Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1547
 

Kişisel gelişim: Hayatta bir idolünüz olsun.

Kişisel gelişim: Hayatta bir idolünüz olsun.
 

tengagedgroups.wikia.com


Hayatta gerçekten sevdiğiniz, beğendiğiniz, bir insan, bir öncünüz yoksa; boşta sallanıyorsunuz demektir.  Sevdiğiniz, beğendiğiniz, bir (bazen birden fazla düşünür, filozof) öncü gücünüz olmalıdır. Onun düşüncelerini daha iyi anlamaya çalışmalısınız. O kişinin eserlerini okumalısınız. Sözlerini, deyişlerini tekrar tekrar gözden geçirmelisiniz.
 
Bazı insanlar, kafalarıyla, dehalarıyla ve yaşamlarıyla ender olarak dünyaya gelirler ve genellikle bir yıldız gibi giderler. Öyle kişilerin insanlara öğretecekleri çok şeyler vardır. İnsanlar ne kadar kendine yakın, makul ve çığır açan önderler bulur ve onların peşinden gidecek olursa; kendi hayatında bulamadığı bir çok sorunun yanıtını da bulacaktır.
 
İşte size bir örnek insan ve filozof  Albert Einstein. Dünyada bir çok önemli kuramın sahibi bulunan bu örnek bilim adamının bir yanı da örnek bir filozof olmasıdır. Kitaplarıyla, söyleşileriyle, yaşadığı sürece insanlara örnek olmuş ve yol gösterme çabası içinde bulunmuştur. Çok önemli özdeyişleri vardır. Bütün hayatıyla izlenmesi gereken bir insandır.
 
Son zamanlarda, ABD'de yayımlanan ve 'Büyük Amerikalıların Çocuklarına Mektupları' isimli kitapta, Einstein tarafından oğluna yazılmış mektup dikkat çekti.. Orada verilen öğütler bir bakıma bütün insanlığa yol göstericidir ve dikkatle okunması gerekir. Bunları size takdim ediyorum:
 
“1. Merakınızın peşinden gidin
 
"Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım." Sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz? Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız.
 
2. Azim paha biçilmezdir
 
"Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum." Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin.
 
3. Bugüne odaklanın
 
" Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir."  İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin.
4. Hayal gücü güç verir.
"Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyengüzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir."  Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Einstein şöyle der: ‘Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil’. Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin.
 
5. Hata yapın
 
"Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir."  Hata yapmaktan korkmayın. Eğer nasıl okuyacağınızı bilirseniz hatalar sizi daha  iyi bir konuma getirebilir. Başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız hataları üçe katlayın.
 
6. Anı yaşayın
 
"Ben geleceği hiç düşünmem, ne de olsa gelecektir."  Geleceği ayarlamanın tek yolu olabildiğiniz kadar şimdide olmaktır. Şu anda dünü ya da yarını değiştiremezsiniz. Önemli olan tek an şimdidir..
 
7. Değer yaratın
 
" Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın. Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın. Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir.
 
8. Farklı sonuçlar beklemeyin
 
"Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek." Her gün aynı rutinde yaşayarak farklı görünmeyi bekleyemezsiniz. Hayatınızın değişmesini istiyorsanız kendinizi değiştirmelisiniz..
 
9. Bilgi deneyimden gelir
 
" Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir." Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu deneyimlemelisiniz.
 
10. Kuralları öğrenin, daha iyi oynayın
 
" Oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Böylece herkesten iyi oynayabilirsiniz."
 
Yapmanız gereken iki şey var. Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek. İkincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız başarı sizinle olur! (http://www.milliyet.com.tr/)
 
İşte bunlar , Albert Einstein tarafından çocuğuna verilen bazı öğütler. Pek kulak ardı edilecek cinsinden değil. Bana göre herkesin defterine yazması gerekir. Ve zaman zaman bunların ışığı altında düşünmesi…
 
“Einstein, 11 yaşındaki oğlu Hans Albert'e, "Keyif alarak bir şey yapıyor ve zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsan, bu öğrenmenin en iyi yoludur" diyerek kendi formülünü açıklıyor…” ve diğer tavsiyelerini veriyor. Baba olarak, söylenmesi gerekenleri söylüyor. Başka ne yapsın.
 
Beğendiniz mi Einstein’ın sözlerini. Beğenmediyseniz. Siz kendinize göre bir büyük adam bulun ve onun sözlerini dinleyin!
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Einstein!in tavsiyeleri yabana atılacak gibi değil, yaşantımızla ilgili artıları içeriyor. İdolü olan kişi kendine belirgin bir yol çiziyor tıpkı modeli gibi değerli hocam, selam ve saygılarımla...

Yurdagül Alkan 
 22.02.2015 19:35
Cevap :
Gençler ister istemez bir idol seçiyorlar ama ne yazık ki bu genellikle televizyondan o saçı başı karışık adamlardan oluyor.. Onlara adam gibi adamları tanıtamıyoruz. Saygılar , selamlar.  23.02.2015 9:48
 

Erdal Kardeşim,Albert Einstein, "özel görelilik" ve"genel görelilik" kuramları ile iki yüzyıldır Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratmıştır.Yahudi asıllı bir Alman.Bilim adamlığının ötesinde bir filozof.Bunlar,genel bilgiler de eğitici,yol gösterici özelliği de varmış.Dünyayı değiştiren bu adamları toplum ne kadar tanıyor? Ya da topluma,bu adamlar ne kadar tanıtılıyor? Yararlandım.Belleğine sağlık.Selam ve sevgilerimle.

Hüseyin Başdoğan 
 21.02.2015 18:00
Cevap :
Bazen bilim adamı diye bildiğimiz insanların "filozof" yanları da ağır basıyor... Böyle insanları daha yakından tanımak gerekiyor. Gözlerinden öperim.  21.02.2015 20:05
 

Einstein'in oğluna yazdığı mektuptaki öğütleri herkesin okuyup bilgilenmesi gerekir.Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 20.02.2015 19:08
Cevap :
Güzel sözler Nahide Hocam. Keşke onun gibi güzel insanları kendimize öncü olarak benimsesek; sözlerine kulak assak...  20.02.2015 21:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 786
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster