Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '15

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
377
 

Kitabınız yayınlandığında boyunuz uzamıyorsa, blog yazınca ne oluyor?

Kitabınız yayınlandığında boyunuz uzamıyorsa, blog  yazınca ne oluyor?
 

SKY. İzmir TV.


ESKİ BARTIN VALİSİ, YENİ MERKEZ VALİSİ  İSA KÜÇÜK.. SANAT VE SANATÇIDAN ANLIYOR. SANATÇIYA DEĞER VERİYOR, SANATÇILARI SANAT DÜNYASINA KAZANDIRIYOR

         “Onu biz, kitaplarından tanıyoruz. Daha önceleri, ulusal gazetelerimizin hemen hemen hepsinde çalıştı, muhabirlik yaptı. Şimdilerde Milliyetin Blog’dan ayrı olarak,. İzmir’in popüler dergisi İZMİR LIFE ‘ın yazarı. Ezelden beri de 91 yıllık Bartın Gazetesinin köşe yazarı. Ki bu gazete, Rıfat Ilgaz’lar yetiştirmiş  bir gazete.

Muzaffer Cellek’ ten bahsediyoruz.  Çocukluk anılarını anlattığı kitap olan Ört ki, ölem ve De ki Bartın isimli kitaplarında yazar Muzaffer Cellek’i  ilk, Bartın Valisi İsa Küçük keşfetmiş. Ve kendisini Bartın’a davet ederek,  anılarını Bartın’lılara da duyurmasını istemiş ondan.

Ve aynı vali,  sahnede plaket verirken “Bu şehir, 60 yıl önce kaybettiği çocuğunu buldu” diye kendisini anons etmiş. Muzaffer Cellek’e, Bartın Belediyesinin  Fahri Hemşerilik beraatine sahip.

O, bir Bartın Yangunu. Yani Bartın sevdalısı. Her satırında Bartın var. Çocukluk anıları var destansı. Zaten kitabının arkasında da durumu şöyle özetlemiş: “Benim Bartın sevdam, ırmak kıyısı ile top sahası arasındaki yerde başladı. Seslenirim bazen çocukluk arkadaşlarıma “ Halulu’lar, Daniş’ler, Santepe’liler, Işık’lar,Aliş’ler,Jalelere,Tomrisler,Nerminler.”Nerelerdesiniz?” diye

Yazar Muzaffer Cellek, bununla bitmiyor. 60 yıl sonra geldiği Bartın’daki  eski kira evlerinin yıkılmamış halini bulmuş ve çok sevinmiş. 60 yıl önceki meyve bahçesindeki aynı ağacın, aynı dalındaki aynı zerdaliyi yemiş bir daha. Tıpkı çocukluk günlerindeki gibi.

Hatta ve hatta söğütten yapılma  değnekten atını bağladığı çiviyi bile bulmuş evinin duvarında . Kendisi çakmışmış. Paslanmış, eğrilmiş.

Kısacası o, çocukluğu cebinde dolaşıyor  her daim.

Diyor ki, yangınlardan yangını beğendim. Hep Bartın YANGUNU kalmayı tercih ettim diyor.”

          Spikerimiz Simay Yaylalı, nu sözlerle beni takdim etti açılışta. Söyleşimiz,  1 Ağustos Cumartesi yayına girecek. Çekim, İzmir Swiss  Büyk Efes Otel'de yapıldı.

                                              SKY TV'nin Spikeri Simay Yaylalı'nın cazip bir pozu

                                                       SKY. TV NİN SPİKERİ SİMAY YAYLALI İLE

.        Bir kitap, bir kitap daha derken, tükenen kitaplarınız bu sefer gündeme geliyor. Bir hafta önce TRT İzmir TV’si stüdyoda ilk kitabım için  kitabı araya koyarak beni tanıttı. Bunca basın hayatı sonra kalemi elimden bırakmadığımdan olsa gerek.  İzmir’in tanınmış TV’si SKY’ da öbür kitabımı ele alarak yine esasında beni tanıtmış oluyor.

         Herkes kitap çıkarıyor. Fakat kitabının arkasında onurla durmak dost meclislerinde konuşuluyor olmak önemli şeyler. Bizden sonra da araştırmacılar, aynı işlevi bizler yokken, araştırmağa devam edecekler. Bir Bartın YANGUNU  nasıl olunuyormuş öğrenecekler. Didikleyecekler. Bunlar güzel şeyler. Kitabımız çıktı ama, hikayecimiz Tarık Dursun K’nın dediği gibi,  “boyumuz büyümedi”

         Yayında kullanılsın diye çokça Bartın, Amasra  ve Güzelcehisar’ın resimleri verdim SKY’ TV’ye. Bartın’ın fahri hemşerisi olmak duyarlılığı icabettiriyor. Yahut ben öyle düşünüyorum. Hep Bartın’dan bahsetmek,  insanlarını yüceltmek istiyorum.

         Sonra, Bartın’ın has evladı 91 yıllık Bartın Gazetesinin matbaa  makinesinin kolunu çevirmek şerefine sahip olmaklığımla gurur duyuyorum. Bu kıvançla da Bartın’a bağlılığım daha da artıyor. Özetlersek:

“Bartın bi sevda’du, onu seslendirenle bilu
Bartın bi ürya’du, onu görenle bilu,
Bartın bir sevda’du, onu çekenler bilu,
Bartın bi hayat’tu, onu yaşayanlar bilu
Bartın bir mabet’dü, orda ibadet edilü”

 

NOT: Aşağıdaki LİNK'lern söyleşiyi ve piyano resitalini dinleyebilirsiniz.:

 

https://www.youtube.com/watch?v=FQN0lAXmBY0&feature=youtu.be

 

https://youtu.be/atkU2l1qCv8

 

                                         SİMAY YAYLALI. O BİR SPİKER.  ( ÜST ve ALTTAKİ RESİMLER)

İKİNCİ KİTABIMIN KAPAĞI.  KAPAKTAKİ BU RESİM,  OTURDUĞUMUZ KİRALIK EVİMİZ. BU GÜN HALA DURUYOR BU AHŞAP EV.

 

 

 

Ahmet Balcı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tebrikler Sayın Cellek...:) Sanatla bütünleşmiş şahsınızı takdirle takip ediyorum...Selam ve sevgilerimle...

fatma iyibilgin 
 26.07.2015 0:41
Cevap :
Sevgili İyibilgin. Gösterdiğiniz teveccüh, benim için çok önemli. Kişiliğinizle bunu tatmış oldum. Sanattaan anlayan kimse olarak, gıpta ettiklerimin arasındasınız. Gönül isterdi ki, aynı şehirde ve sık sık sanat çevrelerinde buluşup sanat sohbetleri yapabilmek, ne kadar güğzel olurdu. Paylaşımlar ne kadar da zevkli olabilirdi. Değil mi? Ama, elimizdeki şu iletişim vasıtası, bunu bir nebze karşılıyor. Sizi lirik cümlelerle örülü, çok değişik aşk girdaplarını, burgularını usta deyişlerle süsleyen, insanı düşündüren sözcüklerinizle tanıyor olmak güzel bir duygu. Üstelik, kitabınızın kapağındaki o muazzam kompozisyon da cabası. ( O kız hala oturamadı mı tam olarak? Bırak oturmasın. Böylesi daha iyi. Kalkıp kalkıp gezsin. Gönüllerin ışıltısını, kendi ışığı ile ışıtsın. Ve de canlı tutsun. Size başarı dileklerimi ve bu arada da teşekkürlerimi sunarım efendim.  26.07.2015 9:06
 

emicem, ulkede de ayni olmali universiteden mezun olurken bir mezuniyet tezi"kitabi" hazirlarsin ve kurulun kabulu ile yayinlarsin.Eh ayiptir soylemesi bide master da ayni teraneler olur oooo ustune ustluk bide doktorsa olursa ya en katmerlisinden kitabi yayinlarsin hemde ilmi dergilerde konuyla alakali makaleler de cabasi. Demek ki bazilarimizin uc kitabi birden yayinlanmis!Ben haric tabi cemiskezek merkez ilk okulundan sonra kim bakar suratimiza!Bi daha iyi bakicam her yayinlanisindan sonra nerem uzamis!

Newyorker 
 24.07.2015 22:44
Cevap :
Ehhhhh... Hem kitap yayınlama, hem de " Bakacam nerem uzamış" diye de söz edersin.. Kitabını görmedik, nasıl dizini döğersin. Bu güne bu gün Harputta bir Amerilkalı yaşamışsa, bu güne bu gün de Çemişgezekli Türk de Amerikasında yaşıyor. Büyük şeref. Sana madalya vermeleri lazım. Di mi? Hadi kal sağlıcakla.  25.07.2015 20:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 886
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster