Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
208
 

Kimya Yaşamdır...

Her insanın yaşamında önemli olaylar, günler, aylar, kişiler olmuştur. Bu önemli olaylardan bazıları ise kişi için ayrı bir önem kazanır… Adeta o kişinin yaşamında bakış açısını değiştiren farklı gözle bakmayı sağlayan bir duruma ya da kısaca  dönüm noktası haline gelebilir.

Böyle bir dönüm noktasını yıllar önce üniversitede iken yaşadım…

Lise son sınıfta, üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanırken benim idealim, Siyasal Bilgiler-Hariciye Bölümü-Psikoloji gibi bölümler bir de Biyoloji bölümü yer almaktaydı. Üniversite tercihlerimi de buna göre hazırlamıştık babamla birlikte. Üniversite sonuçları açıklandığında ODTÜ Biyoloji Bölümünü kazandığımı ancak ikmale yani Eylül ayına kaldığım için yerleştirme yapılamadığını belirten sonuç kağıdı elime ulaştı.

Derken aldığım puanla Anadolu Üniversitesi Mühendislik- Mimarlık Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümüne girdim.

Kimyadan nefret eden ben hiç aklımda ve düşüncemde yokken Kimya Mühendisliğine girmeyi başarmıştım. İlk yıllar benim için ayak direme yılları oldu. Gurbette okumak bir yana sevmediğin bir bölümü okumak başka bir yana…Kırk katır mı, kırk satır mı hesabı…

Bakış açımı olumlu yönde etkileyen ilk olay stajım oldu. O zamanlar staj şimdiki gibi kısa süreli değildi. Üç ay boyunca Kütahya Azot Fabrikasında staj yaptım. Atölyeden başladım işletme de tamamladım… Staj süresi, stajımı yaptığım yer olan Kütahya Azot Fabrikası benim bakış açımı olumlu yönde etkileyen ilk etken oldu…

Üniversite son sınıfa geldiğimde eskisine göre daha ılımlı bir duruma gelmiştim. Ama içten içe diretmem de devam ediyordu.

İşte o zaman yaşamımı derinden etkileyen ve bakış açımı değiştiren bana farklı bir bakış açısı kazandıran Dç.Dr.A.Osman Gürel ile tanıştım.

Osman hoca, zorlandığım konularda, cevap ararken başka çıkış yollarının olduğunu da gösteriyordu. Mühendisliğin ve dolayısıyla Kimyanın sadece formüllerden, hesaplardan oluşmadığını onun sayesinde anladım. Bunu anlatırken  öğretmen, öğretim görevlisi edasıyla değil arkadaş, dost olarak anlatırdı. Mühendisliğin ağız dolusu teknik terim olmadığını Osman hocadan öğrendim.

Ama en önemlisi, içtiğim çaydan, sudan tutun yağan yağmurun, karın  oluşumunda bile kimyanın, kimyasal olayların önemli bir etken olduğunu hiçbirinin bir diğerinden ayrı tutulamayacağını Osman Gürel öğretti bana…Kısaca, Kimyanın aslında yaşamın tam da kendisi olduğunu…

Osman Gürel yıllar boyu benim öğretmenim, yol göstericim, arkadaşım ve dostum oldu .Ne yazık ki 2018’in Kasım ayında aramızdan ayrıldı. Arkasında pek çok eser, güleryüzlü fotoğraflar, bir sürü anı bırakarak…

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası-Ankara Şubesi tarafından

Doç.Dr.A.Osman Gürel’i anmak, ailesi, dostları, arkadaşları, öğrencileri, meslektaşları ve sevenleriyle bir araya gelmek ve kendisini tekrar yad etmek için toplanılacak ve Anma Töreni yapılacaktır.

Tarih: 11 Ocak 2019

Saat: 18:30

Yer: TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Toplantı Salonu (Konur Sokak No:4 Kızılay/Ankara

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 226
Toplam yorum
: 476
Toplam mesaj
: 111
Ort. okunma sayısı
: 1327
Kayıt tarihi
: 26.01.07
 
 

1960 İstanbul doğumluyum. Kitap okumayı, yazı yazmayı, resim yapmayı ve yabancı dil'den Türkçe'ye..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster