Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ağustos '06

 
Kategori
Danışmanlık
Okunma Sayısı
1878
 

Kiracılara öğütler!

Kiracılara öğütler!
 

Ben kiracı olmanın ne zor şey olduğunu iyi bilenlerdenim. Hele çaresizseniz... Fakat şunu iyi bilin ki sizin değerinizi bilmeyen ev veya dükkan sahibiniz, mutlaka kötü bir kiracıya rastlayacak ve o günü takip eden yıllar boyu sizin intikamınız ziyadesiyle alınacaktır. Sizi mumla arayacak mum!

Neyse biz şimdi kiracıları bazı noktalarda aydınlatalım. Ki sahiplerine ezilmesinler. Eee herkes bir gün kiracı olabilir. Unutmayalım.

Kira nerede ve nasıl ödenmelidir? Kira bedeli normalde kiraya verenin konutunda ödenir. Konutta ödemeli havale konutta ödenmiş sayılır. Ancak adi havale konutta ödenmiş sayılmaz. Kiraya veren adi havale ile gönderilen kira parasını almak zorunda değildir. Yani kiranın ödenmediğini iddia edebilir.

Aslında kiracı kirayı devamlı nerede ve ne şekilde ödüyorsa ödeme yeri o sayılır.Yani kiranın ne şekilde ve nerede ödeneceği tarafların anlaşmasına bağlıdır.

Yukarıdaki durumların hiç biri yoksa ve kiraya veren kira parasını almaktan imtina ediyorsa, kiracı Sulh hukuk mahkemesi hakimine başvurarak tevdi mahallini yani ödeme yerini mahkeme aracılığı ile belirleyebilir.

Ödenmiş bir kira parasının hangi ayın kirası olduğu kiracının tercihine bağlıdır.

Kira bedeline ne girer ne girmez? :
Kira bedeli TL.veya döviz cinsinden para olabileceği gibi, eşya altın gibi bir başka şey de olabilir.

Sözleşmede aksine bir düzenleme yoksa kiralanan şeyin temizlenme ve aydınlatma bedeli yarı yarıya, elektrik, su, kapıcı, ısınma bedelleri ise kiracıya aittir. Ancak kiracı bu masrafları kira bedelinden indiremeyeceği gibi; kiraya veren de, kiracının bu masrafları ödememesinden dolayı da tahliye davası açamaz. Kat mülkiyeti kanununa göre genel giderlerden kiracı ve kiraya veren birlikte sorumludur. Tamamını kiracı öderse yarısını kira bedelinden indirebilir.

Kiranın Ödenme zamanı: Yapılan kira sözleşmesindeki tarafların anlaşmasına bağlıdır. Peşin ödenir denmişse, sözleşmenin yapıldığı günden itibaren 3 gün içinde ödenmesi gerekir.

Taraflar arasında kiranın ne zaman ödeneceğine dair anlaşma yoksa örf , adet ve geleneklere göre, bu konuda örf ve adette yoksa 6 aydan fazla süreli kiralarda süre sonunda, daha kısa süreli kiralarda ay sonlarında ödenir. Tüm bunlar dışında bir durum varsa her ayın sonunda kullanılan ayın kirası ödenir.

Verilen teminat ödenmiş kira parası sayılmaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

iyi günler. ben yaklaşık 15 gün sonra evleniyorum. ve müstakbel eşim kendi soyismini kullanmak istiyor. onun bu konudaki haklarını merak ediyoruz. bu konuda bizi bilgilendirirseniz çok memnun oluruz. teşekkürler. iyi çalışmalar.

HALIL DEMIRTAY 
 08.09.2006 15:21
Cevap :
Prensip olarak kişilere bu şekilde kişisel danışma bilgileri vermiyoruz. Üzgünüm. Saygılarımla  13.09.2006 17:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2945
Kayıt tarihi
: 12.06.06
 
 

İstanbul Hukuk 1990 mezunu. Hukukçu. 1997 T.o.d.a.i yüksek lisans başlama yetkinliğine sahip.&n..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster