Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '17

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
80
 

Kişisel Markanız: Adınız Soyadınız

Google'ı ve sosyal medyayı kullanmayı hepimiz çok seviyoruz. Artık hayatımızın doğal parçalarından oldular. Merak ettiğimiz sitelere üye oluyoruz, beğendiğimiz ya da bizi temsil ettiğine inandığımız kısa isimleri (nickname) kullanıyoruz. Gerekli gereksiz bir çok fotoğraf yüklüyoruz. Yoğun bir şekilde iletişim halindeyiz, tanıdığımız ve/veya tanımadığımız insanlarla. Bir gün sonra kaybolan resimler, hikayeler, videolar, laf sokmalar, fotoğrafla hiç alakası olmayan durum bildirimleri, tweet'ler, snap'ler ve daha birçok aracı kullanıyoruz.

Dijital bir gözle bakarsak, aslında yaptığımız her hareket, internette birer URL'ye dönüşüyor. Birçoğu sonradan silmek isteseniz de kolay kolay silinmiyor. 

Ve siz aslında yaptığınız her hareketle, kendi kişisel markanızın tuğlalarını örüyorsunuz. Bu ördüğünüz duvarı bütün olarak görebileceğiniz yere de Google deniyor. 

Şu aramayı mutlaka düzenli olarak yapın; tırnakları kullanarak, "adınız soyadınız"

Çıkan sonuçlar sizi çok ama çok şaşırtacak.

Aynı aramayı, arama ağından sonra görseller için de tekrarlayın. Bakın ne sürprizler ile karşılaşacaksınız. Karşınıza çıkan manzaraya dikkatli bakın, çünkü tüm dünyanın gözünde bu şekilde görünüyorsunuz. 

Sosyal medya, kimlik yaratma konusunda size sonsuz imkan sunmaktadır. Yeter ki bunu düzgün planlayın ve bu plana sadik kalarak uygulayın. 

Neler Yapılmalı?

Eğer öne çıkarmak istediğiniz bir özelliğiniz varsa, şarkı söylemek, resim yapmak gibi bunun üzerine gidebilirsiniz. Tutarlı olun ve bu özellikleriniz ile ilgili paylaşımlarda bulunun. Alanınız ile ilgili sitelere üye olun. Alakasız sitelere üye olacaksanız, asla kendi adınızı ve resminizi kullanmayın.

Üye olduğunuz sosyal ağları özenle seçin. Haber siteleri ve blogları ziyaret ediyorsanız, bunlarda yaptığınız yorumlara özen gösterin. Yıllarca peşinizden geleceklerdir. 

Her platforma fotoğraf koymayın. Koyduğunuz fotoğraflarla birlikte kullandığınız hashtag'lere (#) çok dikkat edin. Çünkü birçok yabancı site, hashtag'leri otomatik olarak tarayarak, fotoğrafınızı indeksler. Sırf beğeni alsın diye eklediğiniz bir hashtag'in sizi yıllarca Google'da takip etmesini istemezsiniz.

Eğer internetin başlangıç zamanlarından bu yana, birçok hata yaparak bu günlere geldiyseniz, mutlaka profesyonel yardım alın. Beklemediğiniz bir anda kişisel markanızdaki hatalar karşınıza çıkabilir ve hayatınızı olumsuz etkileyebilir. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 759
Kayıt tarihi
: 10.02.13
 
 

1979 İstanbul doğumluyum. Evli ve iki çocuk babasıyım. Uludağ Üniversitesi Ekonometri, Kocaeli Ün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster