Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '09

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
1106
 

Kimyasal maddelerle çalışmak

Kimyasal maddelerle çalışmak
 

Hergün yüzlerce kimyasal kullanıma giriyor...


İşyerlerinde bulunan kimyasal maddelerin çalışanlara ne şekilde zarar verebilecekleri ve zarar verdiğinde neler yapmamızı bilmemiz gerekmektedir. Kimyasallar ya dışardan ya da ülkemizde üretilip işyerleri tarafından kullanılmaktadırlar.
Üretici firmalar bu kimyasalların Malzeme Güvenlik Bilgi Formlarını mutlaka hazırlamak ve tüketiciye vermek zorundadırlar. Bu zorunluluk 11.07.1993 tarih ve 21634 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Tehlikeli Kimyasal Yönetmeliği'(1) nde belirtilmiştir. Yine 27.08.1995 tarih ve 22387 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak Yürürlüğe giren Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'(2) de bu konuda bilgilenmemiz gereken yönetmeliklerin arasındadır. Malzeme Güvenlik Bilgi Formlarının Düzenlenmesi ile ilgili olarak da 11.03.2002 tarih ve 24692 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Güvenlik Bilgi Formlarının Düzenlenmesi ile ilgili Tebligde (3) konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır.
Kimyasal maddelerle yapılan çalışmalarda kimyasal maddeyi tanımak en önemli husustur. Bu malzemeler ile çalışan işçilerin maruz kaldıkları maddelerin özellikleri ve maruziyet dereceleri ve sonuçları ile ilgili bilgileri öğrenmeleri gerekmektedir. Konu ile ilgili olarak çalışanların Eğitimlerinde Eğitim Yönetmeliği (4) Çerçevesinde bu eğitimi uzman eğiticiler tarafından çalışanlarımıza aktarmak yasal bir zorunluluktur.
Yan tarafta görülen tablo kimyasal maddelerin üzerlerinde bulunan etiketleri ve bu etiketlerin ne anlama geldikleri hakkında bir bilgi vermesi açısından sizlere sunulmuştur. Kimyasal Maddelerin depolanmasında da ayrıca özel hususlar sözkonusudur. Kimyasal maddeler gelişigüzel depolanamaz ve etiketsiz olarak bulundurulamaz. Her kimyasal üzerinde etiket ve Ne olduğu hakkında bilgi bulunması gerekmektedir. Kİmyasal maddeler kullanan işyerlerinin bu konulara hassas olmaları işyerlerinde uygun bir sınıflama ile depolama yapmaları gerekmektedir. Bu bahsedilen hususlara işyerlerinde bulunan laboratuarlarda da özen gösterilmesi gerekmektedir. Laboratuvarlar işyerlerindeki üretilen maddelerin bir küçük örnekleri olduklarından işyerlerindeki olabilecek tehlikeler laboratuvarlara da aynen yansımaktadır.
Kimyasal Maddeler kullanan işyerleri Patlamadan Korunma Dökümanını da hazırlayıp işyerlerinde bulundurmak zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu dökümanın nasıl hazırlanacağı ve içerisinde neler bulunacağı Kimyasal Maddelerin Kullanılması ile ilgili yönetmelikte (5) belirtilmiştir.
İşyerlerinde uyulması gereken kuralları talimatlar şeklinde oluşturmak ve çalışanların görev ve yetkilerini de belirlemek yeni yasa ile (4857 sy. İş Kanunu) yapılması gereken hususların başında gelmektedir. Bu şekilde iç talimat da oluşturulmuş olacaktır.
Kazasız - Huzurlu günler ......

(1) http://www.cevreorman.gov.tr/cy/kimyasallar.htm
(2) http://www.cevreorman.gov.tr/cy/taky/taky.htm
(3) http://rega.basbakanlik.gov.tr/Eskiler/2002/03/20020311.htm#2
(4) http://issagligi.netfirms.com/Yonetmelikler/Egitimler.zip
(5) http://issagligi.netfirms.com/Yonetmelikler/Kimy_mad_cal_yonetmeligi.zip

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 21215
Kayıt tarihi
: 02.06.09
 
 

1959 Sivas doğumlu, İlk - Orta- Lise öğrenimini Ankara'da tamamladı.. 1976’da Hacettepe Üniversitesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster