Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1852
 

Kitap okumak karın doyurur mu?

Kitap okumak karın doyurur mu?
 

Doyurur elbet. Kitap yaprakları lahmacundan yapılırsa neden olmasın Lahmacunlar bittiğinde kitap da bitmiş olur. Böylece hem doymuş olur okuyan, hem de bilgilenmiş olur.

Kitap okuyanlara karşı tuhaf tuhaf bakanları bilirim. Çok kitap okumanın akla zarar olduğunu söylerdi büyüklerimiz. Kitaba ve kitap okumaya karşı olan bu tutum ülkemizin genel tutumudur diyebilirim. Kitap satışlarından, söyleşilere ve kitap imza günlerine olan katılımlardan ve kitap fuarlarına olan ilgiden bilirim bunu.

Biraz fazla söyleşi yaptığımızda ya da ülkenin değerli yazar ve şairlerine imza günü düzenlediğimizde söylenenler olduğunu öğrendiğimde şaşırmadım ama üzüldüm. “Ne kadar çok bu yazarları getiriyorlar, sohbet ediyorlar. Sanki kitap karın doyuruyormuş gibi!”

Ve düşündüm. “Kitap okumak karın doyurur mu ?” diye. Ülkemize tatile gelen turistlere baktım. Deniz kenarında güneşlenirken kitap okuyorlar, dinlenirken kitap okuyorlar, buldukları iki dakikalık bir boş zamanı kitap okumakla değerlendiriyorlar.

Bunlar bizden 40-50 kat zengin ülkelerin insanları. İngiliz, Alman, Hollandalı, Fransız. Durmadan kitap okuduklarına ve zengin de olduklarına göre kitap okumanın karın doyurduğunu ve okuyanları tatile bile gönderdiğini düşündüm ve sevindim.

Bu insanlar kitap okuyarak kendilerini geliştiriyorlar, bilgileniyorlar, bilinçleniyorlar ve kendilerini sömürmeyen, sömürtmeyen, kandırmayan yöneticiler seçiyorlar. Haklarını yedirmiyorlar, yiyenlerden hesap soruyorlar.

Sonuçta haklarını yedirmedikleri için karınlarını da doyuruyorlar, evlerini de alıyorlar, tatile de gidiyorlar. Biz ise halen “kitap okumak karın mı doyuruyor?” diye okuyanları kınıyoruz.

Evet doyuruyor. Lahmacun yapraklı kitaplar, kitabın ortasında ayran, son yaprak ise peçete. Afiyet olsun!..

resim:www.secdegulleri. com

Erhantigli, içimdeki ben bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öyle güzel anlatmışsınızki yorum yazmadan geçemedim. Ben öğerinimi okullarda değil kitaplarda tamamlayan biri olarak canlı canlı kitap karın doyurur diyor size katılıyorum:) Ellerinize aklınıza sağlık.....

ada 
 12.11.2007 11:21
Cevap :
Teşekkür ederim. Ne güzel sizlere ulaşmak. Sevgilerimle  12.11.2007 17:57
 

Gerçekten ince mizah anlayışınızla çok iyi ele almışsınız bu önemli konuyu. Çok beğendim,tebrikler! Kaleminize sağlık...:)

Nazlı Gürkaş 
 19.10.2007 3:25
Cevap :
Teşekkürler Nazlı Hanım Özellikle sizin gibi yazmadan yaşayamayan ve tercihini bu yolda yapmış birisi tarafından bu sözlerin yazılması çok önemli. Size de hoşgeldiniz diyor başarılar diliyorum Sevgilerimle  19.10.2007 13:59
 

elbet doyurur ancak bizde bunu anlayacak kafa nerede? İnsanlar bütün gün işte güçte. Yoruluyorlar. Azcık dinlenmek onların da hakkı. Ne lüzumu var değil mi kitap okuyup zaman kaybetmeye. Aç TV'yi rahatla!!! Umarım yazınız çok kişiye ulaşır da aptal kutusunun esiri olmaktan kurtulur, kitap dostlarıyla donanırız... Saygılar...

UygarHyt 
 19.10.2007 3:24
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım çok okuyan olur. Size de MB ailesine hoşgeldiniz diyor başarılar diliyorum. Sevgilerimle  19.10.2007 14:00
 

Tam doydum derken tekrar acıkıyorum ve bir kitap daha... Şu anki kariyerimi ve mutluluğumu okuduğum kitaplar vesilesiyle nice yerli yabancı insanla yaptığım sohbetlere borçluyum. Her kitap bir sohbet ve paylaşım. Dünyayı ve kendini tanımak insana huzur veriyor. Ruhum da doyuyor. Tüm kitap dostlarına selam, okumaya ve acıkmaya devam... Selamlar efendim..

murat ertaş 
 18.10.2007 23:51
Cevap :
Sayın Ertaş Biz de aynı sizin gibi doyup acıkanlardanız. Ancak hiç yemeden doydum diyenlere bir gönderme bu yazı. Kuran da bile OKU ile başlıyor ilk ayetler. Bunun aksini savunanlar kendilerini kandırıyorlar. Erzuruma'a selamlar. Ben de Sarıkamış'lıyım. Ölüdeniz Belediyesi Sanatevi Müdürüyüm. Burada yaşayan İngilizlere DELİ KIZ SİNİN GELİYOR adlı Erzurum/Bayburt yöresi oyununu öğrettim. Tüm Türkiye sevdi onları. Belki bir gün Erzuruma getiririm onları. Selamlar  19.10.2007 7:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1113
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster