Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
603
 

Kıskanç mısınız?

Kıskanç mısınız?
 


Kıskançlık kavramını iki bölüme ayırmakta yarar var:Eşe veya sevgiliye duyulan kıskançlık;başka insanların sahip olduğu değerlere veya onların başarılarına duyulan kıskançlık.

Birincisi,partnerimizin bizi aldatmasına yada sadakatsizliğine karşı duyulan kıskançlıktır.
İkincisi,bizim sahip olamadığımız herhangi bir şeye,bir başkasının sahip olduğunu düşündüğümüz için duyulan kıskançlıktır.

Kıskançlık kötü bir duygudur.Çoğu kişi kıskanç olduğunu itiraf etmek istemez.Fakat kıskançlık duygusu insanlık tarihinin başından beri varolan bir duygu olduğu için,bu duyguyu yargılamak yerine anlamaya çalışmakta yarar görüyorum.

Öncelikle iki tür kıskançlığında ortak noktalarına bakalım.İkisinde de kızgınlık ve korku vardır.Olumlu kıskançlık özenmektir.Olumsuz kıskançlık duygusu ise hasetliktir.

Kıskançlık kızgınlık içerir.Çünkü kişi,kendi sınırlarına,kendi güven duygusuna karşı yapılan bir saldırı olarak algılar çevresinde olan biten bir çok şeyi.Ve bu olaylara tepki vermesi içinde kızgınlık enerjisine ihtiyacı vardır.

Kıskançlık aynı zamanda korkuyu içerir;çünkü kişi içinde kaybetme korkusunu yada arzu ettiği bir şeyi elde edemeyeceğinin korkusunu taşır.

Şimdi, eşin veya sevgilinle bir partide olduğunu düşün.Partnerin orada eski sevgilisine rastlıyor.Bir, iki kadehten sonra,rahatlayan sınırlarının etkisiyle partnerinin,eski sevgilisinin yanına giderek,konuşmaya başladığını,kahkahalar atarak,koyu bir sohbete daldığını görüyorsun.Daha sonra partnerin hiçbir şey olmamış gibi yanına geliyor.Bu durumda tepkin ne olur?
Kızgınlığını ve kıskançlığını bastırıp,duygularını belli etmemeye mi çalışırsın?yoksa partnerinin yüzüne bir tokat atıp,orada olay mı yaratırsın?

Kıskançlık duygusu,sana kendini güçlendirmen ve sınırlarını koruman için kendini sorgulama olanağı sunar.Partnerinin veya senin bu ilişkiye ne kadar değer verdiğiniz konusunda bilgilenmenizi sağlar.

Kıskançlık acı veren bir duygudur.Kalbe saplanan bıçak gibidir.Yakın ilişkilerde güven duygusu çok önemlidir.Sağlıklı ilişki bağımlı değil,karşılıklı bağlılığa dayanan ilişkidir.

Maddi boyutta herşeye sahip de olsak,sevgi ilişkisi içinde sıcaklığa,yakınlığa ve güvene ihtiyaç duyarız.
En sağlıklı ve güçlü ilişkide bile bir miktar kaybetme korkusunun olması gerekir.Bu,ilişkiye gösterilen özeni sağlar.Hiç kaybetme korkusunun olmadığı bir ilişkide özen de yoktur.
Asla kaybetmeyeceğin bir ilişkiye neden özen gösteresin ki? Sevgi, partnerin için emek sarfetmek, özen göstermek değilmidir?

Öte yandan yersiz kıskançlık ise,yakınlaşmaya,ilişkileri sürdürmeye,duygusal ve ruhsal sağlığa büyük bir tehdittir.
Ne kadar zengin,varlıklı veya güzel/yakışıklı olursan ol,zamanla seni tahammül edilemez biri haline getirir.

Şunu asla unutmayalım.Mükemmel ilişki yoktur.Çünkü kimse"mükemmel" değildir.Ne sen ne de partnerin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kimsenin başarılarını, eşini, işini kıskanmam ama sevdiklerim konusunda felaket kıskancım...bunun bazen karşı tarafı rahatsız ettiğinin farkına varsam da elimde değil dizginleyemiyorum bu konuda kendimi:)))

amannn ne yapayım sizinde dediğiniz gibi kimse mükemmel değil :))

sevgiler

Dilek Fuçucı 
 27.09.2007 18:06
Cevap :
Sevgili karanlıktanokta; Çok güzel ve özel bir insan olduğunuzu hissedebiliyorum.Lütfen bu değerlerinizin farkında olun,özgüveninizi yüksek tutun,bırakın sevdikleriniz sizi kaybetmekten korksunlar..  28.09.2007 9:28
 

Öncelikle partner konusunda ithafım size değil di, olamaz da zaten. Sadece yazı onunda konulmuş bir ibare yanlış anlaşılmaya sebep verdiğim için özür dilerim. Burası bir blog ve böyle şeylerin olmayağını hepimiz biliyoruz v sadece bir makaleye yorumdur.

cemil... 
 25.09.2007 9:05
Cevap :
Açıklayıcı yorumunuz için teşekkür ederim.  25.09.2007 11:00
 

Valla diyecek birşey bırakmadın, ama insanoğlunun zaten içinde olan bir olgu bu değişmez.  Mükememelliyetlik konusunda hemfikirim fakat şu vardır her ilişki değişiktir gerek başlangıcı, gerek yaşayış tarzı ve gerekse bitme noktası.
Ne dersin partnerim...

cemil... 
 24.09.2007 16:25
Cevap :
Cemil Bey;Öncelikle ben sizin partneriniz değilim,bunu belirtmekte fayda görüyorum.Yazdığım metinde partner kelimesinin anlamını eş ve sevgili kavramlarının genel ifadesi olarak kullanmıştım.O nedenle diğer okuyucularım tarafından yanlış bir anlaşılmaya maruz kalmak istemem.  25.09.2007 8:34
 

kıskançlıklar bazen yanlış anlamalardan sonra da çıkabilir,fakat kişi partnerinden bu beklemediği davranışla ters yüz de olabilir.önemli olan bu anlaşılmaz,bana neci tavırlardan sıyrılıp gönül almaktır.zira sağlıklı bir ilişkide,bu ilişkinin gerçekten yürümesi isteniyorsa,bir özürle ezilmeyeceğini bilerek,karşısındakinin gönlünü almayı bilmelidir.bu davranış asla küçültmez yüceltir ve sevgi bağını güçlendirir.tabi buna değer diye düşünüyorsanız...

hekimoğlu16 
 24.09.2007 16:19
Cevap :
Sağlıklı ilişkilerde sevgi,güven ve bağlılık sözkonusudur.Ayrıca kişiler arası iletişim çok önemlidir.Gerektiği zaman özür dilemek,kişiyi yüceltir,sizinle hemfikirim.Yorumunuz için teşekkür ederim.  25.09.2007 8:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1928
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster