Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
635
 

Kış dostu Adaçayı..

Kış dostu Adaçayı..
 

Adaçayı.. Hem çiçekleri güzeldir hem de çok güzel kokar kendileri.. ve şifalı bitkiler listesinde ilk üçün arasında yer alır bana göre…

Laden gülü de denir, ama bence adaçayı ismi daha güzel. Daha halktan bir isim, Laden gülü ismi biraz daha aristokrat bir isim gibi… Adaçayının otu yani yaprak, çiçek, sürgün ve dalları çay, tentür, natürel ilaç ve eter yağı elde etmek için kullanılır. Adaçayının eter yağına kısaca Laden yağı denir ve Laden yağı genellikle Beyaz Laden otundan elde edilir.

Çay ve natürel ilaçlar Türk Laden otundan, tentürler ise Kanada Laden’inden yapılır.

Laden’in oldukça çok türü mevcuttur ve bunların vatanı Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgesi olup buradan önce diğer Akdeniz ülkelerine sonra da Avrupa ve Amerika’ya kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Bizi en çok ilgilendiren Türk Laden gülü, Ege Laden gülü, Beyaz Laden gülü ve Kanada Laden gülüdür.

Araştırmalara göre Laden otu çayı ve Laden otu çayının demi ile yapılan kompres başta; bebeklerdeki hazır bezin sebep olduğu deri hastalıkları, pişikler, ekzema ve gastrite karşı etkili olduğu görülmüştür. Nörodermatoz sinirsel ve psikolojik nedenlerle ortaya çıkan deri iltihaplanması anlamına gelirse de bizim burada inceleme konusu olan alerjik Nörodermatoz’dur. Yani besin alerjisinin neden olduğu deri iltihaplanmasıdır.  Halk arasında depresyon, korku, sinir zafiyeti, iyileşmeyen müzmin yaralar, ağız içi, yutak, mide-bağırsak, deri ve tırnak mantarları ve lenf bezi rahatsızlıklarına karşı da kullanılmıştır. Şayet çok içildiğinde hararet yapar ise hakiki Adaçayı ile içilmelidir. Çayı: Bir kahve kaşığı ince kıyılmış Laden otu demliğe konur ve üzerine 300-400 ml yaraların bu çay demi ile kompresi yapılır. Çay Harmanları;

Ekstre: Laden otu Etanol/su karışımı ile ekstre yapılarak Laden ekstresi elde edilir.

 http://www.alternatif-tip.net/index.php?option=com_content&task=view&id=489&Itemid=87

 Araştırmalarımda Toroslarda çok rastlandığını okudum. Ama hiç yabancı değilim adaçayına  köyümüz ormanlık bir yerde kuruluydu çocukluğumda dedem dağdan toplardı ben taze taze kurutulmadan demlenen çayını çok severim. Mis gibi kokar elinizi dokundurduğunuzda bile çok keskin bir koku duyulur hemen.. Çok net bir kokusu vardır.. Keskin belirgin bir koku..

Sanki biraz kekiğe de benzetebiliriz. Adaçayı çok yetişiyor ülkemizde ve  herkes tarafından bilindiğini düşünüyorum ama bilmiyorum yeterince faydalanılıyor mu tıbbi özelliklerinden..

Çiçeklerinin rengiyle görünüşüyle ve kokusuyla gönüllere, çayıyla bedenlere şifa dağıtıyor o kaç asırdır. Güzel olmasına güzelde , ne çok da sorumluluk altında..

Bana göre şikayet edip hayıflanmıyor da halinden.

Ve artık şimdilerde tam zamanı.  Hele hele nezle ve grip etrafta kendini göstermeye başlamışken.. Zaman onların zamanı.. Özellikle vücut direncimiz için beslenmemize çok dikkat etmeli limon, ıhlamur ve adaçayı üçlüsünden mutlaka yardım almalıyız.

Aklıma eski evler, yanan kuzineler, üstlerinde kaynayan çaydanlıklar geliyor..

Yavaşça , hafif bir ses çıkararak  kaynayan eğer ıhlamur veya adaçayı ise çok hoş bir koku yayar.. Şimdi kendi evlerimizde neden duyamıyoruz ki, bu huzuru ve güzelliği.. Suç kaloriferde mi?  Yoksa  çay makinelerinde mi?

Veya  artık ıhlamur ve adaçayları sahte mi?

Bu arada, ıhlamur, adaçayı, tarçın kabuğu, karanfil, döğülmemiş tane karabiber bir arada çay gibi demlendiğinde hakikaten çok güzel oluyor ve grip-nezle gibi  rahatsızlıklara iyi geliyor.. Varsa bir parçada zencefil eşliğinde..

Sağlıkla ve resimdeki adaçayının kokusu eşliğinde güzel bir gün diliyorum.. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Misss gibi koktu :) aklıma geldi adaçayına doğru ilerleyim..karşılıklı içmek vardı ya :) sevgimle yüreği güzelim :)

Tülay EKER 
 11.02.2015 9:48
Cevap :
Sizde mi seviyorsunuz adaçayını. Bak işte buna sevindim :) Sevgilerimle..  11.02.2015 15:55
 

Ada çayını seviyorum. Kokusuna bayılıyorum hatta sadece ada çayı değil bütün bitki çaylarının ama yeterince faydalandığımı söyleyemem sevgili Selma hanım, bu güzel görselli tanıtım sonrasında samimiyetimiz artabilir teşekkür ederim. Ben de soba üzerinde hazır bulunan sıcak su buharlarıyla ıhlamur kokusunun yarış ettiği günleri çok özlüyorum. Suçlu yok şimdilerde zaman değişti. O zamanlar kaynatılarak pembe rengi çıkmadan bize içirilmeyen ıhlamur v.b. bitki çaylarını şimdi "asla kaynatılmaz" diye öneriyorlar. Elinize sağlıklar dilerim sevgilerimle evlerimizden doğanın kokusu eksilmesin

Cemile Torun 
 11.02.2015 0:43
Cevap :
Sevgili Cemile Hanım, benim vazgeçilmezlerimden biridir adaçayı. Limonla birlikte müthiş bir ikili olurlar. Faydalı olduysa paylaşımım ne mutlu bana. Sonsuz sevgilerimle..  11.02.2015 15:54
 

Biz diş hekimlerinin çok tavsiye ettiği bir çaydır adaçayı. Ilık adaçayı gargarası hiperemik- kanamalı- dişetlerine çok iyi gelir. Antiseptik özelliği olduğu için ağız yaraları içinde birebir dir . Güzel dostumun duru anlatımıyla daha bir anlam kazandı şimdi. .. Bir fincan adaçayı içesim geldi. Yanına da anne kurabiyesi... Öpüyorum canım dostum. ..

SAYHAN 
 07.02.2015 11:26
Cevap :
sevgili Dostum, bazen bağışıklık sistemim düşüyor ve ağzımda yaralar çıkıyor. Annem hemen adaçayını demler içine biraz tuz ve karbonat ekler ve ben ağzımı bu su ile gargara yaparım. Pek zorda kalmadıkça ilaç kullanmamı istemiyor doktorum da. Adaçayı bana iyi geliyor. Hele o büyülü kokusu.. Anne kurabiyesi ve güzel bir sohbet eşliğinde çok güzel olur gerçektende. Öpüyorum güzel gözlerinden canım. Kıymetli Annenin ve babanın ellerinden öpüyorum. Allah eksikliklerini yaşatmasın sizlere. Sevgilerimle...  07.02.2015 21:53
 

Papatya Hanım, ben her Çeşmeye gittiğimde bacanakların zeytinlik ve meyve bahçesinde bulunan adaçayı filizlerinden toplar, kurutup ailece kullanıyoruz. Esenlikler diliyorum..

Şahin ÖZŞAHİN 
 07.02.2015 0:18
Cevap :
Ne kadar zengin topraklarımız var ve bitki florasıda oldukça zengin. İnsan elleriyle topladığı emek verdiği şeyler daha güzel olur. Afiyet olsun Şahin Bey. Saygılarımla..  07.02.2015 21:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 1191
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 692
Kayıt tarihi
: 02.05.14
 
 

İnsanları ve yaratılmış tüm canlıları severim. Yazmak amatörce de olsa hayatımda bir süredir var...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster