Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '12

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
8529
 

Kira bedelinin ödenip ödenmediğinin ispatı.

Günümüz şartlarında ev sahibi olmak kadar kiracı olmak da bilindiği üzere epey zor. Durum bu iken pek çok vatandaşımız gerek kiracı olarak gerekse mal sahibi olarak kira akdinin bel kemiği olan kira bedelinin ödenmesi, tahsili ve ispatı konularında sorunlar yaşamaktadır. Bu konu ile ve pek çok konu ile ilgili olarak ilgili İcra İflas Kanununda açık düzenleme mevcuttur.
 
Kiracıda olabilirsiniz mal sahibide.Kiranızı düzenli yatırıyor veya tahsil ediyor da olabilirsiniz. Ancak ödeme konusu ile ilgili olarak taraflar arasında uyuşmazlık çıktığında hedef İcra İflas Kanununun 269.maddesidir. Buna göre kiracı olduğunuzu farzedelim;kira bedelini ödersiniz ancak mal sahibiniz ödemediniz diyebilir, kirayı ödersiniz ve ödediğinize dair bir belge alırsınız, kirayı ödersiniz ancak ödediğinize ilişkin bir belge almazsınız veya kirayı banka mal sahibinizin banka hesabına yatırırsınız(Bu ihtimalde genelde pek sorunla karşılaşılmaz).
 
Mal sahibi ve kiracı arasında kira bedeli konusunda bir uyuşmazlık çıkar ve durum icra veya mahkeme aşamasına taşınırsa hakimlik sizin iyi niyetinize inansa dahi mecburen kanunu uygulayıp kanunda yazılı ispat araçlarını arayacaktır. İİK md.269 "Borçlu akdi reddetmeyip kiranın ödendiğini veya sair bir sebeple istenemiyeceğini bildirerek itiraz etmiş veya takas istemişse, itiraz sebeplerini ve isteğini noterlikçe re'sen tanzim veya imzası tasdik edilmiş veya alacaklı tarafından ikrar olunmuş bir belge yahut resmi dairelerin veya yetkili makamların yetkileri dahilinde ve usulüne göre verdikleri bir makbuz veya vesika ile ispat etmeğe mecburdur."
 
Kanun maddesi açık siz kiranızı eksiksiz yatırmış olabilirsiniz ancak mal sahibinizden kanun maddesinde sayılı belgeleri kira karşılığı almamış olabilirsiniz veyahut kiracınız "kira bedelini elden ödedim" şeklinde beyanda bulunabilir. Aslında kanun maddesi iki durumda da kanımca ortayı bulmuş durumdadır.
 
Yani kanun maddesindeki belgeler olmadığı takdirde kiranız ödenmemiş sayılır. Kiracılar ve mal sahipleri açısından önemli bir konu. Bence bikkat etmek gerekli.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 34787
Kayıt tarihi
: 17.08.12
 
 

Av.Şafak SARGIN,  Ankara'da doğdu.1999 yılında başlamış olduğu hukuk eğitimini 2004 yılında Başke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster