Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
549
 

Kişiyi star değil... Bilimi star yapacağız..

Kişiyi star değil... Bilimi star yapacağız..
 

Nihayet pop star, koca bulma, gelin kaynana, yarışmalarından farklı bir amaçla bir star yarışması yapıldı ve ''Bize gerekli olan işte bu'' dedirtti..

Evet Kanal D' de yayınlanan Abbas Güçlü İle Genç Bakış programında alıştığımız star yarışmalarından farklı bir star yarışması yani ''Bilim Star'' yarışması yapıldı.

23 genç beynin kendilerine tanınan süreler içerisinde seçtikleri konuları, bilimsel olarak ve en yalın halleriyle bizlere ve jüriye aktarmaya çalışmaları takdire şayandı..Yüzeysel de olsa 23 farklı konuda bilgi sahibi olduğumuzu, birşeyler öğrendiğimizi söyleyebilirim.Buu ilk turda 10 kişi ara finale kaldı.İkinci etapta bu 10 kişi içinde bilimi en iyi şekilde anlatabilen, ifade edebilen bir kişi İngiltere' de yapılacak olan Bilim yarışmasında Türkiye'yi temsil etmeye hak kazanacak..

Bilimin eğitimin bu şekilde desteklenerek halka tanıtılması, sevdirilmeye ve benimsetilmeye çalışılması gelecek nesille için, genç beyinler için sevindirici bir gelişme olarak bizleri mutlu etmiştir.

ATO başkanı Sy.Sinan Aygün konuşmalarında, 50 yıldır Türkiye'de hiçbir icatın yapılmadığını ve bunun sebebinin de bilime yeteri kadar destek verilmediğini ve bilimi küçük yaşlardan itibaren çocuklara sevdirilmemesinin, benimsetilmemesinin etkisinin çok büyük olduğunu dile getirdi

Çocuklara ulaşılmadığından bahsedildi fakat bu eğitici ve faydalı program gecenin çok geç saatlerinde yayınlandığı için, böyle bir bilim şöleninden çocuklarımız maalesef bi haber oldular.Ben isterdim ki çocuklarımız da izlesin bu programı.. Eminim ki meraklısı olan çocuklarımızın dikkatini çekeceğine..

Normal saatler içerisinde yayınlanan gereksiz onca programlar yerine, bu ve bunun gibi eğitici, birşeyler katıcı programların yayınlanmasını, sanırım bilimin, ilimin değerini bilen tüm vatandaşlarımız isteyecek ve destek verecektir.

Kanal D yöneticilerinden ricamız ''Abbas Güçlü ile Genç Bakış'' programının daha erken saatlerde yayına alınmasını ve yayınlanan ''Bilim Star'' bölümünün makul saatler içerisinde tekrar edilerek tüm insanların ve özellikle çocuklarımızın izleme olanağı sağlanmasını talep etmekteyiz..

Belki bu şekilde bilim küçük yaşlardan itibaren tanıtılığ, özendirilip sevdirilerek bilim star yapabiliriz. Yine belki bu şekilde mucit star'lar, icat star'lar, çıkartabiliriz..

Böyle bir programın oluşmasında emeği geçen ve destek veren tüm kurum ve kuruluşlara herkes adına teşekkürlerimi sunuyorum ve devamını yürekten diliyorum...

Bize bu gerekli...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3734
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster