Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1058
 

Kişisel gelişim nedir?

Kişisel gelişim nedir?
 

www.aliozdemir.net


Değerli dostlar Türkiye'de 50 kadar yayınevi kişisel gelişim ile ilgili kitaplar yayınlıyor. 2013 yılı itibariyle 200 kadar kişisel gelişim kitabı raflarda alıcı bekliyor.

Kimi yayınevleri Amerika, İngiltere, Almanya vb. gibi ülkelerin yurttaşları için yazılmış, bizim değerlerimizle örtüşmeyen kitapları çevirip okurlara sunuyorlar. Cafcaflı kapaklarla, bol reklamlarla sunulan kitapların çoğunu okudum ve önerilerin akıl dışı olduğunu tespit ettim.

Kimi yayıncılar ise Batı ülkelerinde yayınlanmış kişisel gelişim kitaplarını amatör çevirmenlere tecüme ettiriyorlar. Kapağa sahte bir yazar ismi koyuyorlar. Bunu yapmalarının sebebi yabancı ve yazara telif hakkı ödememek içindir. İri puntolu, bol sayfalı, süslü kapaklı fakat çok ucuz fiyatlı bu kitaplar çok satıyor ama zerre fayda sağlamıyorlar.

Türk kültürüyle yoğrulmuş, Batı kültürünü de doğru analiz etmiş yerli yazarlarımız tarafından hazırlanmış kişisel gelişim kitaplarımız da var. Ancak bunların fiyatları biraz yüksek olduğu için satış rakamları sınırlı oluyor.

Kanaatimce kişisel gelişim kitaplarını okuması gereken kişiler 15-25 yaş arası genç kuşaklarımızdır. Zira bu kuşağımız konuşma, iletişim, davranış, plan yapma, sunum hazırlama, doğru yazma, beden dili, sağlıklı yaşam konularında yeterli seviyede değiller.

İş yaşamında başarıda; doğru giyinme, etkili konuşma, sağlıklı beslenme gibi etmenlerin çok önemi vardır.

Kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenme aşamasında olan gençlere kitap okuyun önerisi yaparken sadece roman, şiir, politika eserleri önermeyelim. Onların kişisel gelişim konularında hazırlanmış eserleri de (kitap, DVD) takip etmesini tavsiye edelim.

www.aliozdemir.net

KKTC

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 260
Toplam yorum
: 154
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1800
Kayıt tarihi
: 24.04.11
 
 

Eğitimci - Yazar - Yayıncı. 1968'de doğdu. Marmara Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesini bitird..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster