Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '16

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
406
 

Kitap oku

Kitap oku
 

Kitap okuyan kişilerle;
arkadaş olun,dost olun, sevgili olun, eş olun!
Çünkü kitap okuyan kişiler fani dünyanın rehavetine kapılıp yaşamlarını bomboş geçirmezler!
İnsanlarda kusur arayıp, o kusurlarla olmayan egolarını beslemezler!
İnsanlarla fikirleri çatışıp ayrı düştüğünde düşmanlık duymazlar!
Derdinizi anlatığınızda, empati kurarak sizi dinlerler, sizi anlarlar ve sizinle ağlarlar!
Değer yargılarının kimsenin tekelinde olmadığını düşünürler ve hiç kimseyi değerlerini yanlış bulsalar dahi yargılamazlar!
Sizi asla sırtınızdan vurmazlar,
Güvenilirdirler!
Fakat sınırları vardır okuyan insanların ne kadar yaklaşırsanız yaklaşın o sınırı asla geçmenize izin vermezler!
Karşılarına çıkan insanları kitaplarda okudukları karakterler gibi görür ve onlardan gelen hüznü, kederi,sevinci yüreklerinde biriktirirler. Biriktirdikleri duygular yüreklerini büyütür ve en sonunda kendilerinden kocaman yürekli bir kahraman yaratırlar ve o kahramanın yaşadığı dünyayı yazdıkları bir kitap gibi düşünürler. Kendi yazdıkları kitabın kahramanı yine kendileri olduğu için de güç onlardadır
( kelimelerin gücü adına He-Man /She-Ra..modundadırlar... smile ifade simgesi ) artık.
Kalemi ellerinde tuttukları sürece ne kahramanlara kimse istediğini yaptırabilir ne de karakterler kahramanlara istediklerini yapabilir!
Kahramanlığının ve karakterlerin, dünyasında ne şekilde duracaklarina kendileri karar verir!
Bu yüzden kitap okuyan kişiler zor insanlardır. Hayatlarını hem gerçek dünyada hem de okudukları kitapların dünyasında gidip gelerek yaşadıkları içinde dengesizdirler aynı zaman da smile ifade simgesi
Onlarla yaşamak zordur, zaman zaman sizinde dengeniz bozulabilir fakat çok keyif alırsınız ve yaşadığınız hiç bir anı unutamazsınız!
Hayatın içinde yorulmadan yaşayabilmek için kendilerini kitaplarda sevdikleri karakterlere dönüştürerek hayatla başetmeye çalışırlar ve haliylede ruh halleri sürekli değişkenlik gösterir..
Anlayamazsınız!
Duygu geçişleri hızlıdır... Yetişemezsiniz!
Yorucu fakat aynı zamanda keyifli bir hayat istiyorsanız bulun onları...
Hiçbir şey kaybetmezsiniz!!
Düşünülecek olursa, hayat zaten yorucu, bunun yanında keyifli zaman geçirmek yanınıza kar kalacaktır! 

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu arada karşınızdaki kişi kendi gizemlerinin farkında bile değildir çünkü kendi hayatı ile ilgili bir bilinmezliği yoktur. Bu yüzden ona sorduğunuz soruları bazen garip karşılayabilir.. O kişi de kendi yaşamında karşılaştığı ve dikkatini çeken bilinmezliklerin peşinde kendi ‘’Gizemlerini Çözme’’ oyununu başkasıyla oynuyordur? Güven Vurgusuna gelince, Güven duyma ihtiyacı; kişilerin yaşamların da oluşturdukları ortak sırların birikmesiyle ortaya çıkar.Yazı da ‘GÜVENİLİRDİRLER’ yazmamdaki vurgu; Yeni tanıştığınız insanların okudukları kitapları referans alarak güvenilirliğini ölçebileceğinizdir. En azından başlangıç olarak?

Nazmiye Koçak 
 28.03.2016 22:37
 

Merhaba Savaş Bey, Sırasıyla sorduğunuz soruları tek tek okurken lise dönemlerimdeki edebiyat hocamızın bize sorduğu ‘’okuduğunuz metnin sorularını cevaplayın’’ sınavlarına gitti aklım… Öncelikle o güzel günleri tekrar hatırlattığınız için teşekkür ederim ? Aklımın erdiğince sorularınızı cevaplamaya çalışayım, ‘’Bir insan karşısındakine neden gizemli gelir?’’ Aslında bu GİZEM, bir insanın açıklanamayacak bir sebeple yaşamınızda karşınıza çıkarak, garip bir şekilde bir anda yüreğinize dokunması ile ortaya çıkar; ama aşk ama sevgi ama nefret ile….aklınızın alamadığı, çözemediğiniz hareketleri ve sözleri düşündürür sizi.. Yoğunluğuna göre deli sorular sordurur! İllaki ‘’NEDEN’’ sorunuza bir cevap arıyorsanız onun açık bir cevabı yok çünkü GİZEM in nasıl ortaya çıkacağına hayat karar verir; karşılaştığınız ve ilginizi çekebilen insanlar, olaylar vs… Ve size; aşk, sevgi, nefret duygularını durduk yere hissettirmeye başlayan kişileri merak edersiniz, ‘’Gizemleri Çözme’’ oyununuz başlar.

Nazmiye Koçak 
 28.03.2016 22:35
 

arkadaş olmak için ideal insanlar ..bi insan karşısndakine neden gizemli gelir? neden illa ki onu çözmek ister? neden onun ona güvenmesini bekler?neden sırları olduğuna inanır?güven vurgusu sırları olduğuna inanıldığı için mi? çok okuyan birinin bunların cevabınıda verebileceğine inanıyorum..

savas barka 
 27.03.2016 12:46
 

Duygularınıza ve derin düşüncelerinize merhaba Nazmiye Hanım. Aynen katılıyorum.Okumak bir yerde yaşamaktır...Esen kalınız efendim...

Abdülkadir Güler 
 27.03.2016 10:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 259
Kayıt tarihi
: 24.07.14
 
 

HAYATA DERKENAR! ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster