Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '10

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1235
 

Kıskançlık ve doygunluk

Kıskançlık ve doygunluk
 

internetten


Kendini tanımlamayan tanımlamamışların, salt güdülerinin esiri olarak ürettiği duygularla, her insan ve olay muhataplığında kendilerini mukayese ederek (nedense), niye neden ben değilim, benim değil, benim olmalıdır dürtüsüyle ortaya çıkan, çevre tarafından hemen fark edilen agresif paylaşımsız duygu olan kıskançlık, insanı mutlu olmaktan alıkoyan hatta kahreden enerjisi ile bence insanın taşıyabildiği üretebildiği en vahim duygudur.

Biribirine zıt iki kavramı düşünün "doygunluk ve kıskançlık" birincisi; tatmini, saygınlığı ve keyfi ifade ederken, ikincisi; ebedi açlık ve huzurluğu ifade etmekte ve yaşatmaktadır.

Bilmeyenlere için belirteyim ki; kıskançlık öylesi bir durumdur ki; toplumsal ortalamanın üstünde olan birine niye en üst değilim kahrını yaşatır. Doygunlukta öyle bir histir ki; en alttan ikinciyken çok şükür en altta değilim dedirtir.

Kıskançlık öyle bir histir ki; niye en güzel kadın benim değildir i, doygunlukta öyle bir histir ki; en güzel birlikteliği biz yaşıyoruzu düşündürür.

Ve yaşanmış bir örnekle ekranımı tamamlayayım; yanında 120 kişi çalıştıran kıskanç huzursuz bir iş sahibi bir gün yanında yıllardır bugünkü parayla 750 tl ye çalışan keyifli iki çocuk sahibi elemanını çağırır ve sorar; ben huzursuzken sen nasıl keyiflisin diye? adam cevap verir: ben her gün değişik yiyiyorum (bir gün ekmek peynir domates, diğer gün ekmek cacık, sonraki gün menemen) şükrederek sağlıklı yaşıyorum, sen her gün tamamını yiyiyorsun, midende yer kalmamışken daha yok mu diyorsun? işte ramızdaki temel fark cevabını verip işverenini daha fazla sinirlendirmeden musaadeyle çıkıyor.

Beyinde, midede, duyguda doygunluklar hisli yaşamlar dileğiyle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu duygu kişinin kendisinin sahip olduklarıyla değilde, başkalarının sahip olduklarını karşılaştırmasından doğan bir duygu. Özgüven yokluğundan kaynaklanıyor belki de. Kıskançlık çok yıkıcı ve insana zarar veren bir duygu. Allah herkesi korusun bu kötü duygudan. Saygılar.

hülyalya 
 08.03.2010 21:34
Cevap :
AMİİİİNNNN...saygılar  08.03.2010 22:25
 

Hatta süpper bir hikaye ile sonucu özetlemişsiniz,,,,,,tebrikler,,,,,kıskanç insanlar kendilerini yer,,,,,,,,sevgiler,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 06.03.2010 17:48
Cevap :
Evet, yer bitirir, sevgiler.  06.03.2010 20:23
 

Kıskançlık gerçekten insanı mutsuz eder Kadri Bey ama sadece kadınlara özgü bir şey değildir diye belirtmek geldi içimden. Gününüz güzel olsun sevgilerle

Şennur Köseli 
 06.03.2010 10:59
Cevap :
Kesinlikle, kıskançlığın cinsiyeti yoktur, sevgiler...  06.03.2010 20:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 2068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1175
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster