını gözetmeyenlere. Sözümüz etkili denetim eksikliği nedeniyle de Devletimize…20 Kasım 2014

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye kazasız da büyüyebilir Ayşegül hanım, Sorumluluktan uzak işverenlerin hormonlu büyümesiyle kazalar çoğalıyor. Yönetimce kontrol yapılmazsa ve kazaların müsebbiblerine yandaşlık kollamasıyla ceza verilmezse olacağı budur. Teftiş amacıyla gelen müfettişlere bir akşam yemeği ziyafetinden sonra yazılamayan başka ikramlarla teftiş mahalli görülmeden tutanak imzalanırsa, olacağı yine budur. Öz olarak ülkede ipin ucu kaçmış bulmak mümkün değil artık. Selamlar size...

Yurdagül Alkan 
 23.11.2014 14:50
Cevap :
İpin ucu nasıl da kaçmış, bulmak ne mümkün artık Yurdagül Hanım. Denetlemeler zamanında ve hakkıyla yapılsa, yapılabilse bu tür kazalar yaşama olasılığı minimuma düşer. Ne yazık ki al gülüm ver gülüm ilişkileri sıcaklığını kaybetmediğinden tüm bunlar başımıza geliyor. Bunlar kaza değil cinayet!.. Selamlar, mutlu kalın...  24.11.2014 13:25
 

"İş güvenliği" önemli bir girdi maliyetini gerektirir. Bizim patronlar her şeyden kıstıkları gibi, bu konuda da cimridirler. Ne olursa, işçilerin başına oluyor. İyi patronlar bir yana kötüler yüzünden bir sürü insan öteki dünyayı boyluyor. Önlem almak gerekir..ÖNLEM. Saygılar Ayşegül Hanım.

Erdal Ceyhan 
 22.11.2014 8:10
Cevap :
Önlem Şart Erdal Hocam ama nerde duyarlı insanlar. Nerde kendinden önce karşıdakinin hakkını, hukukunu gözeten insanlar. Yasa yapılıyor ama uyan yok. Devlet devletliğini göstermeli ve denetimlerin hakkıyla yapılmasını sağlamalı. Denetim sonrası eksiklerin yerine getirilip, getirilmediğini de. İhmali olan ya da görevini yapmayan, ya da göreve engel olan kim varsa acımadan cezasını kesmeli. Aksi halde daha çok şehit kaldırırız...Selamlar, mutlu kalın...  24.11.2014 13:29
 

Elbette ki kimsenin kazancında gözümüz yok ama hak olmalı kazançta, kul hakkı ile kazanç olmaz ki! İşçi ve emekçi kardeşlerimiz büyük patron ile taşeron sistemi arasında ezilmiş bir durumdalar. Sigorta yok,sosyal güvence yok, hastalansa doktora gidecek imkan yok ve baş kaldırsa hak arasa iş yok! Bir iş adamı bir maden ocağı işletmek için bir ruhsat alıyor ve bu bir ruhsatla ve 4 taşeron şirket marifetiyle 4 maden işletiyor. Madende çalışanlar öğle yemeklerini bile madenin içinde yiyor. Tam bir köle düzeni. O halde bu şekilde şirket işletenlerin kazancında gözümüz var! Kimse bana anlatmasın yardım ediyoruz falan diye! Hepsi yalan! Zaten iş kazası nedeni ile kişi sigortalı olsa da olmasa da SGK ölüm nedeni ile maaş bağlamak zorunda kanun gereği.Düzen zaten bozuktu, son yıllarda bozuk olmaktan çıktı içinden çıkılamaz bir hal aldı. Bazıları milyon dolarlarla oynarken( mutlu azınlık) halk çile çekmekte. Emeğine sağlık arkadaşım, sevgi ve selamlar...

Ay Şen 
 22.11.2014 1:52
Cevap :
Faizi kâr payı olarak dine uyduranların, kul hakkını da bir şekilde kitaba uyduracakları kesin bu düzende. Taşeron şirketler işçileri yok ediyor tüm haklarıyla birlikte. Umarım bu rezil, kepaze sistem kısa zamanda düzeltilir işçilerin lehine, fazla inanmasam da...:( Büyük para babaları kazançlarını bölüşmek ister mi işçinin boğazından çalsa da?..Selamlar, mutlu kalın...  22.11.2014 10:08
 

Ben hep kendi kendimin patronu olduğum halde işin doğası gereği olmalı ki kendime acımam!! Geçen ne oldu.. (dur ya ben bunu Facebookta anlatayım!!)

Ahmet Balcı 
 21.11.2014 19:00
Cevap :
Şu konuyu facebook'ta bir irdeleyelim eni konu...:) Selamlar, mutlu kalın...  22.11.2014 10:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 3989
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1421
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster