Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
58
 

Kişilik Korunmaz

Varlık korunur, elim ayağım lazım bana. Kişilik nasıl bir adam olduğum; tam tersine korumayacaksın ki nasıl bir adam olduğunu anlasınlar.

Huyunu saklamaya da gerek yok, kötü huylarını bağlayacak iyileri salacaksın. Kişilik korunmaz saygı duyulur kişiliğini başkaları korur “Efendiliğime laf söyletmem” Hele bir görelim belki söylemeyiz.

Koruma sadece canı ve malı koruma, diğer korumalar bana anlamlı gelmiyor. Kişiliğine laf söyleme kişiliğine müdahale oluyormuş, huylarını tartışalım korktuğun bir şey mi var. “Elbette; çünkü beni tartışıyorsunuz” Seni tartışalım ne var bunda keşke beni tartışsalar. Örneğin sevilmeyen bir huy, cimrisin; belki mantıklı bir gerekçen var, yani korkma!

Kimsenin duymasını bilmesini istemediğimiz şeyler özgür olmayan toplum yüzünden, normal şeyleri bile normal kabul etmiyorlar; normal olmayan şeyleri de yapma yani!

Kişilik tartışılmaz doğru ama niye böyle niye şöyle diye tartışılmaz, kabullendiğim kişilerle nasıl gezip tozuyorsam kişiliklerinin de tozunu atarım, kişiliği kişiden ayıramazsın, ben sadece sana değil ki huyuna da âşık oluyorum, ne demek kişiliğime dokunma!

Kimse kişiliğine laf söyletmez… Kişilik alanına giremeyeceksem seni de istemem, heykele ihtiyacım yok, yattığım kadının/erkeğin yarısı karakter!

Böyle netameli insanlar uzak dursun benden kişiliğim orta malı, hiç rahatsız olmam; kişiliğinde sorun olanlar kişiliğini saklar!

İstesen de koruyamazsın zaten davranışlarınla ortaya çıkar, az biraz oynaksan nolmuş yani sal kendini! Nedense kişilik konusunda çok hassasız; kişilik albümün dış kapağı ve o albümde yediğimiz naneler var çünkü!

Yazıyorum ama kimsenin bir şey anladığı yok çünkü ben başka bir dünyayı anlatıyorum, hayalini kurduğum! İnsanlar şekilden ibaret ya böyle bir şey olabilir mi! Güzellikler yasak güzelliklerden utanılıyor. Kahkaha atmak değil ağlamak. O zaman; yaşamak değil ölüm, mutluluk değil zulüm!

Kişiliğinde ne var ya neyi saklıyorsun, çık deli danalar gibi ne olduğunu görelim; şu yanımı bilmesinler bu yanımı görmesinler… Türkiye’de açıkça örneğin uçak korkusu olduğunu kendisi söyleyen belki de ilk kişiyim. Nolacak insanlar bilse! Korkak mı diyecekler! Mutlaka yapmam gereken ateşe atlamaksa atlarım, nokta! Asıl korkaklık kendini gizlemektir.

Yazılarım okunmuyor diye çok da umurumda değil çünkü ben kendim için yazıyorum. Böyle yazılar yazmak beni mutlu ediyor, nokta!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Kendini gizleme,maskeleme"; Korkaklık ve dahada ötesi... Selam ve saygılar

Berrakça 
 12.07.2019 14:00
Cevap :
Anlamlı yorumunuza teşekkür ederim...  13.07.2019 15:43
 

Kerim Kardeş! Benim de uçak yolculuğundan korkum var ama yine de uçakla seyahat etmek güzel.Selamlar esenlikler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 11.07.2019 16:40
Cevap :
Hem korkuyon hem biniyon ha bu nasıl cesaret  13.07.2019 11:56
 

Yazılarınız okunuyor ve yorumlanıyor. En çok okunanlar arasında 9. sırada, en çok yorum alanlar arasında 4. sıradasınız. Tebrikler!

Dr Atanur Yıldız 
 11.07.2019 14:21
Cevap :
Milliyet Blogun yeni kurallarından önceki yazılarım okunuyor. Şimdikileri ben okuyorum. Benim çevrem yok, akrabam şu bu hiç yazımı okumaz. Ne okunuyorsa okuyanlar okuyor. O da bu kadar işte.   13.07.2019 12:25
 

Varlık korunur doğru; ama varlığı da kişilik sahibi korur, bu da ikinci doğru. Kişiliklerimizle ortadayız, sömürenler de olur düşman belleyenler de, bunun da üçüncü doğru olduğunu düşündüğümüzde, kişiliğin varlık sahibi olmadığı da dördüncü doğru. Hele toplumuzda, ya da genel anlamda dünyada neler oluyor aleni, somut bir biçimde ortaya çıksa, kimler varlık, kimler varlık sahibi, kimler de kişilik sahibi; varlıkları ve de varlık sahiplerini omzunda taşıyan, dahası sabahtan akşama da omzunda boza pişirilen… Hiç şüphesiz, dünyada böylesi kişilik sahipleri varsa, bunları da koruyan biri vardır, O da Allah’tır inansak da inanmasak da, bu da beşeri hayatın beşinci doğrusu. Kedi elini, ayağını koruyanların, öteki gördüklerinin başını koparmaya çalıştığı günümüzde, yazıların az okumasından ziyade, insanın insanı okuyamaması sorundur, bu anlamda dünyada kişilik sahibi olmakta oldukça zordur. Anlatmak istediğim, bütün varlık âlemini ve de varlık sahiplerini koruyacak kişilik sahibi. Görüşürüz.

Rıza Üsküdar 
 11.07.2019 13:57
Cevap :
Valla öyle güzel bir yorum yapmışsın ki tekrar tekrar okumaktan bıkmadım.Teşekkürler eline yüreğine sağlık.  13.07.2019 15:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4766
Toplam yorum
: 12825
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 668
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster