Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1676
 

Kırk dokuuuuz Otuuuuz

Kırk dokuuuuz Otuuuuz
 

Görsel internetten alıntı


Bilindiği gibi Türkiye Olimpiyatları kaybetti. Tüm yazarlarımız yeterince nedenlerini yazdı. Yazılan nedenlerin tümü doğru teşhis doğru tanı. Peki Olimpiyatları kaybetmemize neden olan bu belirlemeleri giderecek çabamız olacak mı? Yoksa tekrar tatlı uykuya dalıp 2020 de aniden uyanacağız.

Aslında biz kazanmayı unutmuş, hep kaybetmeyi öğrenmişiz. Körfez politikamızda böyleydi, iki verip on alacaktık, sonuçta yüz verdik bir alamadık.

Ortadoğu'ya Baharı gönderdik, karlı, kışı kapıda gördük, komşudur, dedik yardım ettik, değnek olduk, kendimizi yürüyemez halde bulduk. Misafirdir yeri yurdu yoktur bağrımızı, kapılarımızı açtık, kilimden olduk, çulumuzu da yitirdik.

Gerçekleri görsek gözden mi oluruz? Ülke olarak güven ve itimada şayan hiç bir komşumuz yoktur. Arkanızdayız diyenler bizi hep yarı yolda bırakmışlardır. Biz ne zaman gören gözlerle görüp bu tatlı uykudan uyanacağız. 

Kıssadan hisse: ( 1 )

Ülkemizde okuma, yazmanın düşük olduğu dönemlerde, Doğu illerimizin birinden Civan adında biri Asker’e gitmiş. O tarihlerde elliye kadar sayanları onbaşı, yüze kadar sayanları çavuş yaparlarmış. Komutan Civan’a bakmış tam bir çavuş ya da onbaşı olacak yüze, göze, kaşlara, boya, vücuda sahip.

Civanı yanına çağırmış.

“ Okuman yazman var mı? “

“ Yoktur komutanım “

“ Peki, yüze kadar sayı saymasını biliyor musun?”

“ Sayı saymasını bilmirem komutanım”

“Civan seni çavuş yapmak istiyorum, elliye kadar sayı saymasını öğrenirsen seni onbaşı, yüze kadar sayı saymasını öğrenirsen seni çavuş yapacağım demiş.

Sana bir hafta müddet veriyorum” Sayı saymasını ezberle bana haber ver”

Civan eğitim alanında, yemekhanede, koğuşta, nöbette sayı saymaya başlamış. Bakmış ki yüze kadar saymak hayli zor. Sonra olsa, olsa çavuş olacak. Çavuş’unda hiç bir anlamı yok. Elliye kadar saysa onbaşı olacak ki onbaşının anlamı çok.  

Civan komutana çıkmış.

“ Komutanım ben çavuş olmak istemirem, onbaşı olmak istirem.

“Peki, Civan vakit daralıyor hazır olduğun zaman haber ver”

Gün gelip çatmış, Komutan Civanı eğitim alanına almış başla komutunu vermiş.

Civan, komutanım sayı sayarken ellerimi, ayaklarımı da sallaya bilermiyem?

“Salla oğlum ellerini de salla, ayaklarını da salla yeter ki elli de.”  

Civan başlamış sayı saymaya.

“Komutanım bir, iki, üç, dört, beş, altı, yedi, sekiz, dokuz, on. Tabi bu arada sayıları unuttukça ellerini, hatırladıkça ayaklarını sallıyormuş.

Artık sayı sayma bitmek üzere.

“Komutanım; kırk beş, kırk altı, kırk yedi, kırk sekiz, KIRK DOKUUUUZ  “komutanım OTUUUUZ.!

Elbette Civan pardon komutanım elli diyebilirdi, siyasette olsa torpil araya girerdi. Civan onbaşı olurdu. Lakin orada disiplin, emir komuta zinciri vardı. Civan'ın pardonu kabul görmezdi. Komutan Civan'ın boyuna, kilosuna, gözlerine, kaşlarına, yüzüne bakıp yanılmıştı.

Kıssadan hisse: ( 2 )

Her raundda rakibinden bir araba dolusu dayak yiyerek köşesine doğru neredeyse sürüne, sürüne gelebilen boksöre antrenörü her defasında aynı şeyleri söyleyerek moral vermeye çalışıyormuş" Harika dövüşüyorsun, maçı aldık gibi, herifi perişan ettin, ha gayret göreyim seni"

Yediği dayağın verdiği şuur bulanıklığı ile neredeyse maç başından beri " grogi " vaziyetlerinde gezen boksör artık dayanamayarak isyan etmiş;

" Maçın canı cehenneme, iki saatten beri bir kamyon bana çarpıp duruyor, sen şunun plakasını al da hiç değilse maçtan sonra herifi trafik polisine şikayet edelim"

Boksörün yediği dayağı antrenörü yeseydi, doğruları söylerdi, yalan, yanlış ve hilelere baş vurmazdı.

İnsanın içinde olmadıktan sonra dışı altın kaplamalı olsa da derde deva olmaz. Tokyo'nun içi dışı bir olduğu için, Olimpiyatları hak etmiştir. Bahar güle, gül bahara yakışır.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ /MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bahar güle, gül de bahara yakışır ve...Olimpiyatlar da Tokyo'ya daha güzel yakışır kardeşim Burakgazi, bir kaç gündür yoktum yeni geldim iki adet yazınızı ancak okuyabiliyorum, Sağlık mutluluk dileklerine ilave olarak selamlar bacısından kardeşine...

Yurdagül Alkan 
 18.09.2013 19:27
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan:Başımın tacı bacı inşallah sağlığa. mutluluğa ve hayıra delalet yere gitmiştir.Bacıma sitem etmem şayet sitem etsem de saygıdan sitem olur.Yüce Allah bacıma sağlık ,sıhhat ve mutluluk nasip etsin.Varsa hüzünlerini,acılarına bana gönder, Ahde vefa benim olsun.Ben hüzünlere acılara alıştım, onlar bensiz,ben onlarsız edemem.Güzel yorumunuza,ayırdığınız kıymetli zamana.katlandığınız zahmete teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  18.09.2013 19:50
 

Merhaba, ben kına aramaya gitmiştim(!) Bulamayınca Hindistan'a kadar uzandım! Selamlar...

Mesut KARİP 
 17.09.2013 16:10
Cevap :
Kıymetli Mesut KARİP : Haklısınız bunların kınası bile sahte.Hindistan kınası güzel yakar.Selamlar, saygılar..  17.09.2013 19:22
 

Mehmet Bey... Demek Civan’ın okuması yazması yok, ama adamda görüntü muhteşem!.. Bizde de, katılmak istediğimiz “alanlar”a girecek “kurallar”, “kafa” yok; görüntüyle işi kurtarmaya çalışıyoruz. İçeride olsa, görüntü, göz kamaştırır; oylar akar gelir. Ama eloğlunun kuralları, ilkeleri var. Bizde “kafa”lar değişmedikçe, daha çok umutlanır, sonra da hakkımız yendi, işin içine siyaset karıştı deriz. Ne garip, siyaseti her yere sokanlar, siyasetin karışmasından söz ediyorlar. Biz ancak “yalan dolan ve gaz oyunları”na seçiliriz. Öyle bir “oyun” da yok, o zaman bu “ilk”i biz gerçekleştirelim... Nasıl olsa, anketler, bunu destekler!.. Saygılar, selamlar.

TURGUT ÇELİK 
 13.09.2013 20:34
Cevap :
Kıymetli Turgut ÇELİK :Hocam görüntü az mı? hayatımız görüntü ile sevk ve idare ediliyor.Bizim görüntülerimiz elin görüntülerine benzemez.Bizim görüntü dıştan, elin ki içten, bizim görüntüleri rüzgâr alıp götürüyor.Elin görüntüleri sağlam ve muhkem yüreklerde kalıyor.Zaten kaybetmeyi adet haline getirmiş bir ülkeyiz.Kazanmak bizden uzak yedi dağın arkasında saklıdır.Zahmet ettiniz,zaman ayırdınız teşekkür ediyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   13.09.2013 20:44
 

Ve demek ki bizde gördükleri her neyse, Tokyo'nun radyasyonundan daha tehlikeliymiş!!! Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 12.09.2013 8:44
Cevap :
Kıymetli Ata Kemal Şahin :Günaydın sevgili dost kardeşim. Yıllar önce kulağımızın yanında Çernobil faciasını bizden başka kaç ülke dile getirdi.Bizim sesimiz ise bizim elde kaldı.Sevilen ülke değiliz.Bizde Silivri inşaatı Guatemala'nın elektrikli tellerinden daha çok yankı bulmuştur.Önce oturup neden hep kaybediyoruz, hiç kazanmıyoruz.Neden çok tüketiyoruz az üretiyoruz.Neden birbirimize güvenimiz az,Neden yalan ve hilelerimiz çok.Ata bey sizin yanınızda ukalalık etmek haddim değildir.El bizi bizden daha iyi biliyor.Elbette Olimpiyatları kaybetmek yüreğimi sızlatıyor lakin vicdanım bana sabır veriyor.Sağlık ve mutluluk diliyorum.Saygılar sunuyorum.   12.09.2013 9:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2028
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster