Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '18

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
34
 

Kişisel Tarihin Yeni Sayfası

2018'in son gününden Herkese Merhaba,

Artık bitsinde önümüze bakalım dediğim yıllardan biriydi. Sahi ne zor geçti. Sisli bir gökyüzünde hedefe varmaya çalıştım. Ülkede olup biten pek çok şeyden bende nasibimi aldım. Gerekli gereksiz bilgi yağmuruna tutulan bir dünyada net olmak güç demektir.

Teoride herkes insanlığın geleceği hakkında fikir yürütebilir ama net bir fikre sahip olmak son derece zordur. İnsanlığın geleceğine yönelik devam eden tartışmanın ya da konuya dair gerçek soruların neler olduğunun farkında bile değiliz çoğunlukla. Dünyadaki pek çok insan bu konuyu araştırma lüksüne sahip değil çünkü yapılacak daha önemli işleri var: çalışmak, çocuklara bakmak, yaşlı anne babalarla ilgilenmek gerekiyor. Fakat maalesef tarih affetmiyor. Biz çocukların yemesi içmesi, kılık kıyafetiyle meşgulken insanlığın geleceği karara bağlanırsa ortaya çıkan sonuçlardan ne biz muaf tutuluruz ne de çocuklarımız.  Olayın özünde dünya hassas kalpler için işkence gibidir. Vurdumduymaz gibi gözüksem de dünyanın öteki ucundaki bir insan için gözyaşı döken bir iç dünyam var. Afrika’daki aç kalan çocuğa da ağlarım, kutuplarda acımasızca öldürülen penguenlere de, küresel ısınmanın etkilerinden nasibini alan tüm canlılara da, siyasi çıkarlar veya ekonomik rant sağlamak için heba olan canlara da… Bu liste benim adıma uzar gider. Sonra dünyayı değiştiremedikçe kendime kızarım. İnsanlığıma kızarım. Oysa önce kendimi değiştirmem gerekir bilirim.

Yıl biterken içimde hesaplaşmalar yapıyorum. Yeni yıla yeni yaşıma kimleri götüreceğim, hayatıma neleri katacağım. Her geçen yıl büyüyoruz evet de kendimize katarak mı yoksa insanlığımızdan çalarak mı geçiyor zaman bunu iyi gözlemlemek lazım.  İnsanın egosu onun tüm problemlerinin, tüm savaşlarının, tüm çatışmalarının, tüm kıskançlıklarının, korkusunun, depresyonunun ana kaynağıdır. Kişinin kendisini başarısız olarak hissetmesi, sürekli olarak başkaları ile kıyaslaması önce kendini sonra buna bağlı olarak etrafını incitir. Çok derin bir şekilde incitir. Birisi senden daha güzeldir, bu incitir; birisi senden daha çok paraya sahiptir bu incitir; birisi senden daha bilgilidir, bu incitir. İncitecek milyonlarca şey vardır. Onlar egomuz yüzünden incitiyor. Egonun bu; yükseğe ve daha yükseğe erişme oyunu politikadır. Ego ve onun oyunları... evlilik onun oyunudur, para onun oyunudur, güç onun oyunudur. Tüm oyunlar egonun oyunudur. Toplum şu ana kadar oyunlar oynar halde kalmıştır; bu dünyanın her tarafında sürekli devam eden bir olimpiyattır. Herkes yukarıya doğru mücadele ediyor ve diğer herkes onu bacaklarından aşağı çekiyor çünkü Everest'in zirvesinde hepimizin duracağı kadar yer yok.

Bugün sağa sola saldırmadan sakince durup kendimizi sorgulayıp bizi yıpratan duygularımızı geride bırakmaya niyet ettiğimiz, içimizde huzur için gerekli olanları yanımıza aldığımız ve yarınlarımıza taşıdığımız bir gün olsun. Kendi tarihimizin yeni ve temiz sayfasına güzelliklerle dolu bir yıl bırakalım. Sisli perdelerin kalktığı sağlıklı huzurlu ve mutlu bir yıl geçirmenizi dilerim.

Sevgilerimle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 110
Kayıt tarihi
: 03.10.18
 
 

insan ve insana ait her türlü olguyla ilgilenen, psikoloji eğilimi olan, astrolojiyi çok seven, h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster