Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '15

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
227
 

Kırca,olanlar,o kadar değil !

Kırca,olanlar,o kadar değil !
 

Ölümünden bir gün önce


Levent Kırca, olanlar o kadar değil artık!

Levent Kırca,”Olacak O Kadar” diyordun, bizler de neler olacak diye “Olacak o kadar” programını iple çekiyorduk. Televizyonların başında seni zevkle izliyorduk. Olayları, kişileri esprili bir dille gündeme getiriyordun. Bir devre damganı vurdun. Giderayak ,”Atatürk’le kalın, Cumhuriyet’le kalın” diyorsun da Atatürk’ü de Cumhuriyeti de silmek isteyenler gün geçtikçe çoğalıyor; çünkü Atatürk’ün kurduğu laik, sosyal, hukuk devletini içine sindiremeyenler var bu ülkede. Başımıza ne geliyorsa Atatürk İlke ve Devrimleri’nden uzaklaşıp Ortadoğu bataklığına saplandığımızdan geliyor; bu bataklıktan bir türlü çıkamıyoruz. Kırca, artık olanlar o kadar değil!

Bu bataklıkta, yılanlar, çıyanlar olduğu gibi ayılar da var. Sen, olsaydın, olanları esprilerinle, mizahınla karşılayabilir miydin? Sanmıyorum,10 Ekim 2015’de Ankara’daki Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısı,”Olacak O Kadar” programına sığmazdı. AmaSarayı, Ergenekon’u, bir anda paralel yapı olan müttefik Cemaat’i, kardeşken katil olan Esat’ i,bebek katili Öcalan’ı,Öcalan’la masaya oturanları “Olacak O Kadar” programlarında izleyerek olayların arka yüzünü görme fırsatını bizlere esprili dilinle aktarırdın; erken gittin.

Sen ki tiplemelerinle güldürü ustası Charlie Chaplin’i bile geçtin. Dünyada, Allah’tan sonra en çok tip yaratan olarak bilinen İngiltere’nin en büyük oyun yazarı, şair, oyuncu WilliamShakspeare,’den çok tipi televizyon ekranlarına taşıdın. Senin tiplemelerin, kurgulanmış değil; toplumdan seçtiğin, günlük yaşantımızda karşılaştığımız insanlardı. Bunların çoğu da siyasiydi; ama o devirdeki siyasiler,”Olacak O Kadar”a gülüp geçiyorlardı; dava açmıyorlardı.

41 yıllık sanat yaşamında büyük başarılara imza attın.Aneey diyerek gezinen Küçük Hüsamettin, Sarhoş, Bestami tiplemelerin tiyatro tarihimize kazındı. Sen de yarattığın tipler de unutulmayacak büyük usta.

Tüm olumsuzluklara karşın Atatürk’le kalacağız. O’nun kurduğu Cumhuriyet’e gönülden bağlı olanlar, O’nu ve yapıtlarını –en büyük yapıtı Cumhuriyet’tir- unutmayacaklar; yerinde rahat uyu.

Seni ve “Olacak O Kadar” TV Programını çok özleyeceğiz Kırca. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ölmeden bir gün önce bu kadar sağlıklı mıydı?

Kerim Korkut 
 16.10.2015 18:25
Cevap :
Kerim Bey,resmi İnternet'ten aldım.Selamlar.  18.10.2015 18:33
 

Nur içinde yatsın,mekanı cennet olsun.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 16.10.2015 11:02
Cevap :
Şennur Hanım,ilgine teşekkür eder;selam ve sevgilerimi iletirim.  16.10.2015 22:52
 

Mekânı cennet, toprağı bol olsun büyük ustanın. Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 15.10.2015 16:09
Cevap :
Ata Bey,Kırca,yaşantımıza renk katan bir güldürü ustası,adı tiyatro tarihine kazınacak bir oyuncuydu.Yeri doldurulamaz.İlgine teşekkür ederim.Selam ve saygılarımla.  15.10.2015 23:38
 

Değerli yaşıtdaş arkadaşım, aynen.

Şahin ÖZŞAHİN 
 15.10.2015 10:14
Cevap :
Şahin Bey,ilgine teşekkür ederim.Sağ ol.  15.10.2015 10:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 341
Toplam yorum
: 1217
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2103
Kayıt tarihi
: 04.12.12
 
 

Hüseyin BAŞDOĞAN, 1942'de Malatya- Arapgir'de doğdu.Arapgir Ortaokulunu, Diyarbakır Öğretmen Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster