Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '16

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
990
 

Kitap okumak isteyen ama okuyamayanlara öneriler!

Kitap okumak isteyen ama okuyamayanlara öneriler!
 

Mehmet Emin Öztürk Kitaplığı


Elimden geldiği kadar kitap okuyan ve okuduğum kitapları da sosyal medya hesaplarımdan örnek teşkil etmesi için paylaşan birisi olarak en çok aldığım soru “kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanırım” oluyor.

Reel çevremde kitap konusu açılınca duyduğum en çok cümle:  “kitap okumak istiyorum, fakat kaç defa elime aldıysam sıkıldım ve geri bıraktım” oldu. Sonuç olarak her ikisinde de toplumumuzda kitaba okumaya dair isteğin olduğunu görüyoruz. Ama Dünya kitap okuma sıralamasında Türkiye’yi 11’inci sırada görünce de bu içimizdeki isteğin fiiliyata dönüşmediğini görüyoruz.

Peki, ne yapmalıyız? Öncelikle seçimlerimizde dikkatli olmalıyız. Yani, her insanın ilgi duyduğu bazı türler vardır. Örneğin bazıları dini hikâyelerini ve hayat öykülerini okumaktan hoşlanır, kimileri gerçekten uyarlanmış tarihi romanlardan hoşlanır, kimisi kurgu romanlarından hoşlanır, kimisi aşk romanlarından hoşlanır. Öncelikle ilgimizi belirlemeliyiz. Ben kitap okumak istiyorum deyip, rastgele bir kitap alır ve okumaya çalışırsak tam tersine kitaptan soğur ve içimizdeki kitap okumaya karşı olan isteğimizi de kaybederiz.

İkincisi kitap okumayı sistematik bir alışkanlık haline getirin. Örneğin, her gün yatmadan önce yarım saat kitap okumak alışkanlığı oluşturun kendinize. Bir insanın bir fiili alışkanlık haline getirmek süresi ortalama 20 gündür. 20 gün boyunca belki biraz sıkılabilirsiniz ama kendinizi birazcık zorlayın, hatta elinizde kitap uyumayı deneyin.

Üçüncüsü basit üslubu olan yazarlar seçin. Tutup daha elinize aldığınız ilk kitap ağdalı cümlelerle dolu, uzun ve karmaşık cümlelerle kurulu bir roman olmasın. Yavaş yavaş ilerleyeceksiniz, önce önemli olan okuduklarınızı hemen kavrayıp, özümseyip kendinizi bu eylemden dolayı mutlu hissedip, içinizde kitap okuma aşkının artmasıdır. Elinizde aldığınız kitabı okurken okuduklarınızdan bir şey anlamazsanız, bu hayaliniz orada son bulur.

Kitap okumak çok güzel bir duygudur. Eğer belli bir dönem kendinizi sıkar ve kitap okuma alışkanlığı edinebilirseniz toplumdaki rolünüzün kendiliğinden değiştiğini, hayata, topluma ve güncel olaylara yorumunuzun kendiliğinden farklılaştığını ve artık bakmanız gereken birçok pencereniz oldğunuzu fark edersiniz.

Bolca kitap okumanız dileğiyle, aşağıdaki mail adresime düşüncelerinizi bekliyorum.

mehmeteminztrk@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 352
Toplam yorum
: 624
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3084
Kayıt tarihi
: 02.08.08
 
 

1989’da Aksaray’ın Eskil ilçesinde doğdu. İlköğretimini 2004 yılında Eskil Cumhuriyet İlköğretimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster