Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Birgül Parlak Mavi Kitap

http://blog.milliyet.com.tr/birgulparlak

23 Temmuz '16

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
133
 

Kitap bastırmak zor bir iş değildir.

Kitap bastırmak zor bir iş değildir.
 

Kitap bastırmak zor değildir.


Kitap bastırmak zor bir iş değildir, zor olan kitabınızın hedefini belirlemek ve bu hedefe uygun bir şekilde plan yapmaktır. 
* Sevdiklerinize hatıra olarak bırakmak istediğiniz bir kitap mı basmak istiyorsunuz? 
* Yoksa uzmanı olduğunuz bir konuda, iddialı bir eser mi yayınlamak istiyorsunuz? 
* Kitabınızın satılmasını hedefliyor musunuz? 
* Hedef okurunuz hangi yaş aralığında? 
- Bütün bu soruların yanıtını basım sürecinden önce vermiş olmanız gerekir. 
 
Herhangi bir yayınevi hatta direk matbaa da bile basım işini gerçekleştirebilirsiniz.  Asıl önemli olan kitabınız yayınlandıktan sonraki aşamalardır. İşte bu aşamada uzman bir yayınevi ile çalışmanızın önemini anlarsınız. Çok geç olmadan bunun farkına varıp uzman bir yayıncı ile çalışmanız sizin faydanıza olacaktır.  Uzun süre üzerinde çalıştığınız esere en az sizin kadar önem verecek bir yayınevi ile çalışmanız gerekir.  Aksi taktirde elinize aldığınız ürün sadece basılı sayfalar olacaktır.
 
Yayınevinin profesyonelliği, ücretli verdiği reklâmlar ile ölçemezsiniz. Yayınevinin size sunacağı hizmetler ile ilgili sözlü ifade ettiği hiçbir şeyi ciddiye almayınız!  Ön araştırma yapınız ve tüm vaatlerinin tek tek sözleşmenizde var olup / olmadığına dikkat ediniz. Kafa karıştırıcı teklifleri sakin kafayla değerlendiriniz. 
Telif; yayınevimizin kitabın etiket ya da satış fiyatından güncel KDV düşüldükten sonra kalan rakamın %7 ila %15 arasında yazara ödenen rakamdır.  Size vaat edilen kitap adedi kadar kitap basıldığından emin olunuz.
 
Yayınevinizi seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar: 
 
1. Öncelikle yayınevinin editör kadrosu var mıdır? 
  * Varsa Dil-Anlatım / Edebiyat ya da konusu ile ilgili bir bölümden mi mezundur? 
  * Editör kadrosu yok ise ya da konusunda uzman değil ise kitabınız baştan sona kelime ve noktalama hataları ile dolu olacaktır. 
2. Yayınevinin bastığı en az bir kitabı incelemelisiniz incelerken dikkat etmeniz gerekenler: 
  * Kelime ve noktalama hataları var mı? 
  * Elbette hatasız kitap yoktur fakat her sayfada bir hata var ise bu sizin içinde büyük sorun olacaktır. 
3. Kapak tasarımı profesyonel mi çalışılmış, yoksa Word’de özensiz bir şekilde mi tasarlanmış? 
  * Unutmayın ki bizler kitabı elimize aldığımızda ilk gördüğümüz kapağıdır. Kitabınızın “kapak tasarımı” profesyonel ve konu ile ilgili ise okurunuzun dikkatini kolaylıkla çekebilirsiniz. 
 
Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, yazınızı ilgi ile okudum, galerinize baktım ama mavikitapevi.com adresinden doyurucu bilgi alamadım. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 29.07.2016 9:58
Cevap :
Merhaba Sayın Atilla; web sitemizin yeni hali hazırlık aşamasındadır. Yayında yayınlanacak olan yeni halinde kitap yayınlamak ile ilgili bir çok sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Bunların dışında ki sorularınız için bize yazabilir veya telefon yolu ile iletişim kurabilirsiniz. Takdir edersiniz ki yayıncılık çok derin bir iştir ve bir çok merak edilen konu vardır biz en çok merak edilenler ve yazarların ihtiyaç duyacağı bilgileri vermeye çalışıyoruz. Merak ettiğiniz her konu için biz çekinmeden arayabilirsiniz. Ben yayınevinin sahibiyim direk beni de isteyebilirsiniz telefona. Saygılarımla  04.08.2016 16:41
 

Kitap bastırmayı düşünen yazarlar ve yazar adayları için yararlı bir yazı. Ben yayınevi seçiminde kendime göre birkaç önemli nokta ekleyebilirim: 1) Kitap basımında kullandıkları kağıdın ve mürekkebin kalitesi de önemli, çünkü sayfaları çevirdiğimde elimde bıraktığı his ve yazıların dağılmamış olması gerekli. O zaman kaliteli bir basım olduğunu anlıyorum. 2) Yayınevinin kitap dağıtımında anlaşmalı oldukları kitabevleri de önemli. Örneğin D&R, Remzi Kitabevi gibi zincir mağazaların vitrininde ya da raflarında yer alabilmek ciddi bir satış artışı sağlamasa da prestij göstergesi. 3) Sanal mağazalarının olması ve e-satış yapılabilmesi de basım ve yayın işini ciddiye aldıklarını gösterir. Benim gibi kitap yayınlamayı ciddi olarak düşünenler için bunlar da önemli ölçütler. Kuşkuşuz bir de yayınevinin karlılığı düşünmesi ve basacağı kitabın da belili bir standardın altında olmaması gerekiyor. O da ayrı ve uzun bir konu olsa gerek. Selamlar, saygılar.

Güz Özlemi 
 25.07.2016 21:32
Cevap :
Merhaba Güz Özlemi; tespitleriniz yerinde, bloğum da yayınlamak üzere hazırladığım yazıların içinde sizin bahsettiğiniz konularda bulunmaktadır. Bu blogu takip ederseniz benzeri bir çok soruya cevap bulabilirsiniz. İlginize teşekkür eder yazın hayatınızda başarılar dilerim...  26.07.2016 11:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 4987
Kayıt tarihi
: 24.08.15
 
 

..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster