Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '18

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
42
 

Kırkpınar Aslında Bir Efsanedir

Kırkpınar Aslında Bir Efsanedir
 

Edirne kırkpınar güreşleri


Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri turnuvası, her yıl haziran ayı sonu ila temmuz ayı başında Edirne'de düzenlenir. Pehlivanlar üç gün süresince er meydanında mücadele ederler. Son gün yapılan finallerde her boyun birinci, ikinci ve üçüncüleri belirlenir. Bunlardan en önemlisi başpehlivandır.

Kırkpınar yağlı güreşleri ile ilgili bir çok söylenti olsa da Kırkpınar aslında bir efsanedir. En yaygın olarak anlatılanı bu efsaneyi gelin bir de bizden dinleyin; “Rumeli’nin fethi sırasında Orhan Gazi’nin kardeşi Süleyman Paşa 40 askeriyle Domuzhisarı Kalesi ile birlikte birkaç kaleyi de ele geçirir. Bu birlik geri dönerken, bu gün Yunanistan sınırları içerisinde kalan Samona’ daki molalarında güreşe tutuşurlar. Bunlardan ikisi yenişemezler.  Daha sonra iki güreşçi 6 mayısta bir Hıdırellez günü yeniden güreşe tutuşurlar. Güreş sabah erken saatlerde başlayıp gece yarısı iki güreşçinin ölümüne kadar sürer.  Ölen bu iki güreşçi arkadaşları tarafından orada bulunan bir incir ağacının altına defnedilirler. Yıllar sonra arkadaşları aynı yere tekrar geldiklerinde İki pehlivan arkadaşlarının gömülü oldukları yerde temiz ve gür pınarların şırıl şırıl aktığını görürler. Bunun üzerine o yer “Kırkpınar” olarak adlandırılır ve böylece Kırkpınar Yağlı Güreş geleneği başlar.” 

Olimpiyatlardan sonra dünyanın en eski spor organizasyonlarından birisi olan yağlı güreşler yaklaşık 94 yıldan bu yana Edirne Saray içi Er Meydanı’nda yapılıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren yağlı güreşler için her yıl binlerce kişi Edirne’ye akın etmektedir. Kırkpınar Er Meydanı stadının önünde baş pehlivanların heykelleri bulunmaktadır.  Bu yazıyı hazırlarken cazgır’ın pehlivanları er meydanına güreşmek için salmadan önce söylediği salavatları duyar gibiyim. “Alah, Allah İllallah. İki yiğit çıktı meydana. Biri Birinden merdane…..”

Hepinize güzel bir yaşam dileğiyle..

Tüm ayrıntılarıyla Edirne Gezi Rehberi İçin: https://gezikent.com/edirne-gezi-rehberi

Instagram Takip için:https://www.instagram.com/gezikentt/

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 512
Kayıt tarihi
: 17.09.18
 
 

İşine çok severek tutkuyla başlayan bugün o tutkuyla denecek kadar olmasa da işin yaşamın bir par..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster