Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

aygoz Özlem Eryoldaş

http://blog.milliyet.com.tr/aygoz1

30 Nisan '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
708
 

Kırmızı başlıklı kız ve "kurt"

Kırmızı başlıklı kız ve "kurt"
 

Hayata açtığı pencereden baktı maskeli yüzlere.. Sanki hepside aynı maskeyi takmış gibiydi..

Aynı asık yüzler, hayata endişeyle, korkuyla, şüpheyle bakan gözler..

Güvensizdi insanlar karşısındakilere.. Hatta kendilerine bile.. Kıskançlık denilen korkunç yaratık içlerine yerleşmişti.. Dozunda olsa çok da tatlı olabilecek olan kıskançlık..

Yalanlar dallanıp budaklanıyordu.. Çorap söküğü gibi gidiyordu yaşamlarında... Kendini kandırdığından habersiz aynı oyunu oynamaya devam etmek.. İlginç !

Bir yerlerde de bir insan vardı.. Tüm bu yaşanılanlara hayretle bakıyordu.. Anlamaya çalışıyordu olup bitenleri.. "Ben mi yanlışım acaba " diye düşünüyordu.. O ki ; hayatında hiç açık parantez bırakmadan yaşayıp gitmişti.. Sorguları vardı birilerine karşı.. Ama onların da cevaplarını mutlaka almıştı.. Yaşayarak, acı çekerek de olsa.. Maske takmaktan hiç hoşlanmamıştı.. Sadece odasındaki duvar da asılı duran "mask" lardı güzel olan.. Gözleriyle tanımıştı tüm gerçekleri.. Duygularını, hayırlarını, evetlerini, aşklarını, sevgilerini, hüzünlerini..

Ormanda büyük annesine yemek götürmeye çalışan "kırmızı başlıklı kızı" düşünürdü..

O kötü kurt çıkmasaydı keşke derdi.. O çıkmasaydı karşısına her şey çok daha başka olabilirdi..

"Korkuyu" yaşamıştı ilk kez bu masalı duyduğunda.. Ya benim de karşıma "kötü kurtlar" çıkarsa diye.. Kafesinden kuşunu kaçırdığın da çok sevinmişti! Özgürlüğüne kavuştu diye..

Yan apartmanın bahçesin de bağlı duran "kurbanlık koyunun" ipini çözmüşlerdi arkadaşıyla..

Hayvancağız kaçarken, çok sevinmişti.. Kurtuldu diye.. İnsanların onu yakalama çabalarını anlayamasa da !..

Pamuk Prensese "zehirli elmayı" veren cadıyı anlayamamıştı hiç.. Ne yapmıştı da böyle çirkin bir cezayı haketmişti acaba !..

Sonra bir gün televizyon izlerken, miniminnacık bebeklerin, çocukların kurşunlardan delik deşik olmuş yüzlerini görünce Kırmızı başlık masalındaki "kurt" dan, "zehirli elma" veren cadıdan, daha kötüler olduğunu öğrenip hüzünlenmişti.. İçinde nifak tohumları besleyen insanların varlığını öğrendikçe masallarda ki "kötü" leri özler olmuştu.. Onlar masaldı ama bunlar gerçek !..

Masallar gerçek olsa çok daha iyi olur du! diye düşünmüştü hep!...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

cadılar,kurtlar,üvey anneler..hep olsa da iyiler kazanır mutlaka sonunda. Ya,gerçek hayatta ? Gerçek yaşamın kuralları,masalların anlatıcısının kuralları kadar umutlu ve iyimser değil ne yazık ki..Sevgiler..

Neşe İleri 
 05.05.2007 12:25
Cevap :
ne yazık ki ..teşekkür ederim yorumunuza..Sevgiler...  05.05.2007 21:37
 

Acaba bu masalları oluşturan kişiler ufaktan bir mesaj mı veriyo ne. Her masala kötü bir karakter sokulmasa olmaz mı diye düşündüm şimdi...Masallarda alışın , gerçek hayatta zaten karşılaşıp yaşayacaksınız der gibi göndermeler var sanki...Ama onlar en azından kurmaca. Peki gerçek hayatta kurmaca olmayan ve kötü olanlar ve özü bozulmuşlar...Yüreğine sağlık Özlem'cim, sevgilerimle...

guguk kuşu 
 01.05.2007 19:38
Cevap :
Belkide bizi alıştırıyorlar yavaş yavaş..Çizgi film çabukluğuyla geçiveren hayatlarımız kalıyor elimizde..içinde biraz masal olsada..Sevgiler..  01.05.2007 19:49
 

Hayat insanları biz doğmadan önce ikiye ayırmış bile. İyiler ve kötüler. Hepimizi korkutuyor zaman zaman. İster istemez kendimizi koruma altına almışız. Masallarda hep iyiler kazanırdı. Keşke gerçek hayatta da böyle olsa. Kalemine sağlık. SEVGİLER....

Sema GÜZEL 
 01.05.2007 8:41
Cevap :
Masallara sığınıyoruz bazende ..Çok teşekkür ederim Sevgiler..  01.05.2007 13:42
 

Gerçeğin masalla kaynaştırılıp, yumuşak bir şekilde sunumu. Sade ve dinlendirici. Farklı bir anlatım. Tarzınızı seviyorum. Sevgi ile kalın.

Metin Özkaya 
 30.04.2007 23:51
Cevap :
Çok teşekkür ederim Metin Bey..Selamlar...  01.05.2007 13:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 185
Toplam yorum
: 1201
Toplam mesaj
: 81
Ort. okunma sayısı
: 1439
Kayıt tarihi
: 10.03.07
 
 

Yazabilmenin özgürlüğüyle... İstanbul'un bir bahar sabahında dünyaya gelmişim. Keşfetmek, anlayabilm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster