Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '08

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
173
 

Kişilik

Kişilik
 

Bazı insanlar işlerini çok güzel bir şekilde yaparlar. Yaptığı işlerin niçin böyle yapılması gerektiğini, bunların sebebini, dayanak noktalarını çok iyi bir şekilde bilirler. Bu konuda kendilerine bir soru yöneltildiğinde, yaptığı işleri gayet rahatlıkla anlatır. Kırılmadan eğilmeden, bükülmeden ifade etmek istediklerini dile getirirler.

Günümüz Türkiye’sinde birçoğumuz buna alışkın değilizdir. Çalışmak bizi yorduğu için pek çalışmaz, ama çalışır görünürüz. Okumak bize göre olmadığı için okumayız. Ama bilgilenmenin gerekliliğine inandığımız için söylenen her şeyi bir teyp kaseti gibi kaydederiz. Bu kaydettiğimiz konudan söz edildiğinde, hemen kasetimizdeki, engin bilgilerimizi ortaya dökeriz. Birisi konunun nereden geldiğini, niçin ve nedenini bize sorsa cevap veremeyiz. Hele, hele bu öğrenmemiz yanlış ise denetlendiğimizde “evet efendim, dediğiniz gibi yaparım efendim” diye papağan gibi söylenir, kişiliğimizi “yer ile yeksan” ederiz. Bazılarımız “hasbelkader” okumuştur. Yani bir şekilde bir yerlerden mezun olmuş, tesadüfen “koyunun olmadığı yerde, keçiye Abdülkerim Çelebi denildiği” gibi, bir iş başına gelmiş, belki de bir yönetici olmuştur.

Ama bu tiplerin genellikle yaptıkları bir şey vardır. Devamlı olarak yönetici pozisyonda olanlara yağ çekmek, kuvvetli gurupların yanında olmak gibi bir hastalıkları vardır. Hele, hele bir gruptan, menfaat sağlamak amacıyla başka bir gruba transfer olmuşsa, eski gurubunu kötülemek, yeni gurubuna şirin gözükebilmek için, bir zamanlar değer verdiği fikirleri aşağılamayı, hatta bunlara sövmeyi marifet sanırlar. Kendilerini küçülttüklerini, alçaldıklarını, hatta çukurlaştıklarını fark edemezler. Alçalmanın bir seviyesi ve ölçülebilirliği vardır.

Nasıl ki okyanusların derin yerlerinin ölçülmesi olanaksızsa, eksi seviyelere inmenin yani çukurlaşmanın, ölçülebilmesi mümkün değildir.

Hâlbuki bir ülkenin; kişilik sahibi, bilgili, işini iyi yapan insanlara ihtiyacı vardır. Tıpkı bir duvarın ayakta durabilmesi için; yerleştirilen taşların, şakuli durması gerektiği gibi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 382
Kayıt tarihi
: 20.07.08
 
 

Mehmet Sabri HABERVEREN. 15.10.1948 yılında Şanlı Urfa’da doğdum. 966'da İstanbul Ed. Fakültesine gi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster