Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Portakal Çiçeği ve FISILTI

http://blog.milliyet.com.tr/elvince

07 Aralık '06

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
9136
 

Kınalı Kuzular

Kınalı Kuzular
 

Televizyon seyretmeyi sevmiyorum. Son zamanlarda ki iç sıkan masalımsı diziler silsilesinden sonra iyiden iyiye kötü bir televizyon seyircisi oldum. Salı günü TRT1'de yayınlanan Kınalı kuzular adlı diziyi gözyaşlarımı saklama gereği duymadan coşkuyla seyrettim. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun "yetmiş milyonu Çanakkale’ye götüremezsek Çanakkale’yi yetmiş milyona getirebiliriz" düşüncesiyle Kınalı Kuzular adlı yapımı ekrana taşımıştır. Aynı siperde kucak kucağa can veren Türk’ün, Laz’ın, Çerkez’in, Kürt’ün, Boşnak’ın, Arap’ın hikayesi. Cahilinden alimine, demircisinden mühendisine, marangozundan hekimine bir milletin hikayesi... Mustafa Kemal Atatürk gibi eşsiz bir kahramanı yaratan tarihin hikayesi...

Çanakkale savaşı Türk tarihinin en büyük ve en kanlı savaşıdır. Birinci Dünya Savaşında sonradan açılan cephelerden biridir. İki yüz elli bin kadar şehidimiz vardır. Bu büyük rakamın bir kısmı da asker yetersizliğinden cepheye sürülen askeri eğitim almamış gençler ve üniversite öğrencileri oluşturuyordu. Çanakkale savaşında Mustafa Kemal komutasında olan 57. Alay düşmanın ilk akınını durdurmak için kıyasıya çarpışmış, en son erine kadar şehit olmuştur. Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum emri bu alaya verilmiştir. Bu alayın başarısı sayesinde savaşın kaderi değişmiştir. 57.Alayın sancağı Melbourne müzesinde bir vitrinde sergilenmektedir.

Sancağın altındaki levhada şöyle yazar:

"Bu alay sancağı Gelibolu Savaşı alanından getirilmiştir ama esir edilmemiştir. Çünkü Türk ordusunun geleneklerine göre bir alayın sancağı, alayın son eri ölmeden teslim edilemez. Bu sancak sonuncu muhafızının da altında ölü yattığı bir ağacın dalına asılı olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk alayı sancağını selamlamadan geçmeyiniz."

Henüz vatanımız bize aitse bunu Mustafa Kemal komutasındaki 57. Alaya borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Çanakkale’nin en acıklı öyküsünü yazan dünyanın en kahraman alayı, tümü şehit olan bu alayın yaş ortalaması yirmi üçtür. Çanakkale'de ki şehitlikte bütün şehitlerin mezarı vardır, mezar taşlarında öldükleri yaşlar yazılıdır bu yaşlar o denli küçüktür ki okuyanı ağlatır. Mehmet Akif "Çanakkale Şehitleri Destanı"nda "Bedrin Aslanları ancak bu kadar şanlıydı" diyerek şehitlerimizi övmüştür.

Dağların, taşların cansız insan bedenleriyle dolması, denizin, toprağın insan kanıyla karışması insanlık tarihi açısından utançtır. Kelimeler yetmez…. Anlatılamaz, anlaşılamaz… 18 Mart 1915’te tarihinin en modern silahıyla donanımlı düşman donanması boğazın her iki yanını bombalayarak Türk topraklarını işgal edecekleri düşüncesi içindeydiler .Oysa ki Türk askeri canını hiçe sayarak kahramanca savunduğu topraklarına düşman askerini sokmayacaktı ve tarihin en modern donanması bozguna uğradı. Bize saldıran düşman askerinin milliyetleri de çok enteresandı, İngiliz ve Fransızların yanında Senegal, Hindistan, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya. Şair "Eski dünya, yeni dünya, bütün akvâm-ı beşer / Kaynıyor kum gibi, tûfan gibi, mahşer mahşer / Yedi iklîmi cihânın duruyor karşında / Ostralya'yla beraber bakıyorsun: Kanada! / Çehreler başka, lisanlar, deriler, rengârenk. / Sâde bir hâdise var ortada: Vahşetler denk / Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ... / Hani tâûna da züldür bu rezil istîlâ!" diyerek ne güzel anlatmıştır.

Bu bloga yazarken Çanakkale Savaşı gibi önemli ve büyük bir savaşın tarihi profilini ele alabilecek kadar derin bilgiye sahip değilim. Sadece hissettiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. Kınalı Kuzu Murat’ın mektubunu yazmadan geçemeyeceğim

Yozgat’ın Sorgun kazasının Karayakup köyünden cepheye gelen Murat, bölükteki tıbbiye öğrencilerinden Şükrü’ye bir mektup yazdırır:

"Anacığım kardeşlerimi askere gönderirken başına kına koyma... Zabit efendi bana sordu, cevap veremedim. Kardeşlerim de cevap veremeyip mahcup olmasınlar."

Bir müddet sonra Murat’ın anasından cevabi mektup yetişir :

"Ey oğlum, gözümün nuru Murat’ım! Zabit efendiye selam söyle... Biz kurbanlık koçları kınalar öyle kurban ederiz. Sen dört kardeşin arasında kurbansın. Sen İsmail’sin(as). Sen orada şehit olacaksın inşallah. Kurbanlık koçlar nasıl kınalanırsa, ben de onun için senin saçını kınalayıp gönderdim."

Ve mektup Çanakkale’de Murat’a ulaştığında, Murat’ın kınalı başı çoktan Allah'ına kurban gitmiştir bile...

Yürekli asker anası ve yürekli Türk askeri Murat önünüzde saygıyla eğilirim.

Mustafa Kemal bin dokuz yüz otuz dört yılında Gelibolu’da şehit olan düşman annelerine seslenerek Türk hoşgörü ve insan sevgisini ispatlamıştır.

"Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar!
Burada dost bir vatanın toprağındasınız. huzur ve sükun içinde uyuyunuz.
Sizler mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız.
Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! göz yaşlarınızı dindiriniz!
Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır.
Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır."

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Gülden Işık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok içten ve duygulu bir yazı... Gecenin bu yarısında ben de doldum taştım gururla, atalarımızla gurur duydum... Ruhları şadolsun... Sizin de elinize sağlık... Şen ve esen kalın...

Dr Atanur Yıldız 
 27.04.2011 3:15
Cevap :
Yorum için teşekkür ederim.  01.05.2011 16:27
 

..teşekkürler; alnından öpüyorum.

Yüksel ÖNAÇAN 
 24.06.2010 21:24
Cevap :
ben de size teşekkür ederim blogdaşım.  25.06.2010 0:20
 

Sevgili Serap. Gönlüne, ruhuna, duygularına sağlık. Olay sadece boğazlardan geçip Rusyaya yardım götürme değildi. Olayın arka planı Türklerin Anadoludan, geldikleri Asyaya sürülmesi planıydı. İngilizler Çanakkaleye gelirken çoktan Anadoluda kullanılacak yeni parayı ile basmışlardı. ingiliz turizm şirketleri Anadoludaki tarihi yerlere tur seyahatlerinin biletlerini pazarlamışlardı. Çanakkalenin ardından gelen Sevr de bir kandırmacadır. Şekilde Türklere ikiyüzbin kilometre kare yer bırakır görülürken asıl plan Anadoludan tamamen yok edilmeleriydi. İşte Çanakkalede, istiklal harbinde canını verenlerin bize bıraktıkları, gerçekte bir vatandır. Ve Atatürk Anadoluyu bize vatan yapan kahramandır. Bu konuda yazdığın için şükranlarımı sunuyorum.

Ahmets 
 23.05.2008 23:36
Cevap :
Eski bir yazıma gösterdiğiniz ilgi ve katkı için teşekkür ederim... esen kalınız.  24.05.2008 13:29
 

onlar bizleri bugünlere getrmek için canları ortay koymuş ...onların hakkını nasıl ödiyecegimizi bilmiyoruz ama bır parça bu vatanı nasıl bıraktıysalar bızee gönülleri rahat olsunlarkı kanlarıyla yıkanmış bu toprakları kımseye ama kımseyee vermıcez...sizlerede çok teşekkür edriz biz o büyük ogünden bugüne gelen tarıhlere konu olan savaşta yoktuk ama sizler sayesınde vatanını sevenler sayesınde unutmadık ve unutmayacagız ve unuturmuyosunuz gerçekten çok teşekkür edriz... unutmayalım ogünleri.........

songül kat 
 14.03.2008 22:04
Cevap :
Songül hanım yorumunuzla yüreğimi ısıttınız çok teşekkür ederim. Vatan için harcanan bütün emekler helaldir. Bütün şehitlerimizi saygıyla anıyor rahmet diliyorum. Onları asla unutmayacak unutturmayacağız. Esen kalınız..  15.03.2008 9:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 1905
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2700
Kayıt tarihi
: 06.11.06
 
 

"Yasamak sakaya gelmez,büyük bir ciddiyetle yasayacaksinbir sincap gibi mesela,yani yasamin disinda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster