Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '18

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
398
 

Kırılma, Küsme, Tartışma En Çok Sevgililer Gününde

Kırılma, Küsme, Tartışma En Çok  Sevgililer Gününde
 

Bilindiği gibi kapitalist sistem, üretimin sürekliliği için tüketimi öngörmektedir. Bunun için de “kendine has bir dizi değerin yeterli sayıda insan grubu arasında kabul görmesi ve böylece tüketim ürünlerinin satışının artırılması” için çalışmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye’de de son yıllarda popüler olarak kutlanan  “Sevgililer  Günü” bilinçli olarak tüketime endeksli özel bir gün olarak yerini almıştır.

 Görüldüğü gibi tüketimi artıran özel günler, görünüşte sevgi, saygı gibi değerlere dayanıyor olsa bile aslında tüketim kültürüne hizmeti amaçlamaktadır. Bunun için de medya aracılığıyla, özellikle reklamlarla özel günlerde hediye alınması sürekli olarak zihinlere şırınga edilmektedir. Böylece farklı gerekçelere dayanan tüketim konusunda bireyler üzerindeki baskıyı artırmakta ve direnme imkânını elinden almaktadır.

Küreselleşmenin de etkisiyle,  tüketim kültürü bütün ülkelerde benzer hayat tarzları oluşturmaktadır. Medyanın, televizyon ve internetin ulaştığı her yerde tüketimi artıran davranış biçimleri birbirine benzemektedir. Özellikle medyanın etkisiyle oluşturulan tüketim kültürü geleneksel hediyeleşme kültürümüzü de önemli ölçüde etkilemekte ve değiştirmektedir. Burada toplumların ve tek tek bireylerin sosyo-ekonomik durumu, eğitim düzeyi vb faktörler etkili olmakla beraber,  ancak genel belirleyici kapitalist sistemin tüketim kültürüdür.

Dünyada yaşanan bu ve diğer sosyal-kültürel, ekonomik vb. değişmeler, toplumu oluşturan tüm kurumları etkilediği gibi aileyi de derinden etkilemektedir. Bu çerçevede ailenin yapısında büyük değişiklikler meydana gelmiştir. Medyanın bireyler üzerindeki etkisinin giderek artması vb. gibi etkenler aile içi iletişimi, tüketim alışkanlıklarını, değer ve olgulara yaklaşımı derinden etkilemiştir.

Bu değişim,  gelişen teknoloji ve medya imkânlarıyla daha da farklı bir boyut kazanmıştır. Bu süreçte evlilik kurumunda en çok değişen temel olgulardan biri de eşlerin birbirinden maddi ve duygusal beklentileri olmuştur. Duygusal olarak tatmin olabilmek için talep edilen gerçekçi olmayan bu beklentilerin karşılanmaması hüsranla sonuçlanmakta ve eşler birbirlerini suçlamaya başlamaktadır. Evlilikte aşk/ilgi sembolleri yüzünden eşler beklentilerinin gerçekçi olmadığını görememekte ve boşanmaktadırlar.

Tüm dünyada Sevgililer Günü gibi özel günlerde eşlerin maddi ve manevi beklentisinin çoğu kere bir aile krizine dönüştüğü bilinmektedir. Çünkü bu günlerde kadınlar, özellikle medyanın da etkisiyle, beklenti çıtasını çok yüksek tutarken,  erkeklerin bu beklentileri karşılamada bir direnç gösterdiği gözlemlenmektedir.

Eşinden hediye almayan veya beklediği hediyeyi göremeyen kadın, kendisine değer verilmediğini ve sevilmediğini düşünmektedir.  Kadında meydana gelen hayal kırıklığı ve hüsran, ta evlenmeden önceki sorunları bile aklına getirmekte ve o gün açılıp saçılmaktadır. İşte bunun için birçok tartışma ve kriz Sevgililer Günü’nde yaşanıyor.

Mevcut yapısıyla kapitalist sistem, oluşturduğu tüketim kültürüyle bu döngüyü sürekli beslemektedir.

Burada mesele hediye almak veya almamak değildir. Çünkü kadınlar hediye beklerken, aslında "değer" bekliyor. Eşinin kendisine değer verip vermediğini test ediyor. Önemli olan eşlerin duygusal beklentilerinin farkında olmaları, bunları abartmamalarıdır. Daha da önemlisi eşlerin birbirleri için değerli olduklarını yıl içerisinde duyumsatmalarıdır. 

İşte o zaman hem hediye beklentisi asgari düzeye inecek hem de birçok sorun çözülecektir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 505
Kayıt tarihi
: 18.10.17
 
 

1963 yılında dünyaya geldim. 1985 yılında Atatürk Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster