Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '10

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1509
 

Kişiliğin oluşumu

Kişiliğin oluşumu
 

MİLLİYET.COM.TR den


En temel insani özellikler; beyinsel fonksiyonlar, sosyallik, cinsel dürtü ve haz farklılıklarıdır.

Beyinsel fonksiyonlar; yaşamın detaylarını çok boyutlu algılama, daha iyi yaşama ve yeryüzündeki dinamiklerde dönüşümler üreterek evrenden daha fazla yararlanma daha fazla kullanma sınırlarını zorlamaya ve bunun olumsuz sonucu olarak doğayı tahrip etmeye yöneliktir.

Sosyal kişilik; insan birey olarak yaşabilir ancak yaşamak için üretimlerini takas etmek, cinsel partner bulmak için bile sosyal iletişime paylaşıma ihtiyacı vardır, beyin ve psikolojik yapısı buna yöneliktir. Yaşamı herhangi bir boyutta biriyle paylaşmayıp yalnız yaşayanlar olağan dışıdır.

Cinsel haz; yine beyninin gücüyle cinselliği üremekten öteye sefanın zirvesine çıkarmaya kadar aşamaları yaşamayı geliştirmektir ve insan olma keyfinin en somut halidir. Bunda doğayı tahrip edecek, sosyal değerler ve birilerinin hakları çiğnenmedikten sonra başkalarını rahatsız edecek bir durumda yoktur.

İnsan doğasının ürettiği bedensel enerjiye göre; hantal aktif veya hiperaktif olabilmektedir.

İnsanı insan yapan; bedensel enerjisi, beyinsel enerjisi, sosyalliği ve cinsel haz farklılığıdır. Ancak insana bunları öğrenme, tanımlama ve doğru bir şekilde kullanma başlıklarında eğitim verilmediği için bireyin kişiliğinin altyapısı eksik kalmaktadır. Düşünün; 5 yaşında öğrenmeye açık hale gelen insan 15 yaşında da hormonları tamamlanarak cinselliğe açık hale gelmektedir. 5 yaşından 15 yaşına kadar aşama aşama; kendini, sosyal yaşamı, karşıt cinsi, ihtiyaçlarını karşılamanın araçlarını edinimlerini, kapasiteleri ile yaşamda ulaşabileceklerini algılaması ve nasıl uygulayabileceğini öğrenmesi gerekirken; aile kültüründe olmadığı gibi mevcut eğitim sisteminde bunlar yok ve bireysel keşfe bırakılmış gibi.

Cinsel hormonların üremesi insanın biyolojik olarak tamamladığının somut haliyse ve ortalama 15 yaşında cinsel eylem gücü kazanan insanın ceza ehliyetinin neden 18 yaşında başladığı da anlaşılamamaktadır.

Özetle; toplumsal şartlar; aile kültürü, eğitim modeli-içeriği ve sosyal atmosferin insan doğasına, gelişimine ve biyolojik oluşumuna uygun olmadığı gibi insanı zorladığını ve bu nedenle kişilik altyapısının eksik oluşmasına neden olduğunu; kendi yaşamımızda ve yaşadığımız dünyanın gelişen şartlarının çocukları olan şimdiki gençlerde daha bariz şekilde görülmektedir.

İnsanın enerjilerini kullanım tarzı-yöntemi kadar sağlıklı kişiliğe sahip olduğunu ve yukarıda ifade ettiğim eksikler nedeniyle oluşan kişilik bozukluluklarının sonuçlarını her gün gazetelere yansıyan haberler veya gizli saklı kaldığı zannedilen ama fısıltı gazeteleriyle farklı boyutlarda öğrenebiliyoruz. Buna rağmen düzeltilmesi yolunda bir çabanın sarf edilmediğini de gözlemliyoruz.

SONUÇ; insanın sahip olduğu enerjileri doğru kullanımının öğretisi oluşmadığı sürece psiko-sosyal çapraşıklıklar ve sosyal pürüzleri (suçun alt yapısını oluşturan dürtüleri) önlemek mümkün mü?

Kadri KANPAK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sizinki de farklı bir yaklaşım! Beyinsel fonksiyonlar, sosyal yapı ve biyolojik dürtüler olarak kategorize etmişsiniz fakat hocam, Zaten bunların kendi aralarında entegrasyonunun söz konusu olmasının yanı sıra ilave faktörlerde kişilik oluşumunda katkı sağlayacaktır. Öncelikle her şey beyinde başlar. Beyin daha kendi içindeki iletişim ağında sorunlar yaşarken, nöronların çevresel faktörlerle etkileşime geçmesi de bu durumda mümkün olmayacaktır. Malum! Bu konunun uzmanı teorisyenler bile psikoanaliz konusunda halen varsayımlarla çözüme ulaşmaya çalışıyorlar. Saygılarımla

Naile ASLAN 
 10.01.2010 22:25
Cevap :
Bu blogum ortalama insanlar için yaptığım çalışmanın ürünüdür, detayını bilahare geçerim, sevgiler.  10.01.2010 23:50
 

İnsanın psikolojik yapısı çok karmaşık. Derinliklerinde neyin etkili olduğu, seçimlerimizi,yaşantımızı neyin neden etkilediğini bulmak psikanalistleri bile zorluyor. Sizin bakış açınızda bilinmeyene bir anlamda ışık tutmak. Teşekkürler.

hülyalya 
 09.01.2010 16:29
Cevap :
Becerebildiysem, prüzleri yok etmek için önce tanımlamak gerekir. sevgiler.  09.01.2010 22:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 2068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1166
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster