Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mart '15

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
104
 

Kişisel gelişim mi? Kişisel revizyon mu?

Kişisel gelişim mi? Kişisel revizyon mu?
 

İnternet'ten alınmıştır.


'EQ su gelişkin çocuk yetiştirmek' isimli bilimsel kitaba paralel 2000 li yıllardan itibaren yükselen 'kişisel gelişim' kavramını irdeleyip detaylarını düşündüğümden beridir; tüm insanların doğal yapısı aynı olabilir mi? Kadın ve erkek kişiliği paralel mi? Dökümanlar her okuyanı eşit etkiler mi? gibi sorular kafamda dolaşmaktadır. 

Bir insan doğal kişiliğini tanı(mla)madan, hangi yanlarının zayıf veya güçlü olduğunu bilmeden, bulunduğu duruma göre değiştirmesi veya tamamlaması gereken yanlarını bilmeden rast gele okuyarak kişisel gelişim yaşaması mümkün mü veya tesadüfi mi? 

Bir bütün KİŞİLİK ANALİZİ yapan uzmanlar, merkezler var mıdır? Analiz yapıldıktan sonra kişinin değiştiremeyeceği doğası, değiştiretebilecekleri, geliştirebilecekleri belirlenebiliyor mu? Kişisel gelişim programı insan doğasını değiştirebilir mi? Sorularının gölgesinde kişisel gelişim programından önce, kişilik analizi yapılarak kişiye özel programların yapılabileceğini, yapılması gerektiği düşüncem giderek netleşmektedir. 

'Kişisel gelişim' yerine 'kişisel revizyon' kavramının kullanılması ve gereğinin yapılması daha tutarlı olmaz mı?  

2013 yılı sonbaharında üniversite ortamında yaptığım sunumda; başarılı olmak için öncelikle kendimizi tanımamız, tanımlayabilmemiz gerektiğini anlatırken 'biz kendimizi tanımıyoruz ki' tepkisini aldığımda, ana toplumsal problemimizin 'kendimizi tanımamamız' olduğunu ve bu durumda kişilik analizinin ve kişisel revizyonun çok çok önemli olduğunu anladım.

www.kadrikanpak.com

 

   

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de bu kendimizi tanıma konusuna taktım...

Kerim Korkut 
 16.03.2015 20:30
Cevap :
Çok önemli veya hayati bir durum...  16.03.2015 23:45
 

Kesin olarak en ufak bir şüphe dahi duymadığım bir şey varsa o da insanın doğasının değiştirilemeyeceği konusudur. Ancak ne var insanın doğası aldığı eğitim doğrultusunda yanlış yollara sevk edilebiliyor. Bunun sonucunda da davranış bozukluğu ve aptallaşma dediğimiz olumsuzluklar ortaya çıkıyor çıkıyor. Selamlar

Matilla 
 16.03.2015 17:27
Cevap :
Bu yorumu kendim yazmış gibi okudum::))  16.03.2015 21:07
 
 
Toplam blog
: 617
Toplam yorum
: 2075
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1192
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster