Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

sufi-su /Emel Yeşilkayalı

http://blog.milliyet.com.tr/sufi-su

11 Şubat '11

 
Kategori
Aile
Okunma Sayısı
17591
 

Kişiler arası evlat edinme

Kişiler arası evlat edinme
 

netten alıntı


Her yıl yüzlerce kişi/aile, evlat edinmek amacıyla SHÇEK İl Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuruda bulunur. Ancak başvuranların bazılarının, yaş, öğrenim durumu gibi özellikleri ve evlat edinmek istedikleri çocuğun özelliklerine ilişkin Kurum mevzuatına uygun olmayan beklentiler geliştirmiş olmaları nedeni ile, başvuruları daha ön görüşme sırasında olumsuz sonuçlanabilir. Bu kişi/aileler Kurum aracılığı ile evlat edinemeyeceklerini öğrendiklerinde, Kurum’a karşı öfke, isyan duygularının yanında derin bir hayal kırıklığı ve ümitsizlik de yaşarlar. Oysa ki, SHÇEK aracılığı ile evlat edinememek, evlat edinilemeyeceği anlamına gelmemektedir. 

Evlat edinebilmek için diğer bir seçenek de kişiler arası evlat edinmedir. Ancak ailelerin büyük çoğunluğu, biyolojik ebeveynlerin kendilerini tanımalarını istemediklerinden, ileride biyolojik ebeveynler tarafından rahatsız edilebileceklerini ya da çocuklarının geri alınabileceğini düşündüklerinden, evlat edinmeyi düşündükleri çocuğa evlat edinildiğini söylemeyi düşünmediklerinden, vb. nedenlerle kişiler arası evlat edinmeyi düşünmezler. Hatta Kuruma başvuruda bulunanlar dahi genellikle aynı nedenlerle, yalnızca terk ya da buluntu olan 0-1 yaş arasındaki çocukları evlat edinmek isterler. 

Kişiler arası evlat edinme güvenli midir? 

Önemle vurgulanmalıdır ki; SHÇEK aracılığı ile evlat edinilen bir çocuğun terk ya da buluntu olması, kimsesinin olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu sadece çocuğun ailesi hakkında bilginin olmadığı anlamını taşımaktadır. Oldukça düşük bir olasılık olmakla birlikte, terk ya da buluntu olan çocukların da bir gün ailelerinin ortaya çıkması ve çocuklarını geri almak istemesi olasılığı bulunmaktadır. Ancak konuyla ilgili itirazların ya da başvuruların doğrudan ilgili mahkemelere yapılması gerekmektedir ve çok detaylı araştırma ve Kurumun da müdahil olduğu derin incelemeler yapılmaktadır. Ayrıca itirazın geçerli olabilmesi için, Medeni Kanun’da koşulları belirtilmiş olan itiraz süresi bulunmaktadır. Bu bilgilerden de anlaşılacağı gibi, SHÇEK aracılığı ile evlat edinmelerde dahi ilerleyen yıllarda evlat edinilen çocuğun biyolojik ebeveynlerinin evlat edinen aile ve çocuğa ulaşma olasılığı bulunmaktadır. 

Öte yandan ister Kurum aracılığı ile ister kişiler arası yolla evlat edinilmiş olsun, tüm çocuklara gerçek mutlaka söylenmelidir. Ne kadar gizlense de çocuk günün birinde mutlaka gerçeği öğrenecektir. Bu gerçeği ebeveynlerinden ve konunun uzmanları tarafından önerilen zamanda (4-6 yaş) öğrenmediğinde ise hem kendisi çok büyük sorunlar yaşayacak hem de ebeveynlerine yaşatacaktır. Ayrıca yaşam boyu böyle bir gerçeğin gizlenmesi aileye çok büyük duygusal yük getirecektir. 

Kişiler arası evlat edinme, çocuğun ailesi ya da vasisinin rızası ile gerçekleşen bir hukuksal süreçtir. Bu süreç, yasal mevzuata uygun gerçekleştirildiği sürece en güvenli evlat edinme yoludur ve ileride biyolojik ebeveynlerin evlat edinmeye itiraz hakkı bulunmamaktadır. 

Kişiler arası evlat edinmede izlenmesi gereken yol nedir?  

Kişiler arası evlat edinmeyi tercih eden aileler, bazen bilmeden hukuk dışı bir yol izlerler. Bu yol çocuğu doğumdan sonra doğrudan kendi nüfuslarına geçirmektir. Bir çocuğun hakkında mahkeme kararı olmaksızın nüfus bilgilerinin değiştirilmesi ciddi bir suçtur. Böylece çocukla biyolojik ebeveynler arasında korunması gereken yasal bağ ortadan kaldırmış olur ve “nesebin yok edilmesi” suçu işlenir. Medeni Kanunun konuyla ilgili maddelerine göre, evlatlığın miras ve başka haklarının zedelenmemesi için evlatlığın naklen geldiği aile kütüğü ile evlat edinen ailenin aile kütüğü arasında her türlü bağ kurulur. Ayrıca evlat edinmeyle ilgili kesinleşmiş mahkeme kararı her iki aile kütüğüne de işlenir. 

Kişiler arası evlat edinmede izlenmesi gereken doğru yolun ilk basamağı, öncelikle evlat edinilecek çocuğun biyolojik ebeveynlerin nüfusuna kayıt ettirilerek bir kimliğe sahip olmasının sağlanmasıdır. 

İkinci olarak, anne ve babanın oturdukları yer mahkemesinde çocuklarının evlat edinilmesine rıza verdiklerini tutanağa geçirtmesi gerekmektedir. Anne ve baba boşanmış olsalar ve velayet birine verilmiş olsa dahi her ikisinin de rızası gerekmektedir. Ancak rızanın gerekmediği durumlar da vardır ki bu durumda yine mahkemeden “rızanın aranmaması” kararını çıkartmak gerekmektedir. 

Anne ve babanın rıza verebilmesi için küçüğün doğumunun üzerinden en az altı hafta geçmesi gerekmektedir. 

Verilen rızadan vazgeçme için de ayrıca altı hafta süre verilmektedir. Verilen sürede rızadan vazgeçmeme halinde karar kesinleşmiştir. 

Ancak küçüğün evlat edinilebilmesi için, evlat edinen tarafından bir yıl bakılmış ve eğitilmiş olma şartı aranır. Bu nedenle rızanın kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmeden evlat edinecek aile, çocuğu evlat edinmek için dava açamaz. Verilen sürenin sonunda mahkeme tarafından detaylı araştırmalar yapılır ve gerekirse SHÇEK’den uzman görüşü alınabilir. 

Bilinmesi gereken önemli bir nokta da, evlat edinenin başka çocukları varsa “evlat edinmeye izin” Davası sırasında onların da evlat edinmeyle ilgili görüş ve düşünceleri alınmaktadır. Bu durum bilinmeden evlat edinme sürecinin başlatılıp, davada altsoyların olumlu görüş bildirmemesi nedeni ile hüsranla sonuçlanan girişimler olabilmektedir. Bu nedenle eğer evlat edinecek kişilerin çocukları varsa en baştan görüşlerini almaları sürecin olumlu işlemesi için yararlı olacaktır. 

Evlat edineceğiniz çocuk yasal olarak sizin öz çocuğunuz olacak ve biyolojik çocuğunuzla aynı haklara sahip olacaktır. 

Vereceğiniz kararın geri dönüşü olmadığını ancak bir çocuğa sıcak bir yuva ve gelecek sağlayarak ebeveyn olma mutluluğunu yaşayacağınızı da unutmayın. 

İlkay UYAR KABA bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilgiler içeren bu blog'unuz için teşekkür ederim Emel Hn. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 11.02.2011 14:06
Cevap :
İlginiz ve desteğiniz için ben çok teşekkür ediyorum Ata Bey. Sevgilerimle...  12.02.2011 15:54
 

Değerli sufi-su, önceki yorumumda da belirttiğim gibi bu tür yazılar blog ortamına gerçekten kalite ve bilinç katmaktadır. Bu bağlamda size minnettarım. Bu yazınızdan çocuk sahibi ailelerin evlat edinebildiklerini öğrenmiş oldum. Aslında sadece tıbbi olarak çocuk sahibi olamayan ailelerin, ekonomik güçleri varsa evlat edinebileceklerini zannediyordum. Elbette kimsesiz bir yavruyu yuva sahibi yapmak müthiş bir duygu, hem büyük bir iyilik ve sevap hem de duygusal bir doyum olmalı. Ayrıca anne baba olabilmenin doyumsuz güzelliği de en önemli kazanım olsa gerek! Belirttiğiniz gibi sonradan caymak ya da bu duyguyu bastırmak, evlat edinilen kişiye yapılacak en büyük kötülüktür. Evlat edinmek ileri bir olgunluk, merhamet ve gelişmiş kişilik gerektiren bir durum olmalı. Evlat edinecek kişilerde aranan şartlar ile gereken kişilik ve duygusal özellikleri daha ayrıntılı yazarsanız eminim birçok kişiyi aydınlatmış olacaksınız. Teşekkürler, selam ve saygılar.

Güz Özlemi 
 11.02.2011 10:01
Cevap :
İlginiz, desteğiniz ve yazımı tamamlayan yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Sorunuzla ilgili shcek.gov.tr adresinden bilgi alabilirsiniz ancak özellikle merak ettiğiniz bir konu olursa yazmanız halinde aydınlatmaktan mutluluk duyarım. Onun dışında 2 haftadır TRT1 radyosunda pazar geceleri "Gecenin İçinden" isimli programda gönüllü ailelik, koruyucu ailelik ve evlat edinme konularında bilgiler verdim. Önümüzdeki 2 hafta süresince de korunmaya muhtaç çocuklarda kurum bakımı ve çocuk ve gençlik merkezleri ile ilgili bilgi vericem. İsterseniz o hafta ya da geçmiş haftalarla ilgili konularda sorularınızla katılabilirsiniz. Tekrar teşekkür ediyorum. Sevgiler...:)  12.02.2011 15:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 299
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 1531
Kayıt tarihi
: 28.03.09
 
 

Merhaba, ben sufi-su. Sosyal hizmet uzmanıyım. Yıllarca korunmaya muhtaç çocuk çocuklar, koruyucu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster