Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '15

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1252
 

Kırpılmamak için direnen koyun

Kırpılmamak için direnen koyun
 

Kırpılmamak için 6 yıl dağlarda,mağaralarda yaşadı sonunda kıymetlendi


KOYUN, çoğu zaman istenildiği gibi yönlendirilebilen, her denilene inanan itaatkâr insanlar ve toplulukları tarif ederken bir sıfat olarak kullanılır.

Lakin sizsiz olun her koyunu itaatkâr, yönlendirilebilen, her denilene inananı koyun sanmayın.  

Bakın kırpılmamak için direnen kaçıp 6 yıl dağlarda, mağaralarda kalan isyankâr koyun Shrek bu düşünceyi nasıl yerle bir etmiş ve nasıl özgürlüğü seçmiş.

Koyun Shrek, koyunlar âleminde isyanın sembolü Klon koyun Dolly’den sonra dünyanın en meşhur koyunu isyankâr Shrek kırpılmamak için nasıl bir direnç göstermiş, birlikte okuyalım.  

Shrek, Yeni Zelanda'daki bir çiftlikte yünleri için beslenen Merinos cinsi koyunlardan biriydi. Koyunlar yılda bir kez ticari değeri olan yünleri için traş ediliyorlardı.

Ancak Shrek, bunu koyunluk onuruna yediremiyordu. Bu olaya daha fazla katlanamazdı. Planını yapmıştı: Kaçacaktı... Dağlar onu korur, kollardı...

En uygun zamanda planını devreye koydu ve çiftlikten kaçtı. Dağlara doğru, özgürlüğe doğru koşmaya başladı. Nefesi kesilinceye dek koştu, koştu, koştu..

Sonunda başarmıştı! Artık özgürdü! Ne onu uçsuz bucaksız topraklardan alıkoyan çitler, ne de o nefret ettiği kırpma makasları vardı artık. Sadece doğa ve sınırsız özgürlük vardı.

Sığındığı mağarada tam 6 yıl geçirdi Shrek. Özgür ve onurlu bir 6 yıl. Kırpma makasının olmadığı bir 6 yıl. Bu süreçte yünleri o kadar uzamıştı ki Shrek artık önünü bile göremez hale gelmişti.

Tüm vücudunu kaplayan ağır yünler nedeniyle yolunu bulmakta ve yemek yemekte zorlanıyordu. Tehlikelere karşı savunmasızdı. Ayrıca yalnızdı.

Shrek, dağda geçirdiği 6 yıl boyunca hiçbir koyun görmemişti. Tüm sevdiklerini, kaçıp geldiği o çiftlikte bırakmıştı. Olsun özgürlük hasretten daha iyidir.

Yalnızlığa, yünlerinin ağırlığına ve önünü bile görememenin yarattığı strese daha fazla dayanamayan Shrek teslim olmaya karar verdi. 2004 yılında Shrek bulundu.

O günden sonra Shrek için yeni bir hayat başlamıştı. Bir anda ülkenin en meşhur ismi oldu. Tüm ülke Shrek'i konuşuyordu!

Yıllar önce kaçmasına neden olan kırpma makası, canlı yayında tüm Yeni Zelanda'nın gözü önünde daldı Shrek'in yünlerinin arasına.

6 yıllık kaçak hayatı boyunca uzayan yünleri 20 dakikada kırpılmıştı, onun yeni halini alt görselde görüyorsunuz. Shrek'ten 20 yetişkin erkek takım elbisesi yapabilecek kadar yün çıktı.

Tam 27 kilo! Şöhreti de git gide arttı. Devlet başkanını karşılaması için meclise bile götürüldü.  .

Shrek'in isyan, direniş ve şöhret dolu hayatı 2011'de sona erdiğinde 16 yaşındaydı.

Arkasında destansı bir hayat hikâyesi ve tüm koyunlar için direniş umudu bıraktı. Darısı bizim koyunlara!

TV Shrek'in ölüm haberini flaş haber olarak verince " SENİ UNUTMAYACAĞIZ SHREK" dediler 

Shrek'in özgürlükten vazgeçip teslim olup ve kırpıldıktan sonra, ölümünden önceki halini aşağıdaki görselde görüyorsunuz.

Shrek'in isyan, direniş ve şöhret dolu hayatı 2011'de sona erdiğinde 16 yaşındaydı.

İşte elin koyunları kırpılmamak için böyle direnirler, böyle baş kaldırırlar ve sonuçta böyle kıymetlenirler.

Bizim koyunlar gibi hem sütünü, hem etini, hem yününü verip ayrıca başını ve boyunlarını eğip emre amade olmazlar.  

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizi bazen kıskanıyorum harikasınız sayın Burakgazi.

Şennur Köseli 
 12.09.2015 10:07
Cevap :
Kıymetli Şennur : Sizin gibi Prenses Hazretleri zevk ile sefada, oysa bizler hem kırpılıyor-uz,hem üzülüyoruz hemde ecri cefa-dayız.Dileğim hep sevinmeniz, hep gülmeniz ve daima mutlu olmanızdır.Dönüşünüz hayırlı ve uğurlu olsun.Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.   12.09.2015 14:06
 

Ben kendimi üzmem candost kahrederim :) selam ve sevgiler :)

Tülay EKER 
 03.09.2015 12:39
Cevap :
Kıymetli Tülay Eker; Ne yapalım sizin bu yorumunuz bana ilerde ki günlerde bir blog yazdıracak.Eh yürektir o hep yaralanır, hüzünlenir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   03.09.2015 14:59
 

Shrek isimli yabancı bir koyun bile ders veriyor ama anlayanlar için. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az...Selamlar kıymetli yazarımıza...

Yurdagül Alkan 
 03.09.2015 0:52
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Kıymetli bacım ben Shrek koyunun bu cesaretini takdirle karşıladım.Keşke bizim koyunlarda bunun yarısını başara bilseler.Tüm aileye sağlık ve mutluluk diliyorum.Saygılar sunuyorum.  03.09.2015 14:48
 

Harika dedim valla :) nereden geldi aklına ...selam ve sevgiler candost :)

Tülay EKER 
 01.09.2015 15:04
Cevap :
Kıymetli Tülay; Helal olsun sana kendini üzmüyorsun, olanları uzaktan uzağa seyrediyorsun. Aslında sizin gibi olmak lazım. Gel de bunu her tarafı yaralanmış çaresiz yüreğe anlat.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  01.09.2015 17:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7065
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1925
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster