Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Temmuz '07

 
Kategori
Emlak
Okunma Sayısı
14455
 

Kiracınız ile problem mi yaşıyorsunuz?

Kiracınız ile problem mi yaşıyorsunuz?
 

Ev sahiplerinin sıkça sordukları bir soru; “Kiracım kirasını ödemiyor, ne yapmalıyım, evimi tahliye etmesini nasıl sağlarım?”

Bilindiği gibi kiraların, sözleşmede farklı bir şart koyulmadığı takdirde her ayın 1’i ile 5’i arasında yatırılması gerekmektedir. Eğer kiracınız sözleşmede belirttiğiniz süre içerisinde ödemesini yapmıyor ise tahliyesini sağlamak için ilk olarak kendisine noterden ihtarname çekmeniz gerekmektedir. Bu ihtarnamelerin ne şekilde yazılacağı noterlerde mevcuttur. Avukat aracılığı ile de bu ihtarnameleri hazırlatılması doğru bir yol olacaktır.

Bu ihtarname; " ......... ayının 1'i ile 5'i arasında ödemeniz gereken ..............YTL (nasıl ödeniyorsa) kirayı ödemediniz, 30 gün içinde ödeyin yoksa Borçlar Kanununun 260 hükümlerine göre akdin feshi ve mecurun tahliyesi talebinde bulunulacaktır." şeklinde bir ihtar olacaktır. İhtarda, 30 gün diye verilen süre 6 aydan az imzalanan kontratlarda 6 gün, fazlasında 30 gündür.

Eğer kiracı bir ayı geçirmişse ve yaptığınız kontratta da kira zamanında ödenmediği takdirde dönem sonuna kadar olan kiralar muacceliyet kesbeder ya da muaccel olur gibi bir ifade kullanılmış ise ihtarname; " 30 gün içinde dönem sonuna kadar toplam ..............YTL olan tüm kiraları ödeyin, ödemediğiniz takdirde Borçlar Kanununun 260 hükümlerine göre akdinizin feshi ve mecurun tahliyesi talebinde bulunulacaktır." şekline benzer olmalıdır.

Bu ihtar sonunda kiracı kirayı ödemedi o zaman Temerrüde Dayalı Tahliye Davası açılması gerekiyor. 31. günde ödese bile bu tahliye davası açılabilir.

Eğer kiracınız ödemeyi 29. günde yaptı ise o zaman bu davayı açamazsınız yalnız ikinci kez aynı olay tekrarlandı ve siz yine ihtar çektiniz. O zaman bu iki ihtara dayanarak, İki Haklı İhtara Dayalı Tahliye Davası açılabilir. Bu ihtarların aynı kira yılı içinde olması gerekmektedir. Bu davayı ancak sözleşme bitim tarihinizden sonraki bir ay içinde açabilirsiniz. Usulüne uygun ihtarlar çekip dava açma hakkını kazandıysanız, bu davalardan genelde 1 –2 celsede sonuç alınmaktadır.

Borçlar Kanunu ile 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkındaki Kanun’un ödemelerin yapılmaması ile ilgili maddelerini de aşağıdaki gibidir.

Bir Kira Yılı İçinde İki Haklı İhtar Sebebiyle Tahliye: (6570 sayılı K.mad.7/e)

Buna göre, kira bedelini ödemediğinden dolayı bir yıl içinde iki defa haklı olarak yazılı ihtarnameye sebep olan kiracı aleyhine kira sözleşmesinin hitamında, kiralayan tarafından tahliye davası açılması mümkün bulunmaktadır. Buradaki ‘bir yıl’ tabiri ‘bir kira yılı’ şeklinde anlaşılmalıdır İki haklı ihtar sebebiyle tahliye davası da, kira süresinin bitimini izleyen bir aylık süre içinde açılmalıdır. Bu dava için

a-Kiracının iki haklı ihtara sebebiyet vermesi,

b-Bu iki ihtarın bir kira döneminde ve bir yıl içinde başka başka aylara ait olması,

c-İhtarların muaccel olan kira bedellerini kapsaması,

d-Davanın kira süresinin hitamını takip eden bir ayın içinde açılmış olması gerekmektedir.

Temerrüt nedeniyle tahliye: (Borçlar K. mad.260)

Kiracı muaccel olan kira bedelini altı ay ve ya daha fazla süreli kira sözleşmelerinde otuz günlük; daha az süreli sözleşmelerde altı günlük süre içinde ihtarname tebliğine rağmen ödemezse temerrüde düşmüş olur. Buna göre, kiraya veren, muaccel kira bedelini ödemeyen kiracısına bir ihtarda bulunacak ve bu ihtarla hem ödeme için 30 günlük süreyi bildirecek, hem de süre sonunda sözleşmeyi feshedeceğini açıkça belirtecektir. Ayrıca ödenmeyen kira miktarının da ihtarda gösterilmesi gerekir. Kiracı, verilen mehilin sonunda kira borcunu öderse, mesele kalmaz. Kiralayan ihtarnamede fazla kira talep etse dahi, kiracı ihtilafsız kira bedelini 30 günlük süre içinde ödemek zorundadır. Aksi halde temerrüde düşecektir. Dava 30 günlük sürenin sonunda açılabilir. Kira süresinin sonunu beklemeye gerek yoktur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6276
Kayıt tarihi
: 12.04.07
 
 

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümü mezunuyum. Gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri yakından ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster