Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '15

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
58
 

Kırlangıçlarım geldiler

Kırlangıçlarım geldiler
 

Kırlangıçlar bizim bildiğimiz göçmen kuşlardır. Uzun mesafelerde uçabilen sivri ve uzun kanatları vardır. Uzun mesafeli yerlere gidebilirler, kanatları çok güçlüdür. Günlerin en çoğunu uçarak geçirirler. Yalnız yuva yapmak için yere inerler. Çok hareketli hayvanlardır.  Kırlangıçların birçok türü vardır. Onların kendilerine özgü yaşam yerleri vardır, dağlarda, ormanlarda batanlıklarda ve şehirlerin balkonlarını tercih ederler. Kırlangıçlar genel olarak ilkbahar başlarında ülkemize geliyorlar ve son bahar sonlarında göç ederler. 300 kilometre yol alabiliyorlar.

Göç sırasında aynı yuvalarına gelmelerini tercih ederler. Kırlangıçlar gagalarıyla çamurları taşıp yuvalarını özenle yaparlar. Yuva yapmak için   kıl, çam yaraklarını, küçük otları kullanırlar. İçlerine bitki liflerini tüylerle  döşerler. Yuva işi bittikten sonra  dişi kırlangıç  yumurta yapar,genel olarak  iki, dört ve  sekiz yumurta yapanlar  da vardır. Daha çok dişi kırlangıçlar yumurtaya yatarlar. Yavruların çıkması için    nöbet tutarlar. Kuluçka dönemi 15- 30 gün arasında değişiri. Yapılan bir araştırmaya göre bir dişi kırlangıç yavrularına yem getirmesi için 300 kilometre yol aldığını söylerler.

Hayvanları öteden beri seviyorum. Hayvanlarımız doğayı süsleyen varlıklardır.  Kırlangıçlar benim sevdiğim, izlediğim uçan kuşlardan biridir. Balkonumuzda bir yuvaları vardır. Geçen yılda bizimle birlikte idiler. İlkbaharı birlikte yaşadık. Geliş, gidişlerini hep izledim. Zararsız ve çalışkan hayvanlardır. Bu yıl baharla birlikte geldiler. ( 2 Mart 2015 ).

Önce gelip yuvalarını incelerdiler, tamirden geçirdiler ve gelip gittiler. Daha sonra yumurtalarını yaptılar ve yavrularıyla balkonumuzu şenlendirdiler. Yavrularını iki kez çıkardılar. Epey zaman kaldılar,ta kasım ayı  sonlarında  yuvalarından ayrılıp çok uzak ülkelere  Afrika’ya gittiler.. Bu günlerde yine onları heyecanla bekliyordum. Aynı gün yuvalarına geldiklerini tekrar gördüm. Deme ki eski yuvalarını beğenmişlerdi. Yuvalarını tekrar eşleriyle birlikte incelediler ve tekrar yuvalarına yerleştiler.

Bakalım  zaman neyi  gösterecek., onlarla   artık akraba olduk. Birlikte aydınlık ve umut dolu günlere  birlikte merhaba diyeceğiz.

Ben bu hayvanları  seviyorum. Çünkü çalışkan, üretken ve disiplinli hayvanlardır.  

İnceledim aralarında  düzenli  bir iş bölümü ve gerçek bir demokrasi vardır...

Abdülkadir  GÜLER

03. 03. 2015- SÖKE

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizim balkonun panjur kutusunun üzerine de iki kumru gelip gidiyor, ağızlarında getirdikleri bir kaç parça çalı da rüzgardan uçup yerlere düşüyor. Ben de merakla bekliyorum, belki yuva yapmayı becerirler. Yıllar önce Antalya'ya ilk geldiğimizde, kablolu TVlerin olmadığı dönemde çatıda uzun bir direğin tepesinde antenimiz vardı. Birgün Tvdeki görüntünün bozulduğunu görünce çatıya çıktım, anteni ne yöne çevirdiysem başarılı sonuç alamadım. Direği yatırıp anteni kontrol edeyim derken tepeye bir kumrunun yuva yaptığını, anteni neredeyse yere kadar eğdiğim halde yine de kuluçkaya sıkı sıkı tutunduğunu şaşkınlıkla gördüm. O kış yuvalarını bozmaya kıyamadığımızdan öyle karlı görüntülerle TV izleyerek geçirdik :-) Bir gün görüntü kendiliğinden düzelince anladık ki yavrular da anne babası da yuvadan uçup gitmiş. Dünya birlikte güzel: bitkisiyle, hayvanıyla ve insanıyla. Bu dünya kimsenin değil hocam, bizler misafiriz. Selamlar, saygılar.

Güz Özlemi 
 17.03.2015 20:19
Cevap :
Merhaba efendim, benim kırlanğıçlarım sizin de kumru kuşlarımız gerçekten sevmeye değer. Demek ki siz de hayvan ve doğa sevgisi vardır. İnanın ben de öyleyimdir. Kumru dediniz benim de 1982 Şanlıurfa 'da idim. boş bir odanın penceresine bir ayakkabı kutusunu koymuştum, birgün baktım ki oraya yuva yapmışlardı. Yaklaşık yirmi ,yirmi beş gün gün sonra iki yavruları olmuştu. Daha sonra uçuver diler. Şimdi bizim balkonumuzda kırlangıçların yuvası vardır. Şimdilik yanılmıyorsam kuluçkaya yatmışlardır. Çoğu zaman onlarla birlikte oluyoruz. Onlar artık bizim aileden oldular...Değerli yorumunuz için teşekkürler. Selam ve saygılarımla...  17.03.2015 21:44
 

Çocukluğumda kalan anıları var bende de kırlangıçların. Onların bir mimar titizliğiyle yuvalarını inşa etmeleri çok ilgimi çekerdi ve iş bitiminde ortaya çıkan o harika yuva. Şimdilerde görmüyorum. Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 07.03.2015 11:24
Cevap :
Merhaba Ayşe Hayvar, çok şükür sesinizi duyar gibiyim. Bu benim için iyi bir haberdir. Ben de sizi ihmal ettim galiba...Sıcak ilginize ve değerli yorumunuza teşekkürler.Selam ve saygılarımla...  07.03.2015 20:11
 

Sayın Hocam, sabah kalktığımda penceremin kenarında kırlangıçlarla sohbet ediyorum.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 04.03.2015 7:54
Cevap :
Teşekkürler Nahide Hanım. Selamlar...  04.03.2015 20:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1980
Toplam yorum
: 4006
Toplam mesaj
: 223
Ort. okunma sayısı
: 812
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster