Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '07

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
5229
 

Kist ameliyatı ve ölüm

Kist ameliyatı ve ölüm
 

'Şartlar uygun olursa' dedim, daha ertesi gün uygun olmadı işte!!!

'Kist ameliyatından vefat eden bir hasta'.

Sistemin üzerine ciddiyetle alması gereken en önemli konu bu haberde yatıyor. Olmaması mümkün değil tabii, ama ihtimallerin en aza indirilmesi hedefimiz olmalı.

Ayrıntıları bilmeden yorum yapmak istemem, ama teknik anlamda durumu açıklayan bir sorun olsa bile, hasta hakları adına sorulması gereken en ciddi hesap bu.

Bildiğim kadarıyla Amerika Birleşik devletlerinde en çok para kazanan meslek grublarından biri cerrahlar, ancak hasta hakları adına düzenlenen kanunlar gereği işini ve herşeyini kaybetme riski en yüksek olanlar da...Bu sayede sistem işleyişi öyle bir hal almış durumda ki, hasta da hekim de sağlık merkezi yöneticileri de azami dikkatli ve tedbirli.

Türkiye'de böylesi bir işleyiş olmadığından, hasta ve hekim hakları konusunda düzenlenmiş etraflı bir yasa olmadığından, böylesi durumlar ortaya çıkıyor ve soru işaretleriyle yükleniyor. Zaten daha önce değindiğim eğitim süreci sorunları, iş koşulları ve kişisel faktörler birleşince böyle şeylerin yaşanmaması, Türkiye'de deprem olmamasını ummaktan farklı bir şey değil.

Konuya duygusuz yaklaştığım gibi bir yargıya varılsın istemem.

Bir cerrah olmadan yıllar önce, babasını apandisit ameliyatı sonrası kaybetmiş biriyim ben. Soru işaretleriyle kaybedilen bir hasta, koskoca bir ailenin ömürlük isyanı oluyor. Biliyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet en öenmlisi senin dediğin gibi, "ihtimallerin en aza indirilmesi hedefimiz olmalı" bu hedf doğrultusunda ülkemizin doktorlarını yetiştirilmeli, sağlık kuruluşlarının kalitesini artırılmalı diye düşünüyorum.Kalite ve eğitim arttıkça hedeflere daha kolay varılacak sanırım.sevgilerimle...

Mehmet EREN 
 19.02.2008 23:51
Cevap :
Sevgili Mehmet, listeyi tamamlıyorsun??:)). Teşekkürler, değerli katkına. Sevgilerimle  20.02.2008 10:28
 

Size ,olaya objektif yaklaşımız için teşekkür ediyorum. Babanızı bir ameliyat sonrası kaybetmeniz çok üzücü, rahmet dilerim. Hastenelerde yaşanan bu tür olaylar umarım en aza indirgenir. Esen kalınız.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 28.02.2007 10:06
Cevap :
Teşekkür ederim.  28.02.2007 10:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1053
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster