Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
1163
 

Kitabım çıktı amma, boyum uzamadı!...

Kitabım çıktı amma, boyum uzamadı!...
 

Bu kitaba, Milliyet Blog sayesinde kavuştum. İşin doğrusu da bu!


Nasıl başlasam diyorum. Konuya “pat” diye gireyim bari. “Bir kitabım oldu!” Sanki “bir çocuğun oldu” der gibi. Eee, bir bakıma da öyle.  

 

Açtım MB’daki sayfalarımı. Baktım. 600 küsur yazımdan 100 tanesini işaretleyip “ Bunlar kitaba girecek” dedim. Diğer yazılarım aynı anda küstü bana. “Biz üvey miyiz?” diye. Daha geriye üç kitaplık yazı kaldığını da tespit ettim.  

 

Güncelleri almadım. Haber nitelikli olanları da. Dikkat ettim, çoğunluğunu, “makale” olarak yazmışım. Konulara, toplumsal, yargılayıcı, çareler gösteren, yapıcı yaklaşmışım. Makaleler, öğretici de olmalı diyerek, yargılayıcı olmuşum.  

 

Herkes merak ediyor ya. Şu “Ört, ki ölem!” ne demek diye. Kısacası şu: “ Bir konu bilinen konudur. Hep aksilikler içinde yüzer, gezer ortalıklarda. Onca laflarla bir türlü düzeltemezsiniz karşı tarafı veya olayları. Bıkkınlık verir. “ Adam sende” veya “ Hadi canım sen de” der gibi “ Hadi ordan bre” der gibi, “ Ört ki, ölem” dersiniz kestirmeden. İçinde, hafiften bir “hınç” gizlidir.  

 

İşte, kitabın adı da “ Ört ki, Ölem! “ oldu. Bir anda karar verdim. Bir anda toparlayıp, yayınevinin yolunu tuttum,  

 

Kapaktaki kapak resmini, Marmaris’te çektim. Bundan 20 yıl önce. Kafamdaki şuydu: “ Kitap yazarsam, kapağı bu olsun” diye. Ve o resmi hep sakladım. Ama, ne kadar da geç kalmışım?! Yazık!  

 

Ama niye yazık? Beni bu hallere mütevaziliğim soktu. Şimdi ben sizlere “ kitabım oldu” diyorum ya, eziliyorum vallahi. Olmuşsa olmuş. N’olmuş yani? Diyeniniz de olabilir. Ama, Bartın’daki o hiç tanımadığım Vali Beyin Halet Ablası da var o kitapta. Üç büyük belediyenin icraatları da var. Kimine müdahale ederek yırtılan Atatürk büstlerini onarttığım. Bartın’daki çocukluk arkadaşlarım var. Sizler varsınız, isimleriniz geçiyor. Tatlısıyle, tuzkusuyle, sevecenlikle. Baktım da, her telden çalmışım. İyi de etmişim anasını satiyim.  

 

 

Ben, ulusal basından gelme bir arkadaşınızım. Halen, gündelik, 51 yıllık Ege Telgraf Gazetesinin köşe yazarıyım. Çalıştığım yerlerden hep “ses” verdim. Böyle tanınırım. O zamanlardan alışkınız. Daktiloda, müsvette yapmadan yazılarımızı yazar, bırakırdık. Attila İlhanla beraber çalıştık. Üçüncüsünde “Yazılarını dizgiye götür”dedi.  

 

Aklımda hiç kitap yoktu. Ama, bende iz bırakanları, “Bir gün kitap yazarsam” diye diye erteledim hep. Ama, ana başlıklarını hep hatırladım, unutmamak için. Not bile düşmedim bir tarafa.  

 

Bazı bazı, kafamdakileri, büyük hikayecilere, bürodakilere kısaca özetledim. Bir de baktım ki, yazdıklarım, onların sütununu ve kitaplarını süslemiş. Ondan sonra ağzımı açmadım. Sordum.” Neden böyle oluyoru?” diye, eee, dediler, “çıtlatmayaydın!” 

 

Her gazetecinin, kalemi olmaz. Blog’daki yazıları yazmak, benim için çok kolaydı. Yegane sermayem, gazeteden gelme “ içtenliğim” idi. Maya bu mayaydı, hep bu olgu üzerine yazımı inşa ettim. Öz yapım da öyledir. İçtenimdir. Buradandır kazancım.  

 

Milliyet Blog’a teşekkür borçluyum. Gizli bir el, devamlı dürttü beni. “ Yaz, beğenileceksin” diye. Fonumda, vaktiyle biriken ne kadar isimsiz, şekilsiz, kılıksız, uçarı konular varsa, bu blog sayesinde onları bir araya getirdim. Dostlar beğenir diye yazdım. Dostlar edindim. Gazetede iken, yüz binlere hitabederdim. Bir Hürriyet Kelebek, bir Milliyet Ege İlavesinde tam sayfa yazılarım yayınırken, o yüz binleri tanımazdım haliyle. Burada ise onları, yani okuyanlarımı, sanal olsa da resminden, halinden, özgeçmişinden, yazı üslubundan, kenarından, kıyıcığından tanıyorum. Aradaki fark bu.  

 

Bu bakımdan, hayatımda uzun soluklu yazılarıma vesile olduğu için, MB’a tekrar teşekkür ederim.  

 

Kitap, 300 küsur sayfa. Tarık Dursun K’nın hakkımda yazdıkları, arka kapakta yazılı. İçinde de, Milliyet Blog’da ne kadar dost varsa, ismiyle birlikte onlara yazdığım mini notlar da aynen, öylece duruyor.  

 

Kitabın redaksiyon işlerini yaparken, okumak icabettikçe yazılarımı, zaman zaman irkildim, bu yazı nerden karıştı buraya diye. Bazı bazı da çokça güldüm. Halbuki o yazıların hepsi benimdi. Demek ki dedim, eskiden halka şirin gözüküyorduk, şimdi de blokçu arkadaşlarda sıra diye geçirdim içimden.  

 

MB’ olmasaydı bu kitap doğar mıydı? Hayır! Yine hep kafamda dolaşırdı ana başlıklar. Yine sağda solda gevezelik ederken, kedilere ciğerleri kaptırırdım. Olacağa bak sen! 

 

Tarık Dursun K. “ İlk kitabım çıkınca, “boyun biraz uzar demişlerdi” diyor ve “Yooo, hiç uzamadı” diye de ekliyor..  

 

Aynen, bende de üle!  

Ört ki, ölem! 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocamın bir kitabı olmuş, bir ay geçmiş üzerinden benim haberim yok... Ah bu işler yok mu, her bir şeyden bi haber yaptı beni... Hocam özür diliyorum hayırlı olsun, uslubunun hayranı olarak bu kitabı nasıl edinebilirim, kitapçılarda bulabilir miyim bilgi verirsen sevinirim... Selam ve sevgimle...

Sema Sener 
 06.02.2011 23:15
Cevap :
Siz benim, en sevgili dostlarımın arasındasınız. Size gücenmem. Gücenemem de. Ben, sevildiğim yere, gönlümü, kaygısızca açarım sere serpe. İnandığım kimselerden bana kötülük gelmez. Siz, bunların başındasınız. Benim bir tek sözümle, deryalar aştınız. İbrişimli yelkenler açtınız Marmarada. Koskoca Büyük Ada'yı fethe çıktınız. O dik yokuşu, o sıcaklarda fetheylediniz tek başına. Niçin? " Bir simit tost" uğruna. Vafanız, Vefanın tarihi semtini bile geçti gönlümde. Siz daima içimde yaşatılan sıcak, şirin ve laf dinleyen sevgili bir dostsunuz. Ben de sizin dostluğunuza hayranım zaten. Selam ve sevgiler sunarım  07.02.2011 0:02
 

Ve ilk fırsatta edinirim diye umuyorum...saygılar...eyvallah...

nedim üstün 
 05.02.2011 12:42
 

Çok sevindim hem sizin hem de camiamız adına. Ve ne mutlu size. Keşke İzmirli dostlarla bir imza günü yapabilsek. Ben de hem sizleri görmüş olsam hem de kitabınızdan edinmiş olsam,ne hoş olurdu....Nice kitaplara sevgili Cellek

Neşe İleri 
 19.01.2011 15:29
Cevap :
Oy anam oy. Bir ses yankılandı Evren'den "evrim" üzerine. Dağların, bayırların , vadilerin, tepelerinden, eteklerinden şırıl şırıl sularını süze süze, dudağını büke büke, saçları lüle lüle, işte büle büle diyerekten aktı geçti, yıktı geçtı, sildi geçti o geçitler, o mabetler, o geçilmez denen dereler. Savulun esti bir kere o rüzgar. Tutmayın onu. Tutsak da tutulmaz zaten. Yıllarca tutan var mıydı? Yahut tutulur muydu o? Bak hele bak hele. İzmiri özlemiş Evrimimiz. Kitapsa, imzaysa bahane. Evrimimiz, evren olmuş yeryüzüne inmek için kolları sıvamış. Hoş gelmiş o Kaz Dağlarından. Kaz Dağlarının kraliçesi namı diğer Noter Sultan. Bir elinde damga kanunu, bir elinde Ormanların kanunu asası elinde, etekleri belinde, sarması senden, dolması benden, kurban olsun sana yengen, vizesi şengen, amcakızı Gülşen, şenola düğün şenola. Deyu deyu vursun sazlar, oynasın kızlar , yediğin önünde, yemediğin arkada. Gelsin imza günleri, Sevgili dost. Candan seslenişine teşekkür ederim. Salam ve sevgilerle.  19.01.2011 22:10
 

Hayırlı olsun. Raflardan kitabınızı almak için sabırsızlanıyorum. ( Şehri tam olarak bilemiyorum; (İnşallah dağıtım ağınızda Eskişehir yolu üzerindeki Ankara D&R şubeleri de olursa sevinirim. Olmazsa da onlardan istetirim.) Selamlar

NEZHAD AGLAĞU 
 17.01.2011 22:39
Cevap :
Sevgili sanatçı arkadaşımız. Taa nerelerden duygulandım. Teşekkür ederim. Kitap, Etki yayınlarından çıktı.Kitaplar, Ankara Kızılay Karanfil sok. İlhan İlhan Dost Kitabevi, İstanbul Beyoğlunda Pandora'da, İzmir Alsancak Kitabevinde K.Şehşitleri Cd. Yakın Kitabevi, İzmir Konak Elhamra Sineması yanı Yavuz Kitabevinde satılmaktadır. Selamlar. Ben de yollayabilirim.  18.01.2011 14:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 900
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster