Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
683
 

Kırık cam teorisi ve Beşiktaş

Kırık cam teorisi ve Beşiktaş
 


Dün haberlerde rastladıysanız,benim de oturduğum semtte, polisle, eylemciler çatıştı. Ne eylemi, ne de çatışmayı uzun ,uzun yazmayacağım. Kadıköy ve Üsküdar iskelelerinin olduğu,İstanbul'un her semtine giden yolların kesiştiği Beşiktaş'ta,gözyaşı bombaları,biber gazlarıyla birlikte, ara sokaklara taşan kaçıp kovalamaca, halkın korkusu ve bir de taşlanan dükkanların,bankaların camları .. Tabii ki,yazdığım kadar basit değil,çatışmanın ortasında kalanlar anlar.

Cam deyince, birden aklıma aşağıdaki teori geldi . Taşların kırdığı camları,onaracak bir camcı bulunur mu acaba?

Kırık Cam Teorisi

“Suçlarla mücadeleyi nasıl başardın?” sorusuna Guiliani’nin cevabı: “Metruk bir bina düşünün. Binanın camlarından biri bile kırık olsa, o camı hemen tamir ettirmezseniz, çok kısa sürede, oradan geçen herkes bir taş atıp, binanın tüm camlarını kırar. Ben ilk cam kırıldığında hemen tamir ettirdim.
Bir elektrik direğinin dibine ya da bir binanın köşesine, biri, bir torba çöp bıraksın. O çöpü hemen oradan kaldırmazsanız, her geçen, çöpünü oraya bırakır ve çok kısa bir sürede dağlar gibi çöp birikir. Ben ilk konan çöp torbasını kaldırttım.”
Bir sokağın suç bölgesine dönüşme süreci önce tek bir pencere camının kırılmasıyla başlıyor. Çevreden tepki gelmez ve cam hemen tamir edilmezse, oradan geçenler o bölgede düzeni sağlayan bir otorite olmadığını düşünüyor, diğer camları da kırıyor. Ardından daha büyük suçlar geliyor; bir süre sonra o sokak, polisin giremediği bir mahalleye dönüşüyor.
Bunu anlayan New York polisi, önce küçük suçların peşine düşmüş. Metroya bilet almadan binenleri, apartman girişlerini tuvalet olarak kullananları, kamu malına zarar verenleri, hatta içki şişelerini yola atanları bile yakalayıp haklarında işlem yapmış.
Polis bu kararlılığıyla “Küçük müçük, bizim için hiç fark etmez; bu sokağın, metro istasyonunun veya mahallenin suç üreten bir bölge olmasına izin vermeyeceğiz.” demiş.‘Kırık Cam Teorisi’ ABD‘li suç psikologu Philip Zimbardo‘nun 1969‘da yaptığı bir deneyden ilham alarak geliştirilmişti. Zimbardo, suç oranının yüksek olduğu, yoksul Bronx ve daha yüksek yaşam standardına sahip Palo Alto bölgelerine birer 1959 model Oldsmobile bıraktı. Araçların plakası yoktu, kaputları aralıktı. Ve olup bitenleri gizli kamerayla izledi.
Bronx’taki otomobil üç gün içinde baştan aşağıya yağmalandı. Diğerine ise bir hafta boyunca kimse dokunmadı. Ardından Zimbardo ile iki öğrencisi ’sağ kalan’ otomobilin yanına gidip çekiçle kelebek camını kırdı. Daha ilk darbe indirilmişti ki çevredeki insanlar (zengin beyazlar) da olaya dahil oldu. Birkaç dakika sonra o otomobil de kullanılmaz hale gelmişti. “Demek ki” diyordu Zimbardo, “ilk camın kırılmasına ya da çevreyi kirleten ilk duvar yazısına izin vermemek gerek. Aksi halde kötü gidişatı engelleyemeyiz.”

resim:azizistanbul.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

esp lilerin basın açıklamasıydı aktardığınız olay. küresel ısınmanın gerçek sorumlularını kınamak için toplanmıştılar ve sermaye sahiplerinin çıkarlarını tehdit ettikleri için gaz bombası ve joplara maruz kaldılar.saygılar

mahalle baskıcısı 
 19.04.2007 10:15
Cevap :
Ben anlamıyorum.. Orada atılan sloganlarla,küresel ısınma eyleminin,DGM mahkemesindeki arkadaşları için toplanan grupla sizin bahsettiğiniz arasındaki bağlantıyı anlamadım.? Başka bir eylemse benim haberim yok ama aynı eylemden söz ediyorsak, sokak aralarına kadar kaçan kişiler hiçte küresel ısınma sloganı atmadılar.Kaldı ki her ne olursa olsun,kişilerin halkı hasta edecek,ürketecek,kalp hastalarını hasta edecek,hiçir konunun mazareti olamaz Ben orada,kalp hastalarının fenalaştığını da gördüm ..Bu bir sorumluluk değilmi? İki ayrı fikir ya da başka herne ise ki siyasetten anlamam ve ilgilenmem .Suç değilmi? Benim 70 yaşındaki kalp ve tansiyon hastası ,annemin hergün indiği alışveriş yerinde bu olay gerçekleştirmeleri ile bunu düşünemeyen bir zihniyeti anlamamı beklemeyin Bizim ne suçumuz var? Ben halktan biri olarak yazdım sadece. Benim felsefem ilahi adalettir ve bir gün tecelli edecektir.Kim ne yaparsa yapsın..Ricam basın açıklamasını bana yollamanız ben bilmiyorum. saygılarımla  19.04.2007 11:15
 

Mantikli ve akillica gercekten. Bizim polisler kapkac, hirsizlik,gasp gibi "kucuk" suclari pek dikkate almazlar ama belki bir duyan olur. Vancouver'de hemen yanimda oturan bir kiz trene biletsiz bindigi icin $60 ceza verilmiti(bilet $3). Simdi o kiz bir daha biletsiz biner mi? Elinize saglik, sevgiler...

Hasan ARSLAN 
 19.04.2007 0:12
Cevap :
Haklısınız Ama ne yazıkki, bu bizim ülkemizde en azından benim göremiyeceğim bir sistem olacak..lütfen sizinle aynı fikirde olmayan bir arkadaşın yorumunu da benim yanıtımı da aynı sayfadan okuyun..Yapılan eylem kürsel ısınma eylemiymiş. Kendisinden bu konuda bilgi istedim . İlginiz için teşekkür ederim.Saygılarımla  19.04.2007 11:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 113
Toplam yorum
: 183
Toplam mesaj
: 48
Ort. okunma sayısı
: 5039
Kayıt tarihi
: 11.09.06
 
 

Kişisel gelişimde, düşüncelerin kullanımını sanat gibi gördüğümden, 1986yılından itibaren çok sevdiğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster