Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
775
 

Kırık not ve gerçekleştirilmemiş sorumluluklar

Kırık not ve gerçekleştirilmemiş sorumluluklar
 

Karne zamanı geldi çattı. Kimi öğrenci takdir-teşekkür belgesi getirirken kimi öğrenci de kırık notlarla çıkacak velinin karşısına. Yine eleştirilen öğrenci olacak: "Her şeyimi verdim, paraysa para, kıyafetse kıyafet, elimden gelenin en iyisini yaptım" vs. Yapılmış olanların yanında bir de yapılmayanlar var. Gerçekleştirilmemiş Sorumluluklar...

Zayıf dersin sorumluluğu öğrenci kadar veliye de aittir

Hiçbir veli çocuğunun başarısız olmasını istemez. Ancak onların başarılı olmalarını isterken özünde iyi, ancak yanlış yaklaşımlar içeren bazı davranışlara girebilir.

Çoğu zaman veli aşağılayarak, empatiden yoksun-olumsuz iletişim kurarak, başka öğrencileri örnek göstererek, aşırı beklenti içinde olarak, sürekli suçlayarak, hakaret ederek yanlış tutum ve davranışlara girebilir. Çocuğa karşı izlenen yanlış yaklaşım biçimi derslere karşı motivasyonunu arttırmak yerine azaltacaktır.

Sorumluluk bilincinin yeterince oluşturulmamış olması da başarının düşmesinde önemli bir neden

Çocuğa yaşına uygun sorumlulukları bile vermemek, onun adına karar vermek ve uygulamak, verilen performans ödevlerini öğrenci yerine hazırlamak, öğretmenin verdiği ödevlerden -çocuğun yanında- sürekli şikayetçi olmak, çocuğun yaptığı en ufak şeyi bile kontrol etmek ve yaptıklarından dolayı sorgulamak, vb. nedenler sorumluluk bilincinin gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Sorumluluk Vermemek Kadar Sorumluluklarla Boğmak da İyi Değildir

Her çocuğun kaldırabileceği bir sorumluluk düzeyi vardır. Kimi zaman verilen görev ve sorumluluklar kapasitesinin üzerinde olmakta; bu durum çocukta öz güven eksikliği, başarısızlık, motivasyon eksikliği, çaresizlik hissi uyandırabilmektedir. İnanç ve hislerin negatif olduğu bir durumda çocuktan nasıl başarı beklenebilir ki?

Kırık Not’a Karşı Veliye Düşen Görevler:

· Varsa olumsuz yargı, düşünce ve hislerinizin farkına varın ve bunları yenin. Çocuğunuzla aranıza mesafe koymasına engel olun.

· Önceliği olumlu iletişime verin. İletişim biçiminin, çoğu zaman içerikten daha önemli olduğunu fark edin. Hakaret, aşağılama, suçlama, kızma, sürekli eleştirme, bağırma, şiddet, alay etme, küsme vb. davranışlardan kaçının. Kaç zayıfı olursa olsun, hiçbir şey çocuğunuzdan daha önemli değildir.

· Çözüm için ilk gün yerine bir süre sonra iletişime geçip başarısızlık nedenlerini masaya “birlikte” yatırın. Onların eleştirilerine açık olun. Unutmayın. Amacımız zayıfların nedenlerini öğrenmek ve çözüm yollarına birlikte varmak. İletişimi koparmak ya da güç gösterisi yapmak değil.

· Kişiliğine hakaret etmeyin, zayıf dersleri ve başarıyı arttırma yollarına birlikte yoğunlaşıp çaba sarf edin. Başarısızlık yaşanan ders ve konuları tespit etmesini sağlayın ve çözüm yolları konusunda yardımcı olun.

· İyi bir ebeveyn rol modeli olup örnek davranışlar gösterin, kendi sorumluluklarınızı aksatmayın.

· Planlı, programlı çalışma alışkanlığı kazanmasını sağlayın.

· Yardıma ihtiyaç duyduğunda onun yerine yapmayıp rehberlik edin. Çözüm yollarını “keşfetmesini” sağlayın. Birlikte araştırın, “keşfetme zevki”ni yaşamasını sağlayın.

· Olumlu davranışlarını tutarlılık içinde ödüllendirin, onure edin.

· Okulla iletişim halinde bulunun, onların görüş ve önerilerine dikkat edin, çocuğunuz için öğretmenleriyle işbirliği yapın.

· Arkadaşlarını ve ailelerini yakından tanıyın, çocukla birlikte zevk alınan etkinliklerle zaman geçirin, iletişimi güçlendirmeye özen gösterin.

· Aşmakta zorlandığınız konularda uzmandan yardım almaktan çekinmeyin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1290
Kayıt tarihi
: 28.11.08
 
 

İst. Üniv. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 2001 Mezunu. İstanbul'da yaşıyor. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster