Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1433
 

Kişilik oluşumunda anne babaya düşen görevler.

Kişilik oluşumunda anne babaya düşen görevler.
 

Her anne baba zorluklarla baş edebilen ,kendi ayakları üzerinde durabilen,yaratıcı,çalışkan,dürüst,,saygılı,özgüven sahibi ve mutlu insanar olmalarını isterler. Bu kişilik oluşumunda aileye büyük görev düşmektedir. Çocuklarımıza insan sevgisin aşılamak,bilinçli yetiştirmek için yapılması gerekenleri bu azımda sıralıyacağım.
Anne ve babaların gayretlerini çocuk hisseder. Ebevnlerin bu yüzde yapmak istediklerinin en iyisini yapmaları gerekmektedir. Çocuklarınızla herşeyi paylaşın,onların size anlattıklarına muhakkak inanın ve ciddiye alın.
Anne babalar evde tutarlı ,huzurlu ,güven içeren bir ortam oluşturmalıdırlar. Evde her birey kendini ifade debilecek ortam oluşturmalıdır,iletişim kurallarını doğru kullanmalarına dikkat edilmelidir.
Çocuunuza dostluk kurmak ve geliştirmek için gerekli ortamı hazırlamalısınız. Bunun için saygı duymayı,işbirliği yapmayı,,topluma önem göstermeyi çocuğunuza öğretin.
Çocuğunuzun ödevini asla yapmayın. Kendine yetememe duygusuna kapılan çocğunuzun benlik duygusu gelişmez.
Çocuğunuzun kendine olan saygısı için kendi kendine yetmelidir. Hayatını düzenleyebilmelidir. Bu ortamı çocuğunuza hazırlayın.
Çocuk kişilik gelişimini aile bieylerinin özelliklerinden alır. Bu yüzden ev halkı birbirlerine karşı saygılı ve önem arzeden bir ortamda bulunmalıdırlar.
Ev halkı güven vermiyorsa çocuğunuz mutluluğu dışarıda arar. Çocuğunuzun yeni şeyler öğrenmesi güvenini arttıracaktır. Çocuğunuzun yaşınauygun olarak amaçlarınıda oluşturmada yardımcı olmalısınız.
Çocuğunuzun muhakkak ders planı olmalıdır. Size düşen bu plana uygun olarak ders çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Çalışma zamanlarını çocuğunuz kendi isteğine göre ayarlayamaz. Bu disiplin anne ve babanın elindedir.
Her ne olursa olsun çocuğunuzu sevdiğinizi ona söyleyin. Çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamayın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çocuk, çalışma zamanını kendi isteğine göre ayarlayamıyor? peki ne oldu kendisi karar verebilen çocuklara? bence bu program ortak olarak yapılmalı. daha ilkokul çağındaki bir çocuk haftanın iki günü sevdiği bir diziyi izlemek istiyorsa buna engel koymanın gereği yok. ama bu gün sayısı beşe altıya çıkacaksa anne-baba kontrol mekanizması oalrak devreye girebilmeli. ayrıca ilk çalışma programları ortak hazırlandıktan sonra diğer çalışma programlarını hazırlamak çocuğun görevi olmalı. bir de çalışma programı mı, yoksa yapılması gerekenlerin listelenmesi mi? buna şimdilik hiç girmiyorum. :)

Burak Durukan 
 14.07.2008 16:08
Cevap :
Özellikle plan üzerinde duruyoruz çünkü,çocuk kendini denetleyebilmeli.Planı kendisi ön taslak hazırlayarak öğrenciler bize getirir ve birlikte hazrlarız.Yani şu saatte şu dizim var dendiğinde o saate dizisini yerleştiriyoruz.Önceliklerinde göre plan hazırlıyoruz.Plan çok önemli .Canı istediği saatte derse gitmek çocuklarda tembelliğe neden oluyor.Plan en önemlisi.Hemen alışmalarını beklemiyoruz yavaş yavaş alışırlar.Muhakkak alışmaları gerekiyor.  14.07.2008 16:20
 

ne kadar sıkıcı bir nasihatlar dizisi. niye kendimiz , yaşamaya calışmıyoruzda ,çocuklarla uğraşıp duruyoruz. acaba daha mı zor özümüzü yaşamak

Ahmet Fuat EREN 
 29.01.2008 16:45
Cevap :
Eğitim köşesini okuyorsunuz. Ben bir eğitimciyim. Üniversitede pedagoji alanları ile velilere yardımcı oluyoruz. Eğitim danışmanlarından bilgi alabilirsin.  07.02.2008 23:17
 

Ben de çocuklarının ödevlerini hiç yapmayan annelerdendim. Her anneye de öneririm sizin gibi. Kızlar ve babalar blogumda kız evlatların babalarından öğrendiklerini yazmıştım. Babam ve annem en iyi iki öğretmenim olmuştur. Sevgiler...

Tülin Aksoy 
 29.01.2008 15:04
Cevap :
"Ödev yaparken nelere dikkat edilmeli" yazımı bekleyin.  07.02.2008 23:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 3966
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster