Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
4049
 

Kirpi mi?

Kirpi mi?
 

Kirpilerin kavgası, mücadelesi, yaşama tutunma çabası muhteşemdi. Yanlış anlamadınız! Evet kirpi, kirpi idi. Televizyonda belgesel izlemedim. Canlı seyrettim. Kirpilerle ilgili hiçbir araştırma yapmadım. Yazılanlar sadece gözlemimdir.

Kirpi familyası gündüz kesinlikle göz önünde bulunmuyorlar.

Ya saklanıyorlar,

ya korunuyorlar,

ya sıcaktan kaçıyorlar ancak gündüz hiç gözükmüyorlar.

Dışarıda akşam serinliğinde oturuyorum. Dışarıya su ve ekmek parçaları koyuyorum ki kuşlar, karıncalar, kısaca canlılar yesinler içsinler diye.

Çıtır çıtır sesler gelmeye başladı. Sesin geldiği tarafa dikkatlice baktım. Karanlıkta tam seçilmiyor ama siyah bir kirpiydi.

Çok geçmedi çıtır çıtır sesi tekrar duyuldu. Bu kez boz renkli kirpiydi. İlk gelen kirpiyle müthiş kapışma başladı.

Eski buharlı trenlerin çıkardığı sesi andırıyordu. Çuf, çuf, çuf diye ses geliyor ve kafalarıyla bir birini ittiriyorlar. Malumunuz diğer kısımları dikenlidir. Bu arada fotoğraflamayı başardım. Bu garip, bir o kadar ilginç mücadele yaklaşık 5 dakika sürdü ve boz renkli kirpi yenilgiyi kabul etti. Hemen orayı terk etti. Siyah renkli kirpi yalnız kaldı. Önce suyunu içti. Biraz oyalandı ve uzaklaştı.

Çıkardığım sonuç; yer ve mekan sahiplenme kavgasıydı. Zaten takip eden geceleri boz renkli kirpi hiç gelmedi. Yalnız siyah renkli kirpi geldi.

Son söz: Doğayı kısaca tüm canlıları dinlemeyi, görmeyi, keşfetmeyi öğrenme yolunda acaba insanlık mesafe alabilecek mi?

Saygı ve sevgilerimle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

diken attıklarına bende şahit olmadım fakat çok soğukkanlı hayvanlar köpeğim mexi gezdiriken akşam geç saatlerde hep karşılaşırız bazen kendilerini saklama gereği bile duymuyolar bu hayvanlar bisküvi ve ekemek kırıntılarına da bayılıyorlar

Necip DILEK 
 13.09.2007 9:43
Cevap :
Evet, ekmek kırıntıları yiyorlar ve su içiyorlardı. Doğru kaçmıyorlar. Onların da kendilerine has güzellikleri olduğu kanaatindeyim. Saygılarımla.  13.09.2007 11:05
 

Evet köyde bizde kirpilerle savaşırdık.Çünkü onlar dediğiniz gibi ve benimde köyde gözlemlediğim kadarıyla geceleri gezeler ve avlanırlar.Ses duydukları an birden kaplumbağa gibi saklanırlar.Evet savaşırdık onlarla çünkü biz köyde arı yetiştiryorduk.Geceleri grup halinde arı kovanlarındaki arılara saldırıyorlardı.Bir kirpi bir arı kovanını bir gecede telef edecek yiyecek bir yeteneğe sahipti.Bizde arılarımızı korumak için çok kirpi telef etmiştik.Acaba doğada ki eko sistemi bozmak sonucu büyük bir sorunla karşılaştık bir hatamız oldu.Çünkü kirpiler hızlı bir şekilde telef olunca Bu sefer yılanlarla uğraşmaya başladık.Yani diyeceğim hiç bir zaman doğadaki sisteme el atmayacaksın.Çünkü herşeyin bir döngüsü var.Çekirge ot yer,Çekirgeyi,,kurbağa,kurbağayı,yılan,yılanıda,kirpi veya Leylekler.Düşünsenize kirpiyi telef ettik yılan çoğldı,yılanı telef etsek,kurbağa çoğalacak ve eko sistmde büyük bir bozulma olacak.Doğada dengeler değişecek.İnanın en çok bundan da Biz İnsnoğlu etkileneceğiz S

SİZ ve ben 
 28.06.2007 5:50
Cevap :
Harika bir özet yapmışsınız. Teşekür ederim. Saygılarımla.  28.06.2007 11:42
 

benim kedim kirpi hastası, onları görünce kitleniyor. Kirpiler kendilerini tehlikede hissederlerse diken atarlarmış diye duydum, doğru mu acaba merak ediyorum. Tüm hayvanları çok seviyoruz:)

gözdeK 
 25.06.2007 14:55
Cevap :
Gözde hanım! Falla diken attıklarıı görmedim. Zaten yanına yaklaştığın zaman hiç kaçmıyor. Sessizce bekliyor. Kedilerden hiç korkmuyor. Etrafında çok sayıda kedi vardı ama yaklaşamadılar. saygı ve sevgilerimle.  25.06.2007 16:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 689
Toplam yorum
: 3569
Toplam mesaj
: 343
Ort. okunma sayısı
: 2390
Kayıt tarihi
: 17.01.07
 
 

 2007 yılından beri Milliyet Blog'da yazarım. 2009 yılında 'Normal Ötesi Aşk' ve 'Normal Ötesi Aş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster