Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '16

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
112
 

Kırmızı ışıkta geçen yayayı çiğnediğiniz zaman da cezası olmalı

Kırmızı ışıkta geçen yayayı çiğnediğiniz zaman da cezası olmalı
 

ÇİN SÖZDE SÜPER DEVLET,ŞU İLKEL UYGULAMAYA BAK! KIRMIZI IŞIKTA GEÇENİN KAFASINA ÇEKİÇLE VURULUYOR!


Kurallara uyması gerektiği halde uymayan ve bu nedenle zarara uğrayan, yaralanan, hayatını kaybeden insanların sorumluluğu malum kendilerine ait.

Dağdan taş yuvarlandı, vatandaş öldü. Sorumlu kim? Allah; ama kişi de suçlu, ne işi var dağda!  Ancak yönetim alanı içinde olduğu zaman durum farklı. Belki Kerim Korkut’a kafayı yedi diyeceksiniz ama yönetim alanı içinde kişilerin hiçbir sorumluluğu olmaz. Yönetim idare alanında meydana gelecek olayların meydana gelmemesi için gerekenleri yapmak zorundadır. Kişiye dikkat et denir ama yine de olayı meydana getirenlerde sorumluluk vardır, bana ne dikkat etseydin denemez.

Yani kırmızı ışıkta geçti, öldü. Geçmeseydi diyemezsiniz. Tamam, sorumluluğun hepsi değil ama bir miktarı sürücüde olur. Her kırmızı ışıkta geçene çarpıp ezmesi mi gerekiyor. Ama yol şoförün, şoför suçsuz derseniz çarpar icabında. Ve sonu ölüm olur. Böyle hassas bir konu insanların merhametine bırakılamaz. Haklı dahi olsa şoför de bir ceza görmeli. Bu ceza onu dikkatli olmaya sevk eder. Ve adalete de uygundur. Haklı olmanız o işi yapmanızı gerektirmez.

Vatandaş dikkat eder de, şoför daha fazla dikkat edecek. Kazayı araba yapıyor çünkü. İrade ortadayken sebep sorumlu olmaz. Sen direksiyonun başındasın, her halükarda vatandaşa çarpmayacaksın. “Önüme çıktı vurdum” Yok öyle şey.  Vurmamak için ne yaptın diye sorulması lazım. “Ama hatalıydı” Senin altında tek araba, oysa insanlar binlerce. Ve hepsinin durumu farklı. Onlar değil sen düşüneceksin.

Kafanda hata yapmamak var. Sana öyle öğretmişler. Yanlış bilgi. Birine/bir yere (insan ya da hayvan, ev vs) çarpmayacaksın. Kırmızı ışıkta geçene çarpıp öldürüyorsun, hata değil, ne yapacaksın! Bu şekilci/kuralcı akılları terk edeceğiz. Kerim Korkut “Vicdani düşünce” diye bir düşünce geliştirdi “Haklı bile olsan her şeyi yapamazsın”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saygıdeğer yazarım, sosyal yaşamın akışı aralığında tabi ki, yasal kuralların gözetilmesi esas olmakla birlikte, vicdani mülahazaların göz önünde tutulması esastır. Esasen kırmızı ışığa gelirken, 50 veya 30 sınırlaması vardır. Sürücünün bu kurala dikkat etmesi halinde, aniden kırmızı ışıkta fırlayarak karşı tarafa geçen bir yayaya ölümcül veya ağır hasar vermesi düşünülemez., Bu sebepledir ki, hız sınırını gözetmeksizin otomobil kullananlara kaza anında kusurluluk hallerine göre ceza verilmesi yasaların öngördüğü bir husustur. Ancak, trafik kurallarının ayrıntılarını topluma tanıtmak ve benimsetmek amacıyla görsel medyanın ve RTÜK'ün ne yazık ki, sorumluluklarını deruhte ettiğinden de söz edilemez. En ünlü televizyon kanallarında kayınvalideler/gelinler yarışıyor programları ile toplumu ülke gerçeklerinden uzak tutan, eğitim ve uyumdan mahrum bırakan bir düzen içinde yaşamaktayız. Hiç kimse istemeyen seyretmesin diyemez. Zira TV yayınları amme hizmeti içermektedir. Selamlarımla.

Refik Başdere 
 04.12.2020 18:06
Cevap :
Çok beğendim yorumunuzu gerçekten, selamlarımla.   08.12.2020 9:25
 

Vicdani Düşünce! katılıyorum.Babamı bir kazada kaybettim hızla gelen bir araba çarptı arkasından :( o caninin ceza alması için çok uğraştım ama avukatın söylediği şuydu birine gıcıklığın mı var arabayla çarp ölsün cezası çok az, on beş gün yatıp çıktı.Ve her türlü pisliği yaparak suçu babama yüklediler, nasıl olsa öldü...Offf yazmayacaktım :((

Kendine Münhasır 
 14.04.2016 11:39
Cevap :
Başın sağ olsun bilmiyordum. Benim de kayın pederim 57 yaşında kazada öldü.  15.04.2016 19:00
 

27 yıldır araba kullanırım, bu süre zarfında insanların yaya ya da sürücü olsun trafikte davranış biçimleri ile kişilik ve ruh halleri arasında bir bağ olduğunu gözlemledim diyebilirim. Hatta aracın tipinden, camların renginden, varsa üzerindeki yazı ve sembollerden bile kullanıcısı hakkında fikir edinebilmek mümkün. Saygısız, kural tanımaz, bencil, mütecaviz, saldırgan ve hatta psikopat olan pek çok sürücü cirit atıyor. Bu yüzden bu kadar kaza ve can kaybı! Daha geçen hafta bir kamyon çevre yolunda beni sıkıştırdı ve içindeki 2 kişi de yanımda oturan kızımın ifadesine göre gülüyor bu esnada. Yani direksiyon hakimiyetimi kaybedip bir yere çarpsam ya da takla atsak bu insanlar muhtemelen gülerek kaçacak! Böyle manyaklar ceza ile de iflah olmaz, direkt trafikten men ve tedavi gerek.

Çiğdem Timur 
 11.04.2016 12:19
Cevap :
Düşüncemiz pek onaylanmadı galiba ama siz destek verir mahiyette çok güzel yorumlamışsınız Çiğdem hanım.  13.04.2016 9:32
 

Kerim Kardeş! Kırmızı ışıkta da geçenlere çok ağır cezalar verilmeli. Selamlar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 11.04.2016 7:23
Cevap :
Ay abla yine garibana yüklendin, ya renk körüyse...  11.04.2016 8:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6190
Toplam yorum
: 15196
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster