Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Adem Güngör/FETHİYE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

http://blog.milliyet.com.tr/ademgungor

17 Şubat '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
364
 

Kitap okumak

Kitap okumak
 

Fethiye'den Ünal Şöhret Dirlik Kütüphanesi.


Sıradan vatandaşa, “okumak gibisi var mı?” diye sorulduğunda. Köylüler, işçiler, kentliler… hatta okuma yazmasını bilmeyen Fatma teyze de, okumanın gerekliliğini öyle bir vurgular ki, ta yüreğinin derinliklerinden gelir sesi.

Demek ki, bu ülkede okumanın değerini herkes biliyor.

Kızım ne o elindeki kitap?

Bırak o kitabı da derslerine bak! şimdi gereksiz kitap okuma zamanı değil.

Roman, öykü adama bir şey vermez. Boş işler bunlar. Hem adamın kafasını karıştırır. Öğretmenin verdiği derslere çalışmak en doğrusu.

Sınavlarda, roman, öykü, şiir sormayacaklar ya!

Sen ne yapacaksın gazeteyi, dergiyi…

Boşu boşuna zaman öldürmek bunlar.

Bir sürü gereksiz haber, gereksiz köşe yazıları.

Bunlar sıkça duyulan sözlerdir toplumda. Oku diyen de, okuma diyende aynı sestir.

Hangi ses daha başarılı olmuştur bir bakalım isterseniz;

Bir araştırmaya göre, bir Japon yılda 25, İsveçli 10, Alman 9, Fransız 7 kitap okuyor. Türkiye'de ise yılda sadece 6 kişiye bir kitap düşüyor.

Gelişmiş ülkelerde hatta beğenmediğimiz Asya ülkelerinde kişi başına düşen yıllık kitap alımı, ortalama 70 Avro (Euro) iken, Türkiye'de ise bu rakam 10 Euro’nun altındadır. Türkiye'de her 100 kişiden sadece 4 kişi kitap okuyor. Japonya'da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılırken, Türkiye'de ise bu rakam sadece yılda 8 bin ila 10 bin arasındadır.

Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda (1), kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sırada.

Çeşitli ülkelerde, bir yıl içerisinde basılan kültür kitaplarının sayısı şöyledir:
Amerika 72.000
Almanya 65.000
İngiltere 48.000
Fransa 39.000
Brezilya 13.000
Türkiye 8.000-10.000

Bir sokak röportajında, ”kitap okumayı sever misiniz?” sorusuna, “çok severim” yanıtını alan haberci; “kaç kitap okudunuz?” sorusunu yöneltir. Yanıt;” hayatımda hiç kitap okumadım” olur.

Ne diyelim!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizi öyle bir yetiştirdiler ki, okuma, düşünme, sorma,bu komutlara uzak kalanlar kendisini yetiştirdi.

Fatma Güneş ERGEN 
 19.02.2010 11:40
Cevap :
Ülkemizin olması gereken yerden ne kadar uzak kaldığı açıkça görülmektedir. Bu tablo karşısında ülkemizde ne beklenebilirki. Yinede bir şeyler yazılıp çiziliyor. Yorumunuz için teşekkürler Fethiye'den sevgi ve selamlar...  19.02.2010 18:21
 

çok üzücü. Kitap okumak aynı zamanda öğrenmektir. Öğrenmeyi önemsemeyen bir toplumsal yapıdayız. El yordamıyla yaşamımızı sürdürüyoruz. Bu eğitimli olanlar için de geçerli. Okuma zevkine erişmek ayrı bir kültür. Dilerim Ünal Şöhret Dirlik Kütüphanesinden yaralananlar çoğalır. Çok güzel bir olay. elinize sağlık.

Ezgi Umut 
 19.02.2010 2:26
Cevap :
İnsanlara okusunlar diyerek bütün imkanlar sunuluyor. Bakın görün ülkemizin kitap okumada olması gereken yere nerelerde seyrediyoruz. Çok üzücü bir tablo . Yorumunuz için teşekkürler. Fethiye'den sevgi ve selamlar  19.02.2010 9:39
 

"Ben kaç kitap okunuyor?"sorusunun cevabını daha aşağılarda bekliyordum. Bizden geride olanlar da varmış. Tü tü! Nazar değer. Bari her diplomalımıza birer gök boncuk iğnelesinler. Sonra Nasrettin Hoca'nın dediği gibi "Haydi gökboncuklum!" diye bağırsınlar. Belki bir iki kişi daha kitap okumaya yönlendirilir.Şimdilik çok kötü. Çok güzel bir konuyu seçtiğiniz için tebrikler. ÜŞD

Ünal Şöhret Dirlik 
 17.02.2010 21:48
Cevap :
İşte kitap ckuma konusunda bizim bulundugumuz yer. Ne kadar düşük bir seviyedeyiz. Saygı ve selamlarımla yorumunuz için teşekkürler...  18.02.2010 9:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1686
Kayıt tarihi
: 16.04.09
 
 

Muğla Fethiye doğumluyum. Sanat okulu elektrik bölümü mezunuyum. Tarih ve Kültüre çok önem veriyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster